Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri písaní vašej bakalárky báť? Čo všetko vám môže pomôcť znížiť percento zhody vašej bakalárskej práce s inými záverečnými prácami? 

Úvodný obsah

Kontrola originality a bakalárska práca

Na začiatok práce musíme napísať, že kontroly originality bakalárskej práce, diplomovej práce alebo iných záverečných vysokoškolských prác sa naozaj nemusíte báť v prípade, že budete postupovať podľa našich rád. Kontrola originality prebieha elektronicky v systéme, ktorý porovnáva celý text vašej záverečnej práce s inými prácami v databáze a rovnaké vety zaráta do celkovej zhody.

Percento zhody v bakalárskej práci

Čo všetko vám môže zvýšiť výsledné percento zhody v bakalárskej práci? Sú to jednoducho celé vety, ktoré sa vyskytujú aj v iných textoch, prípadne v iných záverečných prácach. Ak by ste od niekoho okopírovali celý text, čo je vlastne prejavom plagiátorstva, tento text systém vyhodnotí ako zhodu. Rovnako sa však do zhody môžu zarátať aj citácie či parafrázy – napríklad právnici majú často vysoké percento zhody, keď citujú celé znenie zákonov.

Centrálny register záverečných prác

Percento zhody si môžete regulovať aj prácou na vašej bakalárke s použitím centrálneho registru záverečných prác. Pri písaní konkrétnej témy, či už dokonca kapitoly, môžete jednotlivé kľúčové slová definujúce túto časť vašej práci vyhľadať priamo v tomto registri a zistiť, či napríklad niekto necitoval úplne rovnakú dlhú pasáž z knihy, ako vy. Túto pasáž môžete vynechať, skrátiť, alebo parafrázovať, aby ste percento zhody zmenšili.

Ako znížiť percento zhody

Okrem spomínaného parafrázovania, ktorým sa dá na rozdiel od citovanie dosiahnuť aj úplne nulové percento zhody, existujú aj ďalšie fígle – a to napríklad citovanie českých, anglických a iných zahraničných autorov. Ak text sami preložíte, a ocitujete alebo dokonca parafrázujete ho ako vlastný preklad, je to v podstate váš vlastný text bez zhody.

Aké percento zhody sa akceptuje?

V prípade niektorých prác, hlavne pri bakalárkach, sa bežne akceptuje percento zhody aj okolo 30 %. Práve v bakalárkach, čo sú často len kompiláty iných prác, býva veľké množstvo citácií, ktoré sa prejavia na výslednom percente. Ak máte všetko riadne ocitované, nemusíte sa ničoho báť. V niektorých prípadoch sa však už zhoda nad 10 % preveruje manuálne.

 

Podklady k bakalárskej práci

Naši autori vám pomôžu

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac