Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako sa píše úvod do bakalárskej práce?

Ako sa píše úvod do bakalárskej práce?

Úvod do bakalárskej práce je povinná súčasť každého jedného z týchto výstupov, ktorú jednoducho nesmiete vynechať. Bez úvodu by bakalárska práca nikdy nebola kmplexným dielom. V úvode nájde každý, kto chytí bakalársku prácu do ruky, množstvo dôležitých informácií, ktoré priamo súvisia s témou a vďaka ktorým sa čitateľ dostane do jej útrob.

Úvodný obsah

Úvod do bakalárskej práce

Na začiatku každej bakalárskej práce nájdeme množstvo kapitol, ktoré sa najmä laikovi dosť mýlia s úvodom. Abstrakt v dvoch jazykoch, predhovor, resumé, ale aj rôzne ďalšie viac či menej používané kapitoly majú akýmsi spôsobom oboznámiť čitateľa o problematike, ktorej sa venuje konkrétna práca. Samotný úvod je však trochu iný.

Kedy úvod napísať?

Veľkým paradoxom úvodu je, že by sa mal písať až úplne na koniec, ako posledná kapitola. Zdá sa vám to ako hlúposť? Zhoduje sa na tom však veľké množstvo vysokoškolských učiteľov, ale aj študentov, ktorí už majú 2-3 záverečné práce (bakalársku, diplomovú, rigoróznu) za sebou. Prečo je to tak sa dozviete v nasledujúcej kapitole.

Čo by mal úvod obsahovať?

Abstrakt je krátky opis práce, predhovor môže obšírne opísať tému a vaše dôvody pre jej spracovanie, metodológiu, literatúru a terminológiu riešite tiež v samostatných kapitolách na začiatku práce. V úvode sa venujete konkrétne tomu, ako ste začali vašu prácu a čo všetko v nej čitateľ nájde. Aby ste však mohli do úvodu napísať, čomu všetkému sa konkrétne venujete v nasledujúcich kapitolách, musíte ich mať už dávno napísané. Každá jedna práca sa počas písania a získavania podkladov nakoniec uberie úplne iným smerom, než študent zamýšľal. 

Rozsah úvodu bakalárskej práce

Názory na optimálnu dĺžku úvodu bakalárskej práce sa rôznia. Vo všeobecnosti však platí, že by nemal byť ani príliš krátky, ani príliš dlhý. Spodná hranica sa nachádza niekde na 1,5 normostrany textu, tá vrchná na piatich normostranách. Dôležité je, aby nebol plný vaty, jednoducho, aby ste doň mohli dať naozaj relevantné informácie.

Inšpirácia na internete

Ak máte s písaním úvodu bakalárskej práce stále problémy, najvhodnejšie bude, keď sa inšpirujete na internete. Na centrálnom registri záverečných prác si stiahnite niekoľko bakalárok alebo diplomoviek a prečítajte si, ako sa s úvodom popasovali iní študenti vysokých škôl. Môžete sa však obrátiť aj na nás a radi vám nielen s úvodom pomôžeme.

 

Vytvoríme vám podklady do bakalárky?

Pripravíme pre vás poklady k bakalárskej práci.

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac