Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako sa píše úvod do bakalárskej práce?

Ako sa píše úvod do bakalárskej práce?

Úvod do bakalárskej práce je povinná súčasť každého jedného z týchto výstupov, ktorú jednoducho nesmiete vynechať. Bez úvodu by bakalárska práca nikdy nebola kmplexným dielom. V úvode nájde každý, kto chytí bakalársku prácu do ruky, množstvo dôležitých informácií, ktoré priamo súvisia s témou a vďaka ktorým sa čitateľ dostane do jej útrob.

Úvodný obsah

Úvod do bakalárskej práce

Na začiatku každej bakalárskej práce nájdeme množstvo kapitol, ktoré sa najmä laikovi dosť mýlia s úvodom. Abstrakt v dvoch jazykoch, predhovor, resumé, ale aj rôzne ďalšie viac či menej používané kapitoly majú akýmsi spôsobom oboznámiť čitateľa o problematike, ktorej sa venuje konkrétna práca. Samotný úvod je však trochu iný.

Kedy úvod napísať?

Veľkým paradoxom úvodu je, že by sa mal písať až úplne na koniec, ako posledná kapitola. Zdá sa vám to ako hlúposť? Zhoduje sa na tom však veľké množstvo vysokoškolských učiteľov, ale aj študentov, ktorí už majú 2-3 záverečné práce (bakalársku, diplomovú, rigoróznu) za sebou. Prečo je to tak sa dozviete v nasledujúcej kapitole.

Čo by mal úvod obsahovať?

Abstrakt je krátky opis práce, predhovor môže obšírne opísať tému a vaše dôvody pre jej spracovanie, metodológiu, literatúru a terminológiu riešite tiež v samostatných kapitolách na začiatku práce. V úvode sa venujete konkrétne tomu, ako ste začali vašu prácu a čo všetko v nej čitateľ nájde. Aby ste však mohli do úvodu napísať, čomu všetkému sa konkrétne venujete v nasledujúcich kapitolách, musíte ich mať už dávno napísané. Každá jedna práca sa počas písania a získavania podkladov nakoniec uberie úplne iným smerom, než študent zamýšľal. 

Rozsah úvodu bakalárskej práce

Názory na optimálnu dĺžku úvodu bakalárskej práce sa rôznia. Vo všeobecnosti však platí, že by nemal byť ani príliš krátky, ani príliš dlhý. Spodná hranica sa nachádza niekde na 1,5 normostrany textu, tá vrchná na piatich normostranách. Dôležité je, aby nebol plný vaty, jednoducho, aby ste doň mohli dať naozaj relevantné informácie.

Inšpirácia na internete

Ak máte s písaním úvodu bakalárskej práce stále problémy, najvhodnejšie bude, keď sa inšpirujete na internete. Na centrálnom registri záverečných prác si stiahnite niekoľko bakalárok alebo diplomoviek a prečítajte si, ako sa s úvodom popasovali iní študenti vysokých škôl. Môžete sa však obrátiť aj na nás a radi vám nielen s úvodom pomôžeme.

 

Vytvoríme vám podklady do bakalárky?

Pripravíme pre vás poklady k bakalárskej práci.

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac