Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Predhovor bakalárskej práce: Je povinný a čo obsahuje?

Predhovor bakalárskej práce: Je povinný a čo obsahuje?

Čo je to vlastne predhovor a prečo ho študenti píšu do svojich bakalárskych prác? Je to povinná alebo nepovinná kapitola? Aký by mal mať rozsah a čo všetko sa v ňom uvádza? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v našom dnešnom článku na blogu pre vysokoškolákov.

Úvodný obsah

Predhovor a bakalárska práca

Predhovor je jednou z úvodných kapitol bakalárskej práce, podobne ako abstract, abstrakt, úvod, či anotácia. Na čo je vlastne v bakalárskej práci toľko úvodných kapitol? Okrem týchto poznáme aj súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí, metodologické postupy použité v práci, ale aj základnú terminológiu. Napriek tomu, predhovor sa vám bude písať zo všetkých najľahšie.  

Nie vždy sa predhovor vyžaduje

Predhovor vo väčšine prípadov naozaj nie je povinný na takmer žiadnej slovenskej vysokej škole. Niektoré fakulty alebo katedry si môžu interne upraviť smernicu a nariadiť študentom napríklad vyšší minimálny rozsah bakalárskej práce, ale aj im prikázať, aby do nej zahrnuli aspoň krátky predhovor.

Predhovor v iných typoch práce

V ostatných typoch záverečných prác, ako sú diplomová práca, rigorózna práca, atestačná práce a rôzne ďalšie vysokoškolské záverečné práce, je predhovor viac než bežný. Môžeme sa s ním však stretnúť aj v nevedeckých prácach – napríklad v odborných knihách, encyklopédiách, ale pokojne aj v beletrii či v poézii.

Aká je úloha predhovoru?

Predhovor sa vám bude písať najlepšie zo všetkých kapitol. Prečo? Pretože ho môžete písať doslova od srdca. Je to neformálny úvod bakalárskej práce, v ktorom môžete spomenúť, prečo vás konkrétna téma tak zaujala, aké máte s podobnou témou predchádzajúce skúsenosti, čo vás pri tejto téme najviac zaujíma a podobne. Predhovor znie rovnako, ako keby ste o svojej práci hovorili kamarátovi alebo kamarátke pri pive.

Čím sa dá predhovor nahradiť?

Rovnakú úlohu ako predhovor nemá žiadna iná úvodná kapitola. Úvod sa odborne venuje už priamo téme a abstrakt je akýsi súhrn informácií o vašej práci. Ak sa rozhodnete predhovor zaradiť do vašej bakalárskej práce, určite tak nešliapnete vedľa.

 

Nemáte čas a chuť písať bakalárku?

Pripravíme pre vás podklady.

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac