Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako na formátovanie bakalárskej práce

Ako na formátovanie bakalárskej práce

Aj tá najlepšia bakalárska práca z medicíny na svete, v ktorej študent našiel liek na rakovinu, by nebola prehľadná a vyzerala by na prvý pohľad nie veľmi lákavo, ak by neobsahovala formátovanie. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako formátovať bakalársku, ale aj ďalšie vysokoškolské práce tak, aby pôsobili ako hodnotné vedecké výstupy.

Úvodný obsah

Formátovanie v bakalárskej práci

Formátovanie v bakalárskej práci má presne predpísané pravidlá, ktoré určuje smernica vašej vysokej školy. Všetky atribúty, ako font, veľkosť písma aj rozostupy sú tam uvedené. Na ľahkú váhu neberte ani gramatiku, aj kontrola gramatických chýb a preklepov patrí k formátovaniu bakalárskej práce. Ak ste s gramatikou nepriatelia, požiadajte o kontrolu niekoho iného.

Ak môžete, použite muster

Na bakalársku, ale aj na diplomovú či rigoróznu prácu väčšinu fakulty zvyknú uverejniť oficiálny muster, do ktorého máte prácu po správnosti vpisovať. Do takéhoto mustru môžete napríklad kopírovať celé citácie. Je však dôležité, aby ste si v ňom formátovanie nerozhádzali inými písmami, kancelárske balíky sú na to dosť háklivé. Pri kopírovaní cez funkciu Ctrl+C používajte pri vkladaní aj shift (Ctrl+Shift+V), vďaka čomu vám akýkoľvek text vloží do dokumentu v takom formáte, aký máte nastavený v dokumente.

Písmo, nadpisy, bold, ...

Ak nepoužijete muster, mali by ste sa držať niekoľkých základných pravidiel. V celej práci by ste mali použiť len jeden font písma. Na vytvorenie obsahu a oddelenie kapitol sa používa funkcia formátovani nadpisov rôznych úrovní (H1, H2, H3 atď…). Bold sa v práci využíva len minimálne alebo vôbec a kurzívu využívate na citácie medzi úvodzovkami. Každá kapitola by mala začínať vždy na novej strane, podkapitoly sa nemusia.

Číslovanie strán

Číslovanie strán je tiež určené priamo v smernici každej školy. Býva však zvykom, že prvé strany práce sa ani nepočítajú do číslovania (Úvodný list, titulný list, obal, zadanie práce atď), a číslovanie strán začína až obsahom práce. Čísla strán by sa mali však začať zobrazovať až za obsahom, teda napríklad číslovkou 3 alebo 4, podľa toho, koľko strán má obsah.

Tvorba obsahu a zoznamu literatúry a príloh

Tvorbe obsahu sme sa detailne venovali v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Rovnako zodpovedne však musíte pristupovať aj k zoznamu použitej literatúry a prílohám – tieto dve časti práce však musíte vytvoriť manuálne. Je vhodné ich uvádzať buď v takom poradí, v akom sa vyskytujú v texte (očíslované v texte aj v zozname), alebo podľa abecedy. Čo si vyberiete, je len a len na vás.

 

Podklady k bakalárskej práci

Naši autori vám pomôžu

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac