Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Obsah bakalárskej práce: Ako ho vytvoriť?

Obsah bakalárskej práce: Ako ho vytvoriť?

Obsah bakalárskej práce je nevyhnutnou kapitolou každej jednej z týchto prác, vďaka ktorej sa vie každý potenciálny čitateľ, ktorý chytí prácu do ruky, okamžite zorientovať vo všetkých kapitolách. Množstvo študentov sa však často stretne s problémom, že nevedia obsah technicky vložiť priamo do práce. V dnešnom krátkom článku si tento jednoduchý trik ukážeme.

Úvodný obsah

Obsah a bakalárska práca

Obsah bakalárskej práce by mal obsahovať názvy všetkých kapitol a podkapitol, ich úroveň (prvá, druhá, tretia a podobne), a následne stranu, na ktorej sa daná kapitola nachádza. Názvy kapitol by mali byť jasné a čo najkratšie. Nie všetky kapitoly je nutné deliť na podkapitoly tretieho a druhého rádu, no keď sa to hodí, takéto riešenie je oveľa prehľadnejšie.

Obsah vytvorte cez funkciu

Obsah bakalárskej práce je vhodné v každom kancelárskom balíku vložiť priamo cez funkciu na vopred vybranú stranu. Bolo by zbytočne zdĺhavé písať sem návod pre všetky kancelárske balíky zvlášť. Medzi najčastejšie používané balíky patrí MS Word, modernejší Office 365, Open Office, Libre Office, ale aj online verzia Google Docs. Konkrétny návod na vloženie funkcie obsahu pre MS Word nájdete na tomto odkaze.

Formátovanie nadpisov

Aby sa obsah v textovom dokumente správne zobrazil, je potrebné mať sformátované podnadpisy kapitol. Celý riadok musíte označiť ako nejaký nadpis (H1, H2, H3 a podobne). Kategórie prvého rádu označujeme ako H1, druhého ako H2 a tak ďalej. Nie je vhodné, aby ste mali v bakalárskej alebo diplomovej práci či rigoróznej práci viac ako 5 úrovní kapitol.

Automatická aktualizácia

Vo väčšine kancelárskych balíkov sa funkcia vložiť obsah automaticky aktualizuje hneď po tom, ako niekam do textu vložíte ďalší podnadpis. Výhodou je, že takýto obsah je vždy správne zarovnaný, a aj keď rozšírite jednotlivé kapitoly, čísla strán v ňom vždy sedia tak, aký je aj skutočný stav priamo v práci.

Kontrola pred tlačou

Predtým, než si dáte dokument vytlačiť, si okrem celého textu jedným očkom skontrolujte aj obsah. Ak by ste niektorý z nadpisov zabudli označiť formátovaním H1, H2 a tak ďalej, v obsahu by vám chýbal. Zaberie vám to minútu, no budete si na 100 % istí, že je obsah správne aktualizovaný a že prácu môžete bez obáv vytlačiť.

 

Nechce sa Vám písať záverečná práca?

Radi vám s tým pomôžeme

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac