Obsah bakalárskej práce je nevyhnutnou kapitolou každej jednej z týchto prác, vďaka ktorej sa vie každý potenciálny čitateľ, ktorý chytí prácu do ruky, okamžite zorientovať vo všetkých kapitolách. Množstvo študentov sa však často stretne s problémom, že nevedia obsah technicky vložiť priamo do práce. V dnešnom krátkom článku si tento jednoduchý trik ukážeme.
Obsah a bakalárska práca
Obsah bakalárskej práce by mal obsahovať názvy všetkých kapitol a podkapitol, ich úroveň (prvá, druhá, tretia a podobne), a následne stranu, na ktorej sa daná kapitola nachádza. Názvy kapitol by mali byť jasné a čo najkratšie. Nie všetky kapitoly je nutné deliť na podkapitoly tretieho a druhého rádu, no keď sa to hodí, takéto riešenie je oveľa prehľadnejšie.
Obsah vytvorte cez funkciu
Obsah bakalárskej práce je vhodné v každom kancelárskom balíku vložiť priamo cez funkciu na vopred vybranú stranu. Bolo by zbytočne zdĺhavé písať sem návod pre všetky kancelárske balíky zvlášť. Medzi najčastejšie používané balíky patrí MS Word, modernejší Office 365, Open Office, Libre Office, ale aj online verzia Google Docs. Konkrétny návod na vloženie funkcie obsahu pre MS Word nájdete na tomto odkaze.
Formátovanie nadpisov
Aby sa obsah v textovom dokumente správne zobrazil, je potrebné mať sformátované podnadpisy kapitol. Celý riadok musíte označiť ako nejaký nadpis (H1, H2, H3 a podobne). Kategórie prvého rádu označujeme ako H1, druhého ako H2 a tak ďalej. Nie je vhodné, aby ste mali v bakalárskej alebo diplomovej práci či rigoróznej práci viac ako 5 úrovní kapitol.
Automatická aktualizácia
Vo väčšine kancelárskych balíkov sa funkcia vložiť obsah automaticky aktualizuje hneď po tom, ako niekam do textu vložíte ďalší podnadpis. Výhodou je, že takýto obsah je vždy správne zarovnaný, a aj keď rozšírite jednotlivé kapitoly, čísla strán v ňom vždy sedia tak, aký je aj skutočný stav priamo v práci.
Kontrola pred tlačou
Predtým, než si dáte dokument vytlačiť, si okrem celého textu jedným očkom skontrolujte aj obsah. Ak by ste niektorý z nadpisov zabudli označiť formátovaním H1, H2 a tak ďalej, v obsahu by vám chýbal. Zaberie vám to minútu, no budete si na 100 % istí, že je obsah správne aktualizovaný a že prácu môžete bez obáv vytlačiť.