Bakalárska práca. Text odborného charakteru s presne danou štruktúrou i rozsahom. Ovládate všetky tieto náležitosti? Ak nie, oboznámte sa s nimi ešte pred začiatkom písania vašej bakalárky, vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam a únavnému prepisovaniu.
Páči sa, toto všetko sme o rozsahu bakalárskych prác pre vás zistili...
Rozsah bakalárky
Koľko má mať bakalárska práca strán, si rozhodne najprv preverte na vašej fakulte. Môžu tu byť totiž drobné odchýlky, keďže každá škola si sama stanoví, aký má mať bakalárska práca rozsah. Všeobecne však platí, že bakalárska práca pozostáva z 30 a viac strán, pričom sem rátame strany od úvodu až po záver. Do počtu strán bakalárskej práce sa zvyčajne nepočítajú úvodné strany, zoznam použitej literatúry a prílohy, ktoré nie sú číslované.
Užitočné tipy pri písaní bakalárskej práce:
Zdroje
Vedecké publikácie a odborné knihy. Zdroje, ktoré ti dopomáhajú napísať svoju prácu čo najlepšie. Nepísané pravidlo hovorí, že by ich malo byť aspoň 50 (ideálne viac). Zoznam použitej literatúry spadá do povinnej teoretickej časti, ktorá sa spomína na začiatku.
Normostrany
Ideálny rozsah práce, pri ktorej si môžete byť istý, že uspejete 45 normostrán (1 normostrana = 1800 znakov vrátane medzier a poznámok pod čiarou) vlastného textu, tj. úvod až záver vrátane, bez príloh.
Dbajte na požiadavky katedry
Niektoré katedry žiadajú nižší rozsah práce, okolo 50 000 znakov s medzerami. Avšak, niektoré katedry na náročnejších študijných odboroch žiadajú rozsah väčší, napríklad 130 000 znakov. Je preto dôležité sa vždy držať aktuálnej smernice.
Prílohy
Ak máte vašu prácu dostatočne dlhú a nechcete ju umelo predlžovať, môžete prílohy umiestniť do sekcie prílohy. Naopak, ak máte prácu kratšiu, vhodne umiestnené prílohy vám môžu pomôcť predĺžiť svoju prácu a získať znaky navyše.
Kvantita kapitol
Vo svojej práci by ste mali mať menej kvalitnejších kapitol, ako množstvo informácii bez výpovednej hodnoty, kedy výsledok môže pôsobiť kontraproduktívne. Danú tému nemusíte rozpitvávať detailne. Pamätajte, menej je niekedy viac.
Mám záujem o podklady do bakalárky
Niečo k štruktúre bakalárskej práce
Keďže rozsah bakalárskej práce úzko súvisí s jej nemennou štruktúrou, zhrňme si pre lepšiu prehľadnosť, ako má štruktúra bakalárky vyzerať:
1. titulná strana a čestné prehlásenie
2. abstrakt po slovensky i anglicky, ako aj kľúčové slová bakalárky
3. obsah (strany s obsahom nie sú číslované)
4. prípadný zoznam skratiek (tiež bez číslovania)
5. vlastný text práce (začínajúci kapitolou úvod a končiaci kapitolou záver, prvá strana textu má číslo 1)
6. prílohy
7. zoznam literatúry a ďalších prameňov
8. zoznam tabuliek a grafov
Titulný list
- škola a jej presná adresa
- text: Seminárna práca
- názov súťažného odboru
- názov práce
- meno a priezvisko riešiteľa a každého spoluriešiteľa
- ročník štúdia
- meno konzultanta (uvádza sa s titulmi)
- miesto a rok napísania práce (uvádza sa jedno mesto a jeden rok, kedy bola práca
- dokončená, (napríklad Bratislava 2006 ).
Čestné vyhlásenie
Uvádza sa na samostatnej strane a je to isté „potvrdenie“, že autor svoju prácu spracoval v súlade s etickými normami.
Obsah
Obsah sa uvádza na začiatku práce, kde sú prehľadne uvedené názvy kapitol, ktoré práca obsahuje spolu s jej číslom, ako aj číslom strany.
Prílohy
Všetky netextové časti práce sa umiestňujú do príloh a sú uvedené na zozname príloh. Sú očíslované a uvedené na zozname príloh.
Môžu byť:
- nákresy (ilustrácie)
- tabuľky
- grafy
- mapy
- fotodokumentácia a iný dokumentačný materiál
- výpisy programov
- audio alebo videokazety
- diskety alebo CD
Písanie bakalárskej práce
Veríme, že aj vďaka našim radám už pre vás nebude písanie a stanovenie rozsahu bakalárskej práce až takým veľkým strašiakom.
Potrebujete pomôcť s bakalárskou prácou?
Nechajte prípravu podkladov pre svoju bakalársku prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.
Chcem podklady pre bakalársku prácu