Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Vzor bakalárskej práce - ako má bakalárka vyzerať?

Práce na bakalárkach či diplomovkách sú rozbehnuté na plné obrátky. Nečudo, čas ich odovzdávania sa nezadržateľne blíži. Ak ste však stále na pochybách, ako by mala bakalárska práca vyzerať, prinášame vám vecný návod, aby ste na nič nezabudli.

Vzor bakalárskej práce - ako má bakalárka vyzerať?

Úvodný obsah

Práce na bakalárkach či diplomovkách sú rozbehnuté na plné obrátky. Nečudo, čas ich odovzdávania sa nezadržateľne blíži. Ak ste však stále na pochybách, ako by mala bakalárska práca vyzerať, prinášame vám vecný návod, aby ste na nič nezabudli.

Odkiaľ začať?

Téma. Prvý krok, ktorý je najdôležitejší. Musíš si vybrať tému podľa toho, koľko námahy do nej chceš vložiť. Buď si vyberieš tému, o ktorej dokážeš rýchlo spracovať informácie, alebo predostrieš katedre vyriešený problém a obohatíš nie len seba ale aj ostatných. Podľa toho, aký typ práce si si zvolil, si vyber vhodného školiteľa, ktorý ti následne pomôže.

Druhým krokom je cieľ a metodika, ktoré spolu úzko súvisia. Spolu s cieľom záverečnej práce si hneď na začiatku určujeme metodiku, ktorá nám vystihuje spôsob spracovania. Bakalárska práca zvyčajne prvou vážnejšou prácou študentov vysokej školy, trochu sa s ňou vytrápia. Najmä so všetkými formálnymi náležitosťami, ako je splnenie požadovaného rozsahu či dodržanie štruktúry práce.

Ako teda na to, aby ste bakalárku zvládli napísať správne a v relatívnom pokoji? V prvom rade, ak ste s jej tvorbou nezačali, už to viac neodkladajte...

Z čoho pozostáva samotná práca?

Ak sa domnievate, že začať by ste mali od úvodu, ste na omyle. Abstrakt, predhovor, titulný list, úvod, záver aj ďalšie úvodné či zhrňujúce veci by ste totiž mali písať v samom závere bakalárky. Začínať by sa malo jadrom, ktoré je tvorené teoretickou časťou a po nej nasleduje časť praktická (ak ju teda vaša bakalárka obsahuje).

Vstupná časť

- pozostáva z niekoľkých dôležitých bodov.

Abstrakt

- píše sa na jednu stranu a pozostáva z 3 odsekov :

1. odsek - uvádza informácie o autorovi, školiteľovi, katedre, stupni kvalifikácie, počte strán,.. (viac v ukážke nižšie)

2. odsek - obsahuje stručný popis o práci, tzv. jednotlivé kapitoly

3. odsek - kľúčové slová

 

Predhovor

- sa píše na jednu stranu, je to samotný úvod k práci, ktorý neobsahuje odbornú charakteristiku, môže obsahovať poďakovanie školiteľovi

 

Časť druhá - jadro práce

Samotný úvod spadá do časti jadra. Cieľom je uviesť čitateľa do danej problematiky a stručne predstaviť prácu, popísať proces a jav. Je dôležité uviesť ciele práce, zvolenú metódu písania, štruktúru práce, čiže počet kapitol a opísať čím sa jednotlivé kapitoly zaoberajú. Úvod má v bakalárskych prácach rozsah cca 2 strany.

Text je členený na kapitoly a podkapitoly, aby bola práca prehľadná, ich počet závisí od problematiky a spracovaní.

V samotnom závere máme priestor na vecné zhrnutie, kedy zhrnieme riešenie problémov, subjektívny postoj k danej téme. Rozsah obsahu sú cca 2 strany.

 

Časť tretia - PRÍLOHY

- nie sú povinné, avšak, slúžia ako dokumentácia prieskumu.

 

Časti bakalárskej práce v bodoch:

Bakalárku tvorí:

- obal, titulná strana, abstrakt (v slovenskom a jednom cudzom jazyku), predhovor, obsah, zoznam tabuliek a grafov

- úvod

- jadro, ktoré tvoria jednotlivé kapitoly i podkapitoly

- vyhodnotenia a odporúčania pre prax, záver, zoznam bibliografických odkazov, prílohy

Trošku detailnejšie o jednotlivých častiach...

Anotácia

Výstižná charakteristika bakalárskej práce, jej výsledkov. Anotácia by nemala prekročiť rozsah jednej strany. Obsahom anotácie je názov vysokej školy, fakulty, študijného odboru, meno autora, názov danej práce, meno školiteľa bakalárskej práce a mesiac a rok odovzdania práce.

Abstrakt

Na rozdiel od anotácie sa tu kladie dôraz na objektivitu, je to teda objektívny opis bakalárskej práce. Píše sa v slovenskom a inom, najčastejšie anglickom jazyku. Abstrakt, je vlastný text v ktorom sa zhrnú základné ciele a výsledky bakalárskej práce.

Predhovor

Nie je povinnou súčasťou bakalárky, napriek tomu je fajn, keď v práci je. 

Záver bakalárskej práce

Obsahuje závery, sumarizáciu vašich zistení, taktiež vlastný prínos, váš pohľad  či názor na skúmanú problematiku. Do záveru možno zakomponovať aj vaše návrhy pre prax.

 

Úprava bakalárskej práce

Bakalárska práca sa zvykne písať v autorskom pluráli (1. osoba množného čísla) v minulom čase, typ písma je Times New Roman, veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5.

Rozsah bakalárskej práce

Pohybuje sa od 30 do 40 normostrán v závislosti od príslušnej univerzity.

Obsah bakalárskej práce

Základom dobrej bakalárky je jasná definícia cieľa, resp. dôvod, prečo je práca napísaná. Určenie zrozumiteľného cieľa patrí k nevyhnutným predpokladom pre úspešné vypracovanie bakalárskej práce. Musíme skrátka presne pomenovať,  čo chceme prácou dosiahnuť.

Cieľom bakalárskej práce by mala byť predovšetkým aplikácia teoretických poznatkov do praxe.

Tak vám držíme prsty, aby ste jej cieľ naplnili a úspešne vašu bakalárku obhájili. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok či pochybností sa na nás obráťte, radi pomôžeme.

Podklady pre záverečné práce

Pomôžeme vám s podkladmi pre vašu záverečnú prácu. Tím autorov, skvelá cena a rýchlosť dodania.

Mám záujem

Názorná ukážka Bakalárskej práce

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac