Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Vzor bakalárskej práce - ako má bakalárka vyzerať?

Práce na bakalárkach či diplomovkách sú rozbehnuté na plné obrátky. Nečudo, čas ich odovzdávania sa nezadržateľne blíži. Ak ste však stále na pochybách, ako by mala bakalárska práca vyzerať, prinášame vám vecný návod, aby ste na nič nezabudli.

Vzor bakalárskej práce - ako má bakalárka vyzerať?

Odkiaľ začať?

Keďže je bakalárska práca zvyčajne prvou vážnejšou prácou študentov vysokej školy, trochu sa s ňou vytrápia. Najmä so všetkými formálnymi náležitosťami, ako je splneniepožadovaného rozsahu či dodržanie štruktúry práce.

Ako teda na to, aby ste bakalárku zvládli napísať správne a v relatívnom pokoji? V prvom rade, ak ste s jej tvorbou nezačali, už to viac neodkladajte...

Jadro

Ak sa domnievate,že začať by ste mali od úvodu, ste na omyle. Úvod, záver, abstrakt, predhovor, titulný list aj ďalšie úvodné či zhrňujúce veci by ste totiž mali písať v samom závere bakalárky. Začínať by sa malo jadrom, ktoré je tvorené teoretickou časťou a po nej nasleduje časť praktická (ak ju teda vaša bakalárka obsahuje). Úpne na začiatku si však volíme tému.

Časti bakalárskej práce

Bakalárku tvorí:

- obal, titulná strana, abstrakt (v slovenskom a jednom cudzom jazyku), predhovor, obsah, zoznam tabuliek a grafov

- úvod

- jadro, ktoré tvoria jednotlivé kapitoly i podkapitoly

- vyhodnotenia a odporúčania pre prax, záver, zoznam bibliografických odkazov, prílohy

Trošku detailnejšie o jednotlivých častiach...

Anotácia

Výstižná charakteristika bakalárskej práce, jej výsledkov. Anotácia by nemala prekročiť rozsah jednej strany.

Abstrakt

Na rozdiel od anotácie sa tu kladie dôraz na objektivitu, je to teda objektívny opis bakalárskej práce. Píše sa v slovenskom a inom, najčastejšie anglickom jazyku.

Predhovor

Nie je povinnou súčasťou bakalárky, napriek tomu je fajn, keď v práci je. 

Záver bakalárskej práce

Obsahuje závery, sumarizáciu vašich zistení, taktiež vlastný prínos, váš pohľad  či názor na skúmanú problematiku. Do záveru možno zakomponovať aj vaše návrhy pre prax.

Úprava bakalárskej práce

Bakalárska práca sa zvykne písať v autorskom pluráli (1. osoba množného čísla) v minulom čase, typ písma je Times New Roman, veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5.

Rozsah bakalárskej práce

Pohybuje sa od 30 do 40 normostrán v závislosti od príslušnej univerzity.

Obsah bakalárskej práce

Základom dobrej bakalárky je jasná definícia cieľa, resp. dôvod, prečo je práca napísaná. Určenie zrozumiteľného cieľa patrí k nevyhnutným predpokladom pre úspešné vypracovanie bakalárskej práce. Musíme skrátka presne pomenovať,  čo chceme prácou dosiahnuť.

Cieľom bakalárskej práce by mala byť predovšetkým aplikácia teoretických poznatkov do praxe.

Tak vám držíme prsty, aby ste jej cieľ naplnili a úspešne vašu bakalárku obhájili. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok či pochybností sa na nás obráťte, radi pomôžeme.

Podobné články na blogu

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
14.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na  naše užitočné tipy a poraďte si…

Čítať viac
Diplomovka zo sociálnej práce? Pozor na toto!
14.06.2019

Diplomovka zo sociálnej práce? Pozor na toto!

Veľké množstvo študentov sa na nás obracia a prosbou o pomoc pri písaní záverečnej práce zo sociálnej práce. Na aké…

Čítať viac
5 druhov vecí, ktoré na intrák nepatria
01.05.2019

5 druhov vecí, ktoré na intrák nepatria

Tento článok sme napísali na základe príbehov študentov, ktorí dostali pokutu alebo dokonca boli nútení odsťahovať sa z internátu kv…

Čítať viac