Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Originalita záverečnej práce: Ako ju dosiahnuť?

Vyhnite sa priveľkej zhode Vašej diplomovky či bakalárky. Zvoľte si vhodnú tému záverečnej práce.

Originalita záverečnej práce: Ako ju dosiahnuť?

Čaká Vás tento rok náročné písanie záverečnej práce? Tak dbajte na to, aby spĺňala všetky požadované kritériá a tiež, nech je dostatočne originálna. V súčasnosti totiž viac ako kedykoľvek predtým platí, že čím originálnejšia diplomovka či bakalárka, tým väčšia šanca na jej úspešné obhájenie.

Čo všetko teda musíte urobiť pre to, aby bola Vaša záverečná práca originálom?

Centrálna kontrola záverečných prác

Kto si nedá pozor na to, aby bola jeho záverečná práca dostatočne originálna, čelí zbytočne dvojnásobnému stresu. Raz pri jej tvorbe a druhýkrát pri obhajobe. Každá práca musí totiž prejsť nielen kontrolou Vášho školiteľa, aj aj kontrolou originality v Centrálnom registri záverečných a kvalifikačných prác. A práve to rozhodne, či sa Vaša práca nebude priveľmi zhodovať s inou, už existujúcou prácou, ktorá sa v registri nachádza. Je vôbec možné sa tomuto zbytočnému dvojitému stresu vyhnúť?

Vyvarujte sa zhody Vašej diplomovky

Systém je nastavený nasledovne: Každá vysoká škola odosiela záverečné práce do Centrálneho registra záverečných a kvalifikačných prác (CRZP), ktorý na Slovensku funguje od roku 2011. Sú v ňom teda archivované všetky záverečné práce, ktoré sa od toho dátumu odovzdali. Aj Vaša diplomovka alebo bakalárka bude porovnávaná s inými prácami, aby sa zistilo, či nejde o plagiát. Kto si myslí, že CRZP oklame, a veru sa takí mudrlanti nájdu, musí rátať s tým, že systém pracuje na základe algoritmov, ktoré dosť dôsledne a presne dokážu odhaliť okopírované texty.

Možno Vás upokojí, že ak by sa aj Vaša práca priveľmi zhodovala s inou, to ešte nemusí znamenať nič strašné. Celý  výstup zo systému ANTIPLAG je stále len akousi pomôckou pre školiteľa či komisiu, aby zvýšili pozornosť.

Kontrolu originality je teda dobré chápať ako účinnú prevenciu, aby nikomu ani len nenapadlo kopírovať už existujúce záverečné práce. Študenti sú tak nútení a motivovaní pracovať samostatne. Pravdaže, pomoc s podkladmi či iné rady sú vítané.

Záverečné práce na podobnú tému

Možno si poviete: „Ako sa vôbec dá vymyslieť niečo celkom nové v záplave toľkých prác? Istej zhode sa jednoducho vyhnúť nedá!“ Áno, presne tak, s určitým stupňom zhody sa ráta, ale keďže už na začiatku Vašej práce viete, že bude porovnávaná s inými textami, snažte sa voliť jedinečnú tému, takú, ktorá nie je spracovávaná príliš často, respektíve poskytuje ešte priestor na nové postupy či pohľady. To ovplyvniť istotne môžete, a tak si odsledujte Vašu tému, aj to, aká obľúbená je hneď v úvode tvorby diplomovky. Zhoda prác sa zvyšuje aj používaním rovnakých zdrojov a citácií, takže dajte na rady školiteľa, ktorý by mal vedieť objektívne zhodnotiť, kedy zhoda našla iba rovnaké citácie a kedy ide o plagiát celej práce.

Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa zhody, ale aj iných tém vrámci diplomoviek či bakalárok, pokojne sa nás pýtajte. Radi poradíme a pomôžeme.

 

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac