Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Aký je odporúčaný rozsah diplomovej práce?

Krátka alebo pridlhá diplomová práca vám môže narobiť problémy.

Aký je odporúčaný rozsah diplomovej práce?

Len málokto by vám dokázal dať na túto otázku univerzálnu odpoveď. Rozsah diplomovej práce je kontroverznou témou aj medzi mnohými vyučujúcimi na rovnakej katedre. Ako však neprestreliť alebo na druhej strane nedotiahnuť prácu do štádia, kedy vás odmietnu pripustiť k obhajobe a ku štátnej skúške.

Správne zvolená téma záverečnej práce

S týmto problémom by vám mal pomôcť najmä vedúci vašej bakalárskej práce. Práve ten je na katedre od toho, aby vás pri výbere správne naviedol a nedovolil vám vypracovať nezmyselnú diplomovú prácu, ktorá nemá zmysel. Druhá vec je však fakt, že aj vaša záverečná práca musí spĺňať určite stanovené limity. Zbytočne si vyberiete prácu, tému, ktorú nedokážete spracovať ani na 150 strán, lebo je príliš rozsiahla a vystačila by aj na niekoľko odborných publikácií. Na druhej strane si však môžete vybrať aj tému, kde už po 20 stranách nebudete mať o čom a zostane vám buď tému zmeniť, alebo snažiť sa ju vyplniť vatou a dúfať, že nejako prejdete.

Rozdielne požiadavky pre bakalárky na rôznych fakultách

Je pravidlom, že univerzita má požiadavku minimálneho rozsahu diplomovej práce 70 000 znakov - čísla sa však môžu líšiť v závislosti od fakulty a univerzity. Do rozsahu práce sa počíta len úvod, hlavné kapitoly, záver a zoznam literatúry, nehľadajte teda znaky nikde inde a nesnažte sa prácu umelo nafúknuť.

Nedajte sa zmýliť kamarátmi a spolužiakmi na fakulte

To, že váš spolužiak má prácu kratšiu, nie je signál pre vás, že ju môžete skrátiť tiež. On možno práve vďaka tomu neuspeje a vy získate vytúžený titul. Podobne je to aj s porovnávačkami s kamarátmi na iných odboroch. Na humánnom odbore im možno dovolili diplomovku na 50 000 znakov, vy ste však prírodovedec a vaša bakalárska práca bude mať 130 000 plus ďalších 30 strán obrázkových príloh a tabuliek.

Nebaví Vás písať diplomovú prácu?

Potrebujete pomôcť s podkladmi pre diplomovku? Pomôžeme Vám s prípravou kvalitných podkladov.

Podklady pre diplomové práce

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac