Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Rozsah jednotlivých častí diplomovej práce

Rozsah jednotlivých častí diplomovej práce

Čaká Vás tvorba záverečnej práce? Ste na to pripravení? A nemyslíme len psychicky, ale tiež vedomostne. Máte predstavu, aký rozsah by mala mať Vaša diplomovka, respektíve jej jednotlivé časti? Ak si nie ste celkom istí, nič to, my to vieme a radi Vám poradíme.

Rozsah diplomovej práce

Ako všetko v diplomovke, aj jej rozsah je pevne daný a nemenný. A preto majte na pamäti, že je potrebné napísať minimálne 50 strán a maximálne 70 strán originálneho textu odborného rázu, všetko v závislosti od požiadaviek príslušnej fakulty. Nepleťte si to s rozsahom bakalárskej práce, ten je nižší - od 30 do 40 strán. Rozsah písomných prác sa spravidla uvádza počtom normalizovaných strán. Normalizovaná strana- normostrana obsahuje 1800 znakov, teda 30 riadkov so 60 údermi v jednom riadku.

Pozor tiež na to, aby ste si nepoplietli celkový počet strán s rozsahom práce, to nie je celkom totožné. Do rozsahu práce sa totiž počíta aj úvod, hlavný text, záver a zoznam použitej literatúry.

Myslite aj na to, že nemá zmysel rozsah umelo zväčšovať napríklad tým, že budete zbytočne vynechávať riadky či zvolíte väčšiu veľkosť písma. Diplomovú prácu píšeme vždy v bloku, a teda nevynechávame riadky! A pokiaľ ide o veľkosť, typ písma a riadkovanie, tiež je univerzálne a neodporúča sa experimentovať. Používame riadkovanie 1,5, a to v celej práci, veľkosť písma 12, pri nápisoch sa zvyčajne používa veľkosť písma 14 a nič nepokazíte štandardným typom písma Times New Roman, ktorý je používaný spravidla pri všetkých typoch prác.

Správne členenie diplomovky

Ako isto viete, každá diplomová práca musí obsahovať základné časti, t.j. úvodnú časť, hlavnú textovú časť (praktická a teoretická časť), prílohy (nepovinné) a záverečnú časť (nepovinné).

Úvodná časť práce obsahuje poďakovanie školiteľovi práce, abstrakt v slovenskom a taktiež v cudzom jazyku, zoznam tabuliek a príloh, obsah celej práce a následne úvod práce.

Úvod práce, kde načrtneme problém, ktorému sa budeme v diplomovke venovať a tiež osobnú motiváciu, prečo sme si zvolili práve túto tému. Mal by obsahovať  1 až 2 strany.

Pokiaľ ide o jadro, ktoré je najrozsiahlejšou časťou diplomovky, skladá sa z kapitol a podkapitol a malo by tvoriť zhruba jednu tretinu rozsahu celej práce. Je dobré vedieť, že pod každým nadpisom kapitoly a podkapitoly musí byť vynechaný riadok a pod názvom kapitoly sa píše aj krátky úvod, tzv. vstup do kapitoly. Nikdy preto nezačínajte hneď názvom podkapitoly a nezabudnite ani na prechod na nasledujúcu podkapitolu či kapitolu - vložením spojovacieho textu. Zvyčajne je jadro rozdelené na praktickú a teoretickú časť. Praktická časť obsahuje základné charakteristiky a popisy. V teoretickej časti by ste sa mali zamerať na výskum, spravidla obsahuje dotazník alebo popis praxe, ktorú ste v rámci výskumu realizovali a ich výsledok. 

Každá nová kapitola (ale nie podkapitola) musí byť na novej strane. Neuľahčujte si prácu tým, že budete vytvárať príliš krátke kapitoly a podkapitoly.

Ešte, čo sa stránkovania práce týka, prácu stránkujte od druhej strany úvodu, ak je úvod na jednej strane (čo sa však veľmi neodporúča), tak sa stránkuje od 1. kapitoly.

Všetky prílohy, t.j. obrázky, grafy či tabuľky sa číslujú postupne podľa toho, ako sú uvádzané v texte.

A na koniec prichádza záver práce, ktorý je dôležitým zhrnutím našich výsledkov a zistení a nemal by byť kratší ako dve strany.

V úplnom závere práce by ste mali uviesť aj zoznam použitej literatúry a citácií. S pravidla sa tento zoznam nečísluje a zapisuje sa podľa abecedy.

Nezabudnite si však pozrieť zadanie pre formálnu úpravu diplomovej práce tej fakulty, na ktorej študujete. Každá fakulta má napísaný svoj vlastný harmonogram písania záverečnej práce, od ktorého sa môžete pri písaní odraziť.

 

Pomôžeme vám s diplomovkou

Diplomovú prácu profesionálne spracujú naši autori. Vytvorite si objednávku ešte dnes.

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac