Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Zvládnite analytickú časť bez problémov!

Zvládnite analytickú časť bez problémov!

Na písanie záverečnej práce sa je treba dobre pripraviť – psychicky, vedomostne aj dostatočným množstvom relevantných zdrojov. Úplne prioritné je však vybrať si cieľ svojej bakalárskej práce a následne sa naň zamerať, predovšetkým v jej analytickej časti . Aby sme to však úspešne zvládli, musíme presne vedieť, ako má teoretická časť bakalárskej práce vyzerať a čo všetko má obsahovať.

Čo tak postupovať podľa našich piatich základných tipov?

Tip číslo 1: Cieľ

Pri príprave teoretickej časti práce je dôležité zvoliť si cieľ, ktorý v práci plánujeme rozobrať. Dosť pomáha, ak je to téma, ktorej aspoň čiastočne rozumieme, ideálne, ak sme sa jej už venovali v nejakej seminárnej práci počas štúdia a mala by sa zhodovať s vaším študijným odborom. Neodporúča sa vyberať si veľmi rozsiahle témy, ide predsa „len“ o bakalárku, takže príliš zložitú tému by mohol byť problém dostatočne spracovať.

Tip číslo 2: Správna metodika

Po zvolení si témy, teda cieľa bakalárskej práce, si posvieťte na metodiku , respektíve spôsob, akým chcete prácu spracovať. Vedieť, ako budete pri jej tvorbe postupovať, je veľmi dôležité, inak sa celkom ľahko stane, že sa zamotáte hneď na začiatku.

Tip číslo 3: Rešpektujte obsah

Teoretická časť bakalárskej práce má presne danú štruktúru, ktorú neradno meniť.  Mala by obsahovať úvod, jadro práce (s asi troma kapitolami) a záver. V prípade akýchkoľvek nejasností sa v tomto smere obráťte aj na nás.

V úvode načrtnete tému, smerovanie vašej bakalárky, čo v jadre rozviniete a podložíte zdrojmi a inými dôkazmi, pričom v závere všetky vaše zistenia aj postupy zhrniete.

Tip číslo 4: Dôležitá je postupnosť

Pri príprave a tvorbe teoretickej časti akejkoľvek záverečnej práce (a teda i bakalárskej) je veľmi dôležité dodržiavať princípy postupnosti. To znamená, že skákanie z jednej problematiky na inú, raz písať pár viet do úvodu, aby ste následne prehupli do samotného záveru práce, sa neodporúča.

Bakalárska práca by mala byť písaná systematicky, plynulo, nech sa táto systematickosť a plynulosť premietnu aj do jej konečnej podoby. Predsa nemôžete vyvodzovať nejaké závery, keď ešte nemáte napísané jadro práce, však?

Tip číslo 5: Teória je základ

Neznie to dvakrát zaujímavo, chápeme, avšak pri záverečnej práci, aj bakalárke, skutočne platí, že jej teoretická časť tvorí základ časti praktickej, ktorá navyše pri bakalárke zvyčajne ani nie je.

V teoretickej časti by mala byť teda presná definícia používaných pojmov aj metodika, ktorou ste sa dopracovali až k cieľu – záveru vašej bakalárky.  

Pri písaní, aj v predprípravnej časti na bakalársku prácu skutočne nič nepodceňujte a myslite na to, že základom pre jej úspešné zvládnutie je štúdium odbornej literatúry a iných overených zdrojov. Lepšie pochopíte problematiku, čo vám uľahčí aj následné zhrnutia jednotlivých kapitol, nehovoriac o samotnej obhajobe bakalárskej práce.

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac