Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Zdaňovanie príjmov zo zahraničia a z práce doma. Čo by ste mali vedieť?

Zdaňovanie príjmov zo zahraničia a z práce doma. Čo by ste mali vedieť?

Množstvo študentov i absolventov vníma prácu v zahraničí ako svätý grál. Podobný status má medzi mladými ľuďmi aj práca z domu. Čo by ste však mali vedieť predtým, než sa takouto cestou vydáte a aké nebezpečenstvá na vás najčastejšie číhajú?

 

V zahraničí vyžadujte pracovnú zmluvu

Ísť pracovať do zahraničia bez zmluvy je rovnaká hlúposť, ako navštíviť ghetto alebo sociálnu pracovníčku bez patričnej ochrany. Skončíte bez peňazí, vo väzení, s nejakou chorobu, a to stále môžu byť tie lepšie prípady. Nedajte sa zlákať na vysoké sumy, denne sledujeme v správach prípady, kedy dôveryhodných Slovákov v zahraničí niekto kvalitne oklamal a pracovali tak zadarmo.

Práca na čierno môže byť nebezpečná

Nemáte žiadne poistenie, nemáte záruku toho, že vám nejaká mzda vôbec bude vyplatená a žijete v riziku, že na vás cez pracovnú dobu raz nabehne daňová kontrola. Zamestnávateľ sa vytratí, vy skončíte v zahraničí bez peňazí a s opletačkami. Pri nástupe do zahraničia vždy pýtajte podpísanú zmluvu ešte pred samotným odchodom. Na reči, že ju dostanete po príchode na miesto, nikomu nenaleťte.

Skončíte bez príjmu a s vysokou pokutou

Ak vás náhodou aj neokradne samotný zamestnávateľ, stále nie sú peniaze vaše. Počas vyplácania alebo aj samotnej práce môže opäť prísť ku kontrolu. Pokutu stále môže odniesť zamestnávateľ, no kvôli nej nebude mať peniaze na vyplatenie vašej mzdy.

Informujte sa na daňovom úrade

Zdaňovanie príjmu zo zahraničia má svoje pravidlá. Iné platia, keď je firma, ktorá vás zamestnáva, slovenská, iné zase pri zahraničnom zamestnávateľov. Po ukončení takéhoto pomeru alebo pred zdaňovacím obdobím sa spýtajte priamo zamestnávateľa alebo sa informujte na daňovom úrade o správnom postupe.

Ak pracujete z domu, založte si živnosť alebo požadujte zmluvu

Aj práca z domu má svoje pravidlá. Zo skúsenosti opýtaných sa opäť najviac osvedčila živnosť alebo klasická pracovná dohoda. Peniaze máte tak poistené a viete, že vás nikto nechce okradnúť.

 

Potrebujete pomôcť so záverečnou prácou?

Nechajte prípravu podkladov pre svoju záverečnú prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.

Podklady pre záverečnú prácu

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac