Záver diplomovej práce - veľmi dôležitá časť, ktorú si každý prečíta. Venujte mu preto dostatok pozornosti i času.
Záver je v podstate najdôležitejšou kapitolou diplomovej aj bakalárskej práce, a preto mu je treba venovať primeranú pozornosť. Bohužiaľ, zvyčajne je opak pravdou, keďže mnohokrát študenti práce dopisujú na poslednú chvíľu a stres a nedostatok času urobia svoje. Aj s kvalitou záveru. A to je obrovská chyba, keďže práve záver diplomovky si každý prečíta!
Ako nepísať záver len tak, „pro forma“ a nájsť si naň dostatok času i energie? Skúsime vám poradiť...
Ako na záver v diplomovej práci
V závere, podobne ako v úvode, by mali byť uvedené určité „povinné“ odstavce a mal by korešpondovať s úvodom. Je v ňom vhodné znovu zopakovať, čo bolo cieľom diplomovej práce a uviesť, akým spôsobom bol tento cieľ naplnený, teda k akým výsledkom autor došiel, ako postupoval... Pokiaľ nebolo možné splniť všetky čiastkové ciele, tak je rozhodne vítané zdôvodniť, prečo je tomu tak.
Taktiež sa v závere diplomovej práce očakáva rekapitulácia všetkých relevantných výsledkov, ktoré sa výskumom zistili a vysvetliť ich význam.
V poslednej časti záveru je možné uviesť ešte možnosti budúceho rozšírenia práce - ďalšie výskumné oblasti, ktoré s danou problematikou súvisia, ale ktoré stanovený rámec práce prevyšujú.
Záver diplomovky – dôstojné ukončenie vašej driny
Záver by mal byť v každom prípade dôstojným ukončením vašej práce, primeranou „rozlúčkou“ s čitateľom. Píše sa v minulom čase.
Pokiaľ ide o rozsah záveru, je obdobný ako rozsah úvodu diplomovky, teda 3 až 4 normostrany. Záver by mal byť formátovaný ako hlavná kapitola, no rovnako ako úvod a zoznam bibliografie sa nečísluje.
Veríme, že sme vám pomohli a písanie záveru diplomovej práce už pre vás bude hračka.
Trápi Vás záver diplomovej práce?
Nechajte prípravu podkladov pre svoju diplomovú prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.
Podklady pre diplomovú prácu