Prihlásiť

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Tipy, ako na záver v bakalárskej práci.

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Je pred Vami písanie bakalárskej práce? Tak to máte pred sebou pomerne náročný rok. Ale buďte bez obáv, všetko sa dá zvládnuť, aj bakalárka, stačí len vedieť, čo má obsahovať a ako majú jednotlivé jej časti vyzerať. Trebárs taký záver v bakalárke, viete, aký dlhý ho máte napísať a o čom by vlastne mal byť?

Prinášame Vám nápomocné tipy a rady, ako na záver v bakalárke, aby spĺňal všetko, čo záver záverečnej práce spĺňať má.                                                          

Všetko podstatné o závere bakalárskej práce

Záver práce, či už bakalárskej, diplomovej alebo inej záverečnej práce, by mal spĺňať základné kritériá, ktoré sú vopred jasne dané. Týkajú sa rozsahu, ako aj formy a obsahu danej práce.

Rozsah záveru tvorí jedna, maximálne dve normostrany textu. Čistého textu, a teda zabudnite na prehnanú kreativitu a obrázky či podkapitoly sem rozhodne nevkladajte. Jediné logické členenie, ktoré sa zvykne používať, je členenie na odstavce.

Úvod a záver – alfa a omega Vašej bakalárky

Záver býva spoločne s úvodom práce označovaný za alfu a omegu záverečnej práce, preto ich tvorbu rozhodne neodfláknite. Práve naopak, pokojne ich prepisujte, opravujte, dopĺňajte, až kým s ich formou a obsahom nebudete Vy a Váš školiteľ celkom spokojní. Neraz sú totiž práve úvod so záverom práce tým najčítanejším, keďže posudková komisia nemá času nazvyš, a tak sa sústredí na to podstatnézáver a úvod diplomovky či bakalárky.

Obsah záveru

Záver bakalárskej práce by mal teda do istej miery s úvodom korešpondovať. Pokiaľ je v úvode uvedený cieľ práce, ktorý si autor zaumienil dosiahnuť, v závere by malo byť logicky zhrnuté, či sa mu to aj podarilo. Ide o výstižné zhrnutie výsledku Vašej práce. Keďže však autor neraz počas samotného výskumu narazí na nové skutočnosti, s ktorými v úvode nerátal, práve v závere môže uviesť odôvodnenie, ako v práci postupoval a prečo práve takto. Samozrejme žiadne extrémne odchýlky od stanoveného cieľa prípustné nie sú, takže na to pozor a v závere spomeňte všetko podstatné, čo by sa čitateľ, ktorému sa dostane Vaša bakalárka do rúk, mal dozvedieť.

Keby ste si so záverom, ako aj s inými časťami Vašej diplomovky nevedeli dať rady, sme tu ešte my. Tím odborníkov Vám k dispozícii.

                                          

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac