Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Tipy, ako na záver v bakalárskej práci.

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Úvodný obsah

Je pred Vami písanie bakalárskej práce? Tak to máte pred sebou pomerne náročný rok. Ale buďte bez obáv, všetko sa dá zvládnuť, aj bakalárka, stačí len vedieť, čo má obsahovať a ako majú jednotlivé jej časti vyzerať. Trebárs taký záver v bakalárke, viete, aký dlhý ho máte napísať a o čom by vlastne mal byť?

Prinášame Vám nápomocné tipy a rady, ako na záver v bakalárke, aby spĺňal všetko, čo záver záverečnej práce spĺňať má.                                                     

Všetko podstatné o závere bakalárskej práce

Záver práce, či už bakalárskej, diplomovej alebo inej záverečnej práce, by mal spĺňať základné kritériá, ktoré sú vopred jasne dané. Týkajú sa rozsahu, ako aj formy a obsahu danej práce.

Rozsah záveru tvorí jedna, maximálne dve normostrany textu. Čistého textu, a teda zabudnite na prehnanú kreativitu a obrázky či podkapitoly sem rozhodne nevkladajte. Jediné logické členenie, ktoré sa zvykne používať, je členenie na odstavce. Vhodné sú 3 alebo maximálne 5 odstavcov.

Úvod a záver – alfa a omega Vašej bakalárky

Záver býva spoločne s úvodom práce označovaný za alfu a omegu záverečnej práce, preto ich tvorbu rozhodne neodfláknite. Práve naopak, pokojne ich prepisujte, opravujte, dopĺňajte, až kým s ich formou a obsahom nebudete Vy a Váš školiteľ celkom spokojní. Neraz sú totiž práve úvod so záverom práce tým najčítanejším, keďže posudková komisia nemá času nazvyš, a tak sa sústredí na to podstatné – záver a úvod diplomovky či bakalárky. Myslite aj na prípadných nasledujúcich čitateľov, ktorý si budú zháňať potrebné informácie v univerzitnej knižnici a najmä vďaka vašej alfa a omege, sa rozhodnú či práve vaša práca im bude nápomocná.

Obsah záveru v bakalárskej práci

Záver bakalárskej práce by mal teda do istej miery s úvodom korešpondovať. Pokiaľ je v úvode uvedený cieľ práce, ktorý si autor zaumienil dosiahnuť, v závere by malo byť logicky zhrnuté, či sa mu to aj podarilo. Ide o výstižné zhrnutie výsledku Vašej práce. Keďže však autor neraz počas samotného výskumu narazí na nové skutočnosti, s ktorými v úvode nerátal, práve v závere môže uviesť odôvodnenie, ako v práci postupoval a prečo práve takto. Samozrejme žiadne extrémne odchýlky od stanoveného cieľa prípustné nie sú, takže na to pozor a v závere spomeňte všetko podstatné, čo by sa čitateľ, ktorému sa dostane Vaša bakalárka do rúk, mal dozvedieť.

Obsahuje najmä vecné závery, sumarizácie zistení, vlastný prínos a samotný pohľad a názor na danú problematiku a výsledky práce. Prijemným oživením záveru môžu byť zakomponovať návrhy na prax či rôzne spôsoby, ako by sa mohla uchytiť vaša práca v bežnom živote, ktoré postupy by sa mohli praktizovať, alebo dokonca aj to, ako by sa mohla rozvíjať odbornými smermi.

Záver bakalárskej práce sa píše v minulom čase a nečísluje sa. Keby ste si so záverom, ako aj s inými časťami Vašej diplomovky nevedeli dať rady, sme tu ešte my. Tím odborníkov Vám k dispozícii.

 

Bakalárska práca bez starostí

Bakalársku prácu spracujú naši profesionálni autori. Vyberte si bakalárku u nás.

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac