Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Tipy, ako na záver v bakalárskej práci.

Záver bakalárky: Ukončite Vašu prácu tak, ako sa patrí!

Je pred Vami písanie bakalárskej práce? Tak to máte pred sebou pomerne náročný rok. Ale buďte bez obáv, všetko sa dá zvládnuť, aj bakalárka, stačí len vedieť, čo má obsahovať a ako majú jednotlivé jej časti vyzerať. Trebárs taký záver v bakalárke, viete, aký dlhý ho máte napísať a o čom by vlastne mal byť?

Prinášame Vám nápomocné tipy a rady, ako na záver v bakalárke, aby spĺňal všetko, čo záver záverečnej práce spĺňať má.                                                          

Všetko podstatné o závere bakalárskej práce

Záver práce, či už bakalárskej, diplomovej alebo inej záverečnej práce, by mal spĺňať základné kritériá, ktoré sú vopred jasne dané. Týkajú sa rozsahu, ako aj formy a obsahu danej práce.

Rozsah záveru tvorí jedna, maximálne dve normostrany textu. Čistého textu, a teda zabudnite na prehnanú kreativitu a obrázky či podkapitoly sem rozhodne nevkladajte. Jediné logické členenie, ktoré sa zvykne používať, je členenie na odstavce.

Úvod a záver – alfa a omega Vašej bakalárky

Záver býva spoločne s úvodom práce označovaný za alfu a omegu záverečnej práce, preto ich tvorbu rozhodne neodfláknite. Práve naopak, pokojne ich prepisujte, opravujte, dopĺňajte, až kým s ich formou a obsahom nebudete Vy a Váš školiteľ celkom spokojní. Neraz sú totiž práve úvod so záverom práce tým najčítanejším, keďže posudková komisia nemá času nazvyš, a tak sa sústredí na to podstatnézáver a úvod diplomovky či bakalárky.

Obsah záveru

Záver bakalárskej práce by mal teda do istej miery s úvodom korešpondovať. Pokiaľ je v úvode uvedený cieľ práce, ktorý si autor zaumienil dosiahnuť, v závere by malo byť logicky zhrnuté, či sa mu to aj podarilo. Ide o výstižné zhrnutie výsledku Vašej práce. Keďže však autor neraz počas samotného výskumu narazí na nové skutočnosti, s ktorými v úvode nerátal, práve v závere môže uviesť odôvodnenie, ako v práci postupoval a prečo práve takto. Samozrejme žiadne extrémne odchýlky od stanoveného cieľa prípustné nie sú, takže na to pozor a v závere spomeňte všetko podstatné, čo by sa čitateľ, ktorému sa dostane Vaša bakalárka do rúk, mal dozvedieť.

Keby ste si so záverom, ako aj s inými časťami Vašej diplomovky nevedeli dať rady, sme tu ešte my. Tím odborníkov Vám k dispozícii.

                                          

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac