Tipy, ako na záver v bakalárskej práci.
Je pred Vami písanie bakalárskej práce? Tak to máte pred sebou pomerne náročný rok. Ale buďte bez obáv, všetko sa dá zvládnuť, aj bakalárka, stačí len vedieť, čo má obsahovať a ako majú jednotlivé jej časti vyzerať. Trebárs taký záver v bakalárke, viete, aký dlhý ho máte napísať a o čom by vlastne mal byť?
Prinášame Vám nápomocné tipy a rady, ako na záver v bakalárke, aby spĺňal všetko, čo záver záverečnej práce spĺňať má.
Všetko podstatné o závere bakalárskej práce
Záver práce, či už bakalárskej, diplomovej alebo inej záverečnej práce, by mal spĺňať základné kritériá, ktoré sú vopred jasne dané. Týkajú sa rozsahu, ako aj formy a obsahu danej práce.
Rozsah záveru tvorí jedna, maximálne dve normostrany textu. Čistého textu, a teda zabudnite na prehnanú kreativitu a obrázky či podkapitoly sem rozhodne nevkladajte. Jediné logické členenie, ktoré sa zvykne používať, je členenie na odstavce. Vhodné sú 3 alebo maximálne 5 odstavcov.
Úvod a záver – alfa a omega Vašej bakalárky
Záver býva spoločne s úvodom práce označovaný za alfu a omegu záverečnej práce, preto ich tvorbu rozhodne neodfláknite. Práve naopak, pokojne ich prepisujte, opravujte, dopĺňajte, až kým s ich formou a obsahom nebudete Vy a Váš školiteľ celkom spokojní. Neraz sú totiž práve úvod so záverom práce tým najčítanejším, keďže posudková komisia nemá času nazvyš, a tak sa sústredí na to podstatné – záver a úvod diplomovky či bakalárky. Myslite aj na prípadných nasledujúcich čitateľov, ktorý si budú zháňať potrebné informácie v univerzitnej knižnici a najmä vďaka vašej alfa a omege, sa rozhodnú či práve vaša práca im bude nápomocná.
Obsah záveru v bakalárskej práci
Záver bakalárskej práce by mal teda do istej miery s úvodom korešpondovať. Pokiaľ je v úvode uvedený cieľ práce, ktorý si autor zaumienil dosiahnuť, v závere by malo byť logicky zhrnuté, či sa mu to aj podarilo. Ide o výstižné zhrnutie výsledku Vašej práce. Keďže však autor neraz počas samotného výskumu narazí na nové skutočnosti, s ktorými v úvode nerátal, práve v závere môže uviesť odôvodnenie, ako v práci postupoval a prečo práve takto. Samozrejme žiadne extrémne odchýlky od stanoveného cieľa prípustné nie sú, takže na to pozor a v závere spomeňte všetko podstatné, čo by sa čitateľ, ktorému sa dostane Vaša bakalárka do rúk, mal dozvedieť.
Obsahuje najmä vecné závery, sumarizácie zistení, vlastný prínos a samotný pohľad a názor na danú problematiku a výsledky práce. Prijemným oživením záveru môžu byť zakomponovať návrhy na prax či rôzne spôsoby, ako by sa mohla uchytiť vaša práca v bežnom živote, ktoré postupy by sa mohli praktizovať, alebo dokonca aj to, ako by sa mohla rozvíjať odbornými smermi.
Záver bakalárskej práce sa píše v minulom čase a nečísluje sa. Keby ste si so záverom, ako aj s inými časťami Vašej diplomovky nevedeli dať rady, sme tu ešte my. Tím odborníkov Vám k dispozícii.
Bakalárska práca bez starostí
Bakalársku prácu spracujú naši profesionálni autori. Vyberte si bakalárku u nás.
Nezáväzná objednávka