Nenechávajte výber vašej vysokej školy na náhodu.
Pri výbere školy často zabúdame na jednu veľmi podstatnú vec, ktorá nám pomáha pri rozhodovaní a plánovaní. Využívame ju takmer vo všetkých oblastiach života. Alebo by sme aspoň mali. Zrejme ste sa už dovtípili, že máme na mysli zoznamy
Kde všade zoznamy používame?
Najčastejšie sa stretneme so zoznamom, ktorý nám má pripomenúť veci, ktoré nesmieme zabudnúť. Môže to byť všetko od nákupného zoznamu až po to-do list. V tomto prípade však hovoríme o zoznamoch, ktorý nám jednoznačne určí preferencie, podľa ktorých si jednoduchšie vyberieme školu a odbor, ktorému budeme venovať ďalších 5 rokov nášho života. To už vôbec nie je krátka doba, a preto by sme nemali strácať čas v škole, ktorá nám nič nedá.
Prvý zoznam: Školy, ktoré nás lákajú
Na prvý zoznam si pokojne napíšeme všetky Školy/odbory/fakulty, ktoré sa nám nejakým spôsobom zapáčili. Následne vyhodíme tie, na ktoré sa necítime (konštruktívne si musíme uznať, že sú pre nás moc náročné) a tie, ktoré nemajú v živote žiadne využitie. Keď sa nám tento zoznam zmenší, môžeme začať s individuálnymi zoznamami.
Pre a proti
Pre každú vybranú školu by sme si mali spísať všetky pre a proti, ktoré sa nám s ňou spájajú. Môže to byť zábavný odbor, zaujímavé predmety, malé školné, život na intráku, ale na druhej strane ďaleká dochádzka, veľké percento neúspešných študentov, Neveľké uplatnenie po skončení a podobne. Po pohľade na tieto zoznamy sa nám opäť výber zúži.
Finálny výber
V poslednom výbere nám zostali možno 3 alebo 4 školy. Z týchto môžeme následne vybrať tú pravú podľa toho, aké referencie nám dajú známi alebo aké pocity sme mali pri návšteve dní otvorených dverí.
Nezabudnite si však poslať žiadosť na všetky, keby vás náhodou nevyberú na vašu vyvolenú, stále obstojíte s nejakou inou dobrou fakultou.