Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Vysoké školy na Slovensku: Vyhráva externá alebo denná forma štúdia?

Študovať externe či radšej dennou formou? Pre niekoho dilema, pre iného jasná voľba.

Vysoké školy na Slovensku: Vyhráva externá alebo denná forma štúdia?

Mnohí budúci študenti pri výbere vysokej zvažujú, akú formu štúdia si zvolia. Niekomu viac vyhovuje denné štúdium so všetkým, čo patrí k vysokoškolskému študentskému životu, iní zasa uprednostnia štúdium externé, popri ktorom môžu aj pracovať. Čo je pre koho vhodnejšie a prečo?

Vysvetlíme si základné rozdiely medzi externým a interným štúdiom na vysokých školách na Slovensku.                                 

Výhody denného štúdia na vysokej

Denné štúdium je štúdium na sto percent. To znamená, že vám zaberie prakticky všetok váš čas, minimálne od pondelka do piatku. Je síce pravda, že nejde o štandardný model výučby, aký poznáme zo strednej, keďže prednášky i semináre sú v priebehu celého dňa, hoci neraz aj s niekoľko hodinovými pauzami, takže sa popri tom skutočne nedá plnohodnotne venovať ničomu ďalšiemu. Napriek tomu má táto forma štúdia nesporné výhody. Medzi najvýznamnejšie radíme:

- študentský život so všetkým, čo k nemu patrí

- dôraz na kvalitu výučby

- výhody a zľavy pre študentov

Nevýhodou je najmä už spomenutý nedostatok času na čokoľvek iné a z toho plynúca absencia praxe.

Externé štúdium na vysokej škole

Stále prevláda názor, že externe študujú predovšetkým tí, čo sú k tomu donútení zamestnávateľom, prípadne im ide iba o titul. A keďže dlhodobo je táto forma štúdia považovaná za jednoduchšiu, je to pre nich jasná voľba.

Platí však, že pre niekoho je táto forma vysokoškolského štúdia skutočne jedinou možnosťou, ako si zvýšiť kvalifikáciu, najmä v prípade, že už pracuje.

A aké sú teda najväčšie plusy a mínusy tejto formy štúdia?

Za najväčšiu výhodu možno označiť možnosť pracovať popri štúdiu.

Obrovskou výhodou je tiež to, ak študent externého štúdia pracuje priamo v odbore, ktorý študuje. Získa tak neoceniteľné skúsenosti a prax.

Pokiaľ ide o nevýhody takto získavaného vysokoškolského vzdelania, diskutuje sa najmä o úrovni a kvalite takejto formy štúdia. Na vine býva nedostatok času, na výučbu i učenie, čo môže ovplyvniť kvalitu vzdelania.

A v neposlednom rade je toto štúdium aj veľkým náporom na peňaženku. Na rozdiel od interného štúdia je totiž externé štúdium na vysokej škole spoplatnené. Poplatky za semester sa hýbu od niekoľkých stoviek až po tisíc eur.

V konečnom dôsledku je však najdôležitejšie, bez ohľadu na to, akú formu štúdia si zvolíte, vybrať si správny študijný odbor. Tak veľa šťastia, pevné nervy a keby niečo, sme tu a radi vám pomôžeme zvládať vysokú bez problémov, nezabudnite...

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac