Prihlásiť

Vyberáte si tému na bakalársku prácu? Toto vám pomôže

Vyberáte si tému na bakalársku prácu? Toto vám pomôže

Leto pred druhým alebo tretím ročníkom bakalárskeho štúdia je dôležité v jednom smere. Musíte si vybrať školiteľa a tému vašej záverečnej práce, ak máte to šťastie, že patríte medzi študentov na fakultách s dostatočným počtov školiteľov a nemusíte sa byť o každé voľné miesto, prinášame pre vás niekoľko tipov. Ak je o školiteľov núdza ,rýchlo vyberajte, kým sú voľné miesta.

 

 

Prvý faktor je samotný školiteľ

Pri výbere témy bakalárskej práce nehrá až tak úlohu katedra, Špecializácia alebo konkrétna téma, ako skôr prístup vášho školiteľa. Dobrý školiteľ vám vyberie aktuálnu a zaujímavú tému, dobrý školiteľ vám vyhľadá parádne zdroje, dobrý školiteľ vám na obhajobe vyberie dobrého oponenta, ktorý vás nezhodí. So školiteľom to všetko začína aj končí.

Aktuálnosť

Aj keď je bakalárska práca len kompilát, nikoho nezaujímajú veci, ktoré sa udiali pred 5 alebo 10 rokmi. Omnoho zaujímavejšie pôsobia aktuálne témy. Ak si môžete vybrať medzi vývojom priemyslu na Slovensku v rokoch 1989-2000 alebo 2000-2019, voľte aktuálne obdobie. Veľmi obľúbené sú aj súčasné politické témy, či už vnútroštátne alebo zahraničné.

Povinnosť terénneho výskumu

Na niektoré práce potrebujete navštíviť množstvo miest, na niektoré vám stačí výskum v labáku, niektoré napíšete len s pomocou počítača a internetu. Je len na vás, ktorou cestou sa vydáte, no musí vám byť jasné, že posledná možnosť je tá podstatne najjednoduchšia zo všetkých.

Špecializácia katedry

Ak ste na katedre zoológie, nebudete si vyberať diplomovú prácu na tému z botaniky. Avšak, na druhej strane môže byť príliš špecifická téma oporným bodom vášho oponenta pri obhajobe. Na niektorých detailoch vás môže ľahko nachytať. Predsa, na vašej katedre budú najväčší odborníci na túto tému, a preto si budete musieť dať veľký pozor na to, čo naozaj napíšete.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac