Koľkýkrát ste si opäť sľúbili, že sa zahryznete do angličtiny a konečne sa ju naučíte? Je vašou témou naučiť sa plynulo hovoriť alebo skôr dbáte na dokonalú gramatiku? Aj toto sú základné otázky, ktoré si je treba položiť pred samotným učením. A potom sa už len doňho pustiť, s chuťou a naplno...
Ak sa aj vy pýtate, aké máte možnosti, kde všade a akým spôsobom sa môžete v cudzom jazyku zdokonaliť, poradíme vám.
Konkrétne ciele
Je fajn mať veľké plány, ale úprimne, nezlyhali ste práve na tom aj naposledy? Je chválitebné, že chcete ovládať cudziu reč, ale to nepôjde zo dňa na deň. Musíte sa pripraviť na to, že to bude na dlho. Aj preto sa odporúča stanoviť si dosiahnuteľné ciele, ktoré keď zvládnete, môžete sa posunúť zasa o krok ďalej. Napr. si stanovíte za cieľ č.1: Zvládnem si po anglicky objednať jedlo (no a čo, že s chybami, hlavne, aby vám doniesli, čo ste si objednali) a zmáknem to za týždeň učenia.
V prípade, že ste úspešne absolvovali „úroveň 1“, môžete prejsť ku kroku ďalšiemu, ktorým bude trebárs: Dokážem v angličtine plynulo konverzovať o svojej rodine, práci a záľubách (to všetko aspoň 10 minút v kuse). A zvládnem to do 3 týždňov.
Chápete? Takto sa pekne-krásne, celkom nenásilne a motivovaní každým ďalším úspechom, posuniete k svojmu vytúženému cieľu – Byť machrom v cudzom jazyku.
Nebojte sa chýb
Kto sa niečo učí, nevyhne sa omylom. Akoby aj, nikto predsa učený z neba nespadol a tak ten, kto sa chce niečo naučiť, robí pri učení chyby. To je ale dobre, vedieť, že niečo robím zle, je veľká pomoc, môžem totiž tú chybu odstrániť. Najväčšou chybou je sa zaseknúť z obavy, že urobíme nejakú chybu. Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou ju urobíte a nie jednu, ale to nevadí. Tešte sa aj z toho, že niekomu na ulici poradíte, kam ma ísť, hoci aj s nedokonalou výslovnosťou a s chybnou gramatikou. Porozumel vám? O to predsa ide a ak sa nechystáte na dráhu tlmočníka, až tak to zasa neprekáža.
Aplikácia na všetko
Keď nariekate, že vy vôbec, ale vôbec nemáte na kurz angličtiny čas, prípadne ho nepovažujete za postačujúci, tieto výhovorky neobstoja. Jasné, byť v zahraničí je to naj, čo sa naučenia jazyka týka, ale nie každý máme túto možnosť. To však dnes, v online dobe nie je žiaden problém. Existuje množstvo účinných aplikácií aj webov, vďaka ktorým nemusíte z domu ani nos vystrčiť, a predsa spíkujete.
Do pozornosti dávame najmä dva celkom bezplatné weby: italki.com – tu máte možnosť komunikovať s človekom hoci aj na inom kontinente a verbling.com – konverzácia s native spíkrom cez live video.
Odporúčame aj aplikáciu memrise.com – slovníky, ktoré obsahujú triky a rôzne pomôcky, vďaka ktorým si anglické slovíčka ľahšie zapamätáte. Na internete je toho, pravdaže, omnoho viac, v dobe sociálnych sietí a prepojenosti s celým svetom predsa nemôže byť problém si pokonverzovať s niekým po anglicky, či?