Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Tipy a triky, ako sa popasovať so záverečnou prácou

Diplomovka či bakalárka a ich tvorba. Ako na ňu?

Tipy a triky, ako sa popasovať so záverečnou prácou

Každá záverečná práca, bakalárka, diplomovka či ďalšie práce sa vyznačuje náročnosťou a s tým súvisiacimi obavami väčšiny študentov. Na písanie záverečnej práce sa totiž vzťahuje množstvo pravidiel, ktoré je potrebné dodržať. A aby to šlo, musíme sa s nimi najprv dobre oboznámiť a porozumieť im. Dá sa to zvládnuť aj bez bolestí hlavy? Verte nám, že áno a nechajte si od nás poradiť.       

                    

Držte formu záverečnej práce

Záverečná práca má svoju formu, ktorá je záväzne daná. Na začiatku písania bakalárskej práce sa preto vždy oplatí pozrieť si nejaké príklady prác online alebo si naštudovať potrebnú literatúru, prípadne sa poradiť so skúsenejšími, so školiteľom napríklad, aby sme získali aspoň akú-takú predstavu o tom, ako na formu. Hneď úvodná strana záverečnej práce totiž musí zodpovedať vopred daným a vcelku nekompromisným normám a štandardom, rovnako ako aj zvyšok práce, a tak je veľmi užitočné vedieť, ako správne začať i ako pokračovať.  

 

Obsah v záverečných prácach

Ruka v ruke s formou diplomovej či bakalárskej práce ide aj obsah. Adekvátny, dostatočne odborný, ale taktiež s citeľným osobným vložením autora práce. Každá jedna záverečná práca teda musí zahŕňať ako obsah práce, tak i abstrakt, úvod, jadro a záver práce.

Všetko sa v prvom rade odvíja od témy, ktorú, ak ste si zvolili dobre, máte o starosť menej. A cez všetky strasti a nástrahy odbornosti a prísneho formátovania sa prenesiete ľahšie, pretože budete aspoň vedieť, o čom píšete. Ak však chcete v práci rozoberať problematiku, ktorá Vám je celkom cudzia,  pripravte sa na boj aj s obsahom záverečnej práce.

 

Ach, tie citácie v diplomovke!

Napriek zložitej forme či náročnému obsahu záverečnej práce aj tak študentov najviac vytrápia citácie. Problém s citovaním zdrojov, podotýkame, že správnym citovaním relevantných zdrojov, je pritom pri tvorbe záverečnej práce kľúčový. Keďže čerpanie z odbornej literatúry tvorí základ takejto práce, nepôjde to inak, len si presne a jasne naštudovať, ako tie citácie majú vyzerať. Inak to môže byť veľký, a povedzme si úprimne, celkom zbytočný problém.

Najmä majte na mysli, že hoci existuje niekoľko spôsobov, pomocou ktorých môžeme citovať zdroje v záverečnej práci, vždy používame iba jeden z nich.

Nuž čo myslíte, bude písanie záverečnej práce pre Vás veľký boj? Podstatné je, aby ste z neho vyšli víťazne. Pokojne aj s našou pomocou, sme tu pre Vás.

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac