Prihlásiť

Tipy a triky, ako sa popasovať so záverečnou prácou

Diplomovka či bakalárka a ich tvorba. Ako na ňu?

Tipy a triky, ako sa popasovať so záverečnou prácou

Každá záverečná práca, bakalárka, diplomovka či ďalšie práce sa vyznačuje náročnosťou a s tým súvisiacimi obavami väčšiny študentov. Na písanie záverečnej práce sa totiž vzťahuje množstvo pravidiel, ktoré je potrebné dodržať. A aby to šlo, musíme sa s nimi najprv dobre oboznámiť a porozumieť im. Dá sa to zvládnuť aj bez bolestí hlavy? Verte nám, že áno a nechajte si od nás poradiť.                            

Držte formu záverečnej práce

Záverečná práca má svoju formu, ktorá je záväzne daná. Na začiatku písania bakalárskej práce sa preto vždy oplatí pozrieť si nejaké príklady prác online alebo si naštudovať potrebnú literatúru, prípadne sa poradiť so skúsenejšími, so školiteľom napríklad, aby sme získali aspoň akú-takú predstavu o tom, ako na formu. Hneď úvodná strana záverečnej práce totiž musí zodpovedať vopred daným a vcelku nekompromisným normám a štandardom, rovnako ako aj zvyšok práce, a tak je veľmi užitočné vedieť, ako správne začať i ako pokračovať.  

Obsah v záverečných prácach

Ruka v ruke s formou diplomovej či bakalárskej práce ide aj obsah. Adekvátny, dostatočne odborný, ale taktiež s citeľným osobným vložením autora práce. Každá jedna záverečná práca teda musí zahŕňať ako obsah práce, tak i abstrakt, úvod, jadro a záver práce.

Všetko sa v prvom rade odvíja od témy, ktorú, ak ste si zvolili dobre, máte o starosť menej. A cez všetky strasti a nástrahy odbornosti a prísneho formátovania sa prenesiete ľahšie, pretože budete aspoň vedieť, o čom píšete. Ak však chcete v práci rozoberať problematiku, ktorá Vám je celkom cudzia,  pripravte sa na boj aj s obsahom záverečnej práce.

Ach, tie citácie v diplomovke!

Napriek zložitej forme či náročnému obsahu záverečnej práce aj tak študentov najviac vytrápia citácie. Problém s citovaním zdrojov, podotýkame, že správnym citovaním relevantných zdrojov, je pritom pri tvorbe záverečnej práce kľúčový. Keďže čerpanie z odbornej literatúry tvorí základ takejto práce, nepôjde to inak, len si presne a jasne naštudovať, ako tie citácie majú vyzerať. Inak to môže byť veľký, a povedzme si úprimne, celkom zbytočný problém.

Najmä majte na mysli, že hoci existuje niekoľko spôsobov, pomocou ktorých môžeme citovať zdroje v záverečnej práci, vždy používame iba jeden z nich.

Nuž čo myslíte, bude písanie záverečnej práce pre Vás veľký boj? Podstatné je, aby ste z neho vyšli víťazne. Pokojne aj s našou pomocou, sme tu pre Vás.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac