Viac o teórii v záverečných prácach.
Teória nikoho príliš nebaví. Ale patrí k životu a je tiež súčasťou záverečnej práce. Podstatnou súčasťou. Preto je veľmi dôležité vedieť, ešte pred samotným začiatkom písania a prác na Vašej diplomovke, z akých častí sa teoretická časť diplomovej práce skladá a čo musí obsahovať. Viete, neviete? Čítajte ďalej a všetko podstatné sa od nás hneď dozviete...
Ako na teóriu v diplomovke
V prvom rade si povedzme, že nech je Váš plánovaný výskum vrámci diplomovky akokoľvek premyslený a jedinečný, teória musí byť. Bez dobre zvládnutej teoretickej časti sa ďalej nepohnete, ani prácu neobhájite, takže poďme na to!
Z akých častí sa teoretická časť záverečnej práce skladá? Sú to nasledovné časti:
- úvod, jadro, záver, resumé a zoznam použitej literatúry.
Povieme si niečo viac o každej z nich…
Úvod v diplomovej práci
Teoretická časť každej diplomovej práce začína úvodom. Jeho hlavným cieľom je stručne a jasne vysvetliť, akú tému ste si pre spracovanie diplomovej práce vybrali, čo Vás k tomuto výberu viedlo a tiež načrtnete, čomu sa budete vo Vašej diplomovke venovať.
Úvod sa ako názov kapitoly môže, ale nemusí číslovať. Môžete v ňom taktiež spomenúť aj bibliografické zdroje, ktoré tvorili základ pre spracovanie Vašej teoretickej časti, ale nepleťte si to so zoznamom použitej literatúry (viď nižšie).
V prípade, že Vaša diplomovka obsahuje aj praktickú časť, čo zväčša obsahuje, v krátkosti popíšte aj predmet a ciele, hlavný i čiastkové, Vášho výskumu.
Jadro diplomovej práce
Jadro tvorí hlavnú časť záverečnej práce. Člení sa na kapitoly, podkapitoly a oddiely, pričom každá nová kapitola sa zvykne začínať na novej strane.
Jadro diplomovej práce má obsahovať:
- súčasný stav riešenej problematiky, cieľ práce, metodiku práce, metódy skúmania, štatistické spracovanie, výsledky aj diskusiu. Tvorí asi 30 % z celej práce.
Do jadra zaraďte aj všetky ilustrácie a tabuľky, ktoré súvisia s témou práce.
Aj záver diplomovky je teoretický
A na záver v závere pekne-krásne zhrňte všetky nadobudnuté poznatky aj výsledky. Prípadne zhodnoťte, či sa Vám podarilo úspešne dosiahnuť hlavný cieľ Vašej práce.
Rovnako tak spomeňte prínosy a význam celej diplomovky pre prax i teóriu.
Záver diplomovej práce pozostáva z dvoch normostrán, píšte ho neosobne a podobne ako úvod nečíslujte.
Resumé v diplomovej práci
Resumé je zhrnutie, v ktorom stručne vyjadríte základné myšlienky a závery Vašej diplomovky. Resumé v diplomovej práci by malo objasniť aj to, prečo ste si zvolili práve túto tému, ako aj hlavný cieľ Vášho výskumu.
Zoznam použitej literatúry v diplomovej práci
Súčasťou diplomovej práce je aj zoznam použitej literatúry. Ide o všetky v práci použité bibliografické zdroje, ktoré ste buď parafrázovali alebo doslovne citovali.
Zoznam použitej literatúry uvádzajte v abecednom poradí a začnite menom autora, ďalej nasleduje rok vzniku publikácie, názov publikácie, mesto vydania publikácie, vydavateľstvo, rok vydania, počet strán a ISBN.
Tak čo, pomohli sme Vám? Už viete, čo všetko má teória v diplomovke obsahovať aj ako na ňu? Ak by predsa len niečo, sme tu pre Vás. Ochotne poradíme, pomôžeme.