Často si tu hovoríme, resp. píšeme o rôznych témach z pohľadu študenta. No ako vidia študentov školitelia? Čo im prekáža a čo naopak vyhovuje? Aby ste mali lepšiu predstavu, pripravili sme si pre vás sumár od pedagóga na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Ponúkol...
Často si tu hovoríme, resp. píšeme o rôznych témach z pohľadu študenta. No ako vidia študentov školitelia? Čo im prekáža a čo naopak vyhovuje? Aby ste mali lepšiu predstavu, pripravili sme si pre vás sumár od pedagóga na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Ponúkol nám čiastočne i vtipné rozdelenie hlavných skupín študentov v rámci semestrálnych, či záverečných povinností. Tu sú ich jednotlivé kategórie.
Študenti bojujúci o čas
Snáď najčastejší typ študenta (a v podstate aj človeka – teraz sme to mohli vidieť pri daňovom priznaní), ktorý si spomenie na svoje povinnosti posledné dni pred deadline. Tento typ mi pošle svoju prácu väčšinou tesne pred dvanástou v posledný deň odovzdávania, prípadne pár minút po s argumentami, prečo to zrovna nešlo. Npariek tomu s nimi nebýva problém a vykazujú štandardné výkony, splnia čas ako-tak.
Študenti – Frajeri
Menšia skupinka, ktorá „má na háku“ väčšinu semestra svoje povinnosti a posledné dni nejak sfláka svoju prácu s odovzdaním po termíne, s občas provokujúcimi emailami a argumentáciou typu „určite máte ale dosť práce s ostatnými seminárkami, tak to snáď nejak dáme,“ alebo „snáď sa nič nedeje, keď sme len trochu po termíne.“ Napriek tomu, že samozrejme ten čas nezohráva až takú rolu, ich jednanie, ktoré pokračuje často i na skúške si nezíska veľmi sympatie vyučujúcich.
Poctivci – študenti pedanti
Toto je logicky asi najjednoduchšie zvládnuteľná skupina, ktorá dostane zoznam požiadaviek a splní ich, keďže sú to väčšinou ľudia s určitým vzťahom k povinnosti. Dávajú vám práce dosť pred termínom, na skúškach sa bavíte už aspoň na úrovni a neunavuje vás večné ťahanie informácií, či obchádzanie tém, aby došli k správnej odpovedi. Napriek tomu ale pri „rýpavých“ kolegoch mávali párkrát smolu, keďže na nich z dôvodu včasného riešenia prác mali i viac času, a tým sa stali obeťou viacerých pripomienok.
Skúsení študenti
Ďalšia bezproblémová skupina, ktorá si našla spôsob minimálneho štandardu. Vedia poskladať práce s ohľadom na nutné citácie, základné časti a z formálneho hľadiska im nemáte čo vytknúť. Svoje nutné minimum si dokážu splniť, aj keď sa nesnažia nikdy viac. Z tohoto hľadiska s nimi nebýva problém a snažia sa vždy ukončiť všetko šikovnou formou.
Apatickí vysokoškoláci
Večne problémová, aj keď malá skupina. Sú to ľudia čo sa dostali na vysokú náhodou, prešli testami a ako tak prechádzajú (aj keď väčšinou nedokončia školu). Ich práce bývajú zúfalo slabé, keďže nie sú schopní ich vypracovať s ostatnými z ročníku a na skúškach vždy len „skúšajú.“ Je im jedno ako to dopadne. Asi sa nikto neprekvapí, keď poviem, že nielen za mňa, ale aj moji kolegovia vyslovene nemajú radi týchto študentov.
Máte aj vy hodnotenia vašich pedagógov? Hodnotenia môžete zverejniť na slobodnom vysokoškolskom portáli preštudentov a učiteľov – pindex.sk