Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Komunikácia so školiteľom diplomovej práce

Pozor na to ako komunikujete s vašim školiteľom Komunikácia študenta s vedúcim, či školiteľom záverečnej práce môže mať mnoho podôb. Niektorí školiteľa uprednostňujú pravidelné individuálne konzultácie. Iní si to zase zjednodušia a organizujú spoločné konzultácie...

Komunikácia so školiteľom diplomovej práce

Pozor na to ako komunikujete s vašim školiteľom

Komunikácia študenta s vedúcim, či školiteľom záverečnej práce môže mať mnoho podôb. Niektorí školiteľa uprednostňujú pravidelné individuálne konzultácie. Iní si to zase zjednodušia a organizujú spoločné konzultácie všetkých svojich diplomantov. Nie každý učiteľ si však vie nájsť na svojich diplomantov čas. Dôvodom môže byť, že má veľa externistov, že robí nejaký výskum, že býva ďaleko od školy a vídať ho tam je možné akurát tak niekedy poobede. V tomto prípade už asi neprichádza iná možnosť, ako komunikovať prostredníctvom elektronickej pošty.

 

Niekto túto komunikáciu ovláda dokonale, niekomu už len pri pomyslení na to, že má komunikovať s niekým nadriadeným naskočí husia koža. Bojí sa, či dokáže učiteľa presvedčiť, že je spoľahlivý, vzdelaný, dôveryhodný a bystrý. Nemusíte sa však ničoho báť. Komunikovať s vedúcim diplomovej, bakalárskej alebo seminárnej práce nemusí byť žiadna veda. Stačí keď sa budete pridržiavať jednoduchých zásad:

Predmet mailu

Prvú zásadnú chybu, ktorej je potrebné sa vyhnúť pri emailovej komunikácií so svojim konzultantom diplomovej práce je neuviesť predmet mailu. V prvom rade je to nezdvorilé a ďalšia vec je tá, že školiteľ ak uvidí, email bez predmetu, na 70 % ho ani neotvorí. Ak uvediete predmet emailu, uľahčí to orientáciu školiteľovi diplomovky, aj vám. Predmet by však mal byť čo najstručnejší, nemal by byť napríklad v tvare: „ Žiadosť študenta o záväzné potvrdenie vedúceho diplomovej práce na tému Ekonomické zhodnotenie vplyvu makroekonomických ukazovateľov na juhovýchodnú Európu“. Takýto predmet môžete zjednodušene napísať ako: „Diplomová práca“. Konzultant bude vedieť o čo približne ide a podrobnosti sa dozvie, keď otvorí mail.

Oslovenie

Prvý dojem je veľmi dôležitý a môže veľa naznačiť to, aký bude váš vzťah so školiteľom Vašej záverečnej práce počas celej doby vypracovania diplomovky alebo bakalárky. Úvod by mal byť adresný, teda mal by zahŕňať meno adresáta (prípadne tituly). Je dôležité sa vyhnúť pozdraveniu ako :“Zdravím“, „Dobrý“ atď. Oveľa efektívnejšie je oslovenie „Vážený školiteľ“. Niektorí učitelia si dajú záležať aj na gramatike. Tak len tak zjednodušene: prvé oslovenie oddeľujeme čiarkou, po oslovení začíname malým písmenom.

Text emailu

Je potrebné pochopiť, že váš školiteľ po náročnom dni, už len s veľkou námahou číta večer správy v mailovej schránke. Preto ak chcete, aby si váš mail vôbec školiteľ prečítal, buďte čo najstručnejší. Snažte sa využívať odstavce, odseky pre každý nový druh myšlienky. Napr. v každom novom odseku môžu byť otázky o: osnove diplomovej práce, zozname použitej literatúry, výskum diplomovej práce, o dotazníku atď. Všeobecne sa za maximálne prijateľnú dĺžku emailu považuje 40 riadkov. Garantujem vám, že ak túto dĺžku prekročíte, nečudujte sa, keď vám na ňu váš vedúci neodpovie.

Zvýraznenie textu

Ak chcete, aby bol Váš mail čo najprehľadnejší, zvýraznite dôležité časti textu. Používajte však v správe vždy len jeden druh zvýraznenia, napr. kurzíva, tučný text, podčiarknutie. Hlavne to neprežeňte s kapitálkami (veľké písmena, napr. DIPLOMOVÁ PRÁCA) a výkričníkmi (napr. Prosím Vás, pošlite mi Vaše vyjadrenie k teoretickej časti bakalárky !!!!!!!!!!!!!!!)

Pozdrav na záver

Dávajte pozor, aby ste nekončili mail svojimi iniciálkami. Používajte napríklad: „So srdečným pozdravom“, „S pozdravom“ , „Prajem Vám pekný deň“ , „Majte sa pekne“ atď.

Poďakovanie na záver

Tým, že poďakujete hoci vám váš školiteľ možno v tú chvíľu nič extra neporadil, v ňom možno vzbudíte záväzok urobiť tak nabudúce. Dajte mu najavo, že si ceníte jeho úsilie, drahocenný čas, že vám dokáže vyhovieť, hoci si nemyslíte, že vám urobil až tak záslužnú činnosť. Podvedome ho tým podnietite, aby vám skutočne odpovedal a nezaložil Váš mail k Prečítaným mailom.

Odpoveď na mail

Na mail vedúcemu diplomovej práce, prosím, odpovedajte pokiaľ sa dá ihneď. Pokiaľ nestíhate, aj tak mu pošlite aspoň mail s prosbou o strpenie a sľub, že odpoviete najskôr ako to bude možné.


PS: Mimo témy, ale páčia sa nám aj zápisky pri spracovaní diplomovej práce. Budete tak mať prehľad o tom, čo ste spravili, prípadne, čo ešte potrebujete spraviť. Celkom dobre to spravil aj študent Univerzity Komenského v Bratislave. Tu je príklad:Pracovný denník bakalárskej práce

 

Nebaví Vás písať diplomovú prácu?

Potrebujete pomôcť s podkladmi pre diplomovku? Pomôžeme Vám s prípravou kvalitných podkladov.

Podklady pre diplomové práce

Podobné články na blogu

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce
17.07.2019

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce

Máte už napísanú vašu bakalársku prácu, no neviete si dať rady s dokončením jej záveru? Prečítajte si náš článok s…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
25.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

V dnešnej dobe rozmáhajúcej sa komunálnej politiky sú komunálne témy záverečných vysokoškolských prác naozaj…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
14.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na  naše užitočné tipy a poraďte si…

Čítať viac