Hlavná časť diplomovej práce Hlavná časť diplomovej práce je tvorená niekoľkými povinnými časťami, ku ktorým sa ako prvý radí úvod. Obsahuje prevažne jasné a stručné informácie o spracovanej téme diplomovej práce, uvádza čitateľa práce do problematiky preberanej témy...
Hlavná časť diplomovej práce
Hlavná časť diplomovej práce je tvorená niekoľkými povinnými časťami, ku ktorým sa ako prvý radí úvod. Obsahuje prevažne jasné a stručné informácie o spracovanej téme diplomovej práce, uvádza čitateľa práce do problematiky preberanej témy. Takisto oboznamuje čitateľa s účelom práce a jej cieľmi, približuje mu základnú charakteristiku danej problematiky. Jedná sa tak o prvé a komplexnejšie informácie o spracovanej téme, z tohto dôvodu by mal úvod ,,vtiahnuť´´ čitateľa do témy a vzbudiť uňho záujem o danú problematiku. Rozsah úvodu by v diplomovej práci mal byť približne na 1, 5 strany. Pri citácií alebo parafrázovaní sa dbá na dodržiavanie zásad autorského zákona. Citát je doslovný text prebratý z určitého zdroja. Pri preberaní cudzích myšlienok sa dbá na presné uvedenie prameňa, z ktorého čerpáme. Pri citovaní je nutné uviesť autora, názov knihy, mesto vydania, rok a stranu, a to v päte textu (pod textom), spravidla veľkosťou textu 9 bodov. Priame citáty viditeľne oddeľujeme od hlavného textu úvodzovkami. Na rozdiel od toho parafráza je voľné prerozprávanie textu vlastnými slovami. Do poznámok pod čiarou sa v tomto prípade pred informáciami o diele uvedie slovo: “Porov.”. V hlavnom textu parafrázy na rozdiel od citácií už neoddeľujeme úvodzovkami.
Hlavný text práce, nazývaný aj ako jadro, tvorí gro celej diplomovej práce. Je písaný spravidla v neosobnom štýle, teda v 3. os. jednotného alebo množného čísla (autorský plurál). Z pohľadu formálnej úpravy má byť celá práca písaná jednotne. V úvodnej časti sú podrobnejšie uvádzané, analyzované, prípadne komentované informácie z dostupných prameňov. Najvyšší dôraz sa kladie na praktickú časť diplomovej práce, v ktorej autor približuje svoje vlastné zistenia v danej problematike. V empirickej, resp. v praktickej časti diplomovej práce je nutné definovať problém a jednotlivé úlohy prieskumnej časti, zostaviť si prieskumné ciele a hypotézy, prípadne prieskumné otázky. Pri vypracovaní prieskumu je nutné stanoviť si cieľovú zložku, resp. prieskumnú vzorku, v rámci ktorej bude autor vykonávať prieskum a charakterizovať ju. Vykonávaním výskumu autor kladie dôraz na dodržiavanie prieskumných metód a stanovenej metodológie. Zistené údaje organizačne spracuje do potrených prieskumov, akými sú najčastejšie tabuľky alebo grafy. Na záver empirickej časti sú za najdôležitejší bod považované definovanie výsledkov, vykonanie diskusie a odporúčaní pre prax.
Ešte pred vypracovaním záveru práce sa môže uviesť aj tzv. rezumé (zhrnutie) práce na samostatnej čistej strane. Jedná sa o krátku rekapituláciu výsledkov práce. V prípade, ak je diplomová práca napísaná v cudzom jazyku, rezumé v slovenskom jazyku by tak malo tvoriť spravidla 10% rozsahu záverečnej práce.
Nebaví Vás písať diplomovú prácu?
Potrebujete pomôcť s podkladmi pre diplomovku? Pomôžeme Vám s prípravou kvalitných podkladov.
Podklady pre diplomové práce