Prihlásiť

Prihlášky na vysoké školy: Máte podané?

Prihlášky na vysoké školy: Máte podané?

Túžite ísť študovať na vysokú? Chválime a držíme prsty na príjimačkách. Ale ešte predtým, ako sa začnete drviť na maturity a následne aj na prijímacie skúšky, musíte urobiť prvý, ten najzásadnejší krok: Podať prihlášku na vybranú univerzitu.

Viete, dokedy je to potrebné urobiť? Poznáte všetky dôležité termíny?  

Ak nie, nič to, čítajte ďalej a všetko podstatné sa dozviete…

Podmienky prijatia na vysokú školu

Spĺňate? To je základná otázka, ktorú si musíte zodpovedať ešte pred samotným podaním prihlášky na daný odbor denného či externého štúdia na príslušnej fakulte.

Tak, aby ste sa lepšie zorientovali, zopár informácií od nás pre vás:

- pre štúdium bakalárskeho študijného programu (keďže v súčasnosti je to prvý povinný stupeň vysokoškolského štúdia) je nevyhnutné mať ukončené stredoškolské vzdelanie

- po splnení prvej podmienky sa pripravte na to, že súčasťou prijímačiek na daný vysokoškolský odbor bývajú skúšky z odborných poznatkov, všeobecného prehľadu, prípadne talentové skúšky.

-  rozsah aj obsah prijímacích skúšok sú individuálne, líšia sa v závislosti od vysokej školy

- preto je veľmi dôležité už vopred si naštudovať presné podmienky prijatia, ktoré sú zvyčajne zverejnené na webových stránkach jednotlivých vysokých škôl

Prihlášky na vysokú školu podané?

Termín podania prihlášok na vysoké školy býva stále na začiatku daného roka,  presne od februára do apríla. Rátajte však s tým, že na študijné odbory, kde sú aj talentové skúšky, sa prihlášky podávajú skôr, často už od novembra predošlého roka.

Prihlásiť sa môžete na koľko vysokých škôl uznáte za vhodné, ale myslite na to, že prijímačky sú spoplatnené, štandardne sa platí od 30 do 60 eur za každú podanú prihlášku. Prihlášku možno podať písomne alebo elektronicky. Písomne je to stále jednoduchšie, avšak elektronická prihláška má zasa výhodu, že býva o čosi lacnejšia.

Prijímačky na výšku

Podmienky na prijatie do prvého ročníka sa líšia v závislosti od fakulty, väčšinou je však nutné absolvovať prijímaciepohovory, ktoré sú najčastejšie vo forme písomného testu, v prípade umeleckých odborov absolvujete talentové skúšky.

O konaní prijímacích skúšok budete písomne informovaní v dostatočnom predstihu, zvyčajne niekoľko týždňov po podaní prihlášky na vami zvolené štúdium. Prijímacie skúšky sa na väčšine škôl konajú v júni.

Talentové skúšky na umelecké školy sa však konajú skôr, už začiatkom daného roka.

A na niektoré fakulty sa možno dostanete aj bez prijímačiek, tu však rátajte s tým, že prvý ročník je len akýmsi testovacím rokom a o vašom postupe ďalej rozhodne až prvé skúškové obdobie. A hoci my vám vieme poradiť aj pomôcť  s tvorbou seminárnych i iných prác, ostatné je už len na vás.

To však už predbiehame, na začiatok je potrebné, ak ste tak ešte neurobili, vyplniť prihlášky a čo najrýchlejšie ich odoslať na správnu adresu.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac