Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Praktická časť nemusí byť súčasťou bakalárskej práce

Praktická časť nemusí byť súčasťou bakalárskej práce

Veľmi veľa vecí sa popísalo o teoretickej časti bakalárskej práce. Čoraz viac študentov sa snaží do svojej bakalárky zapracovať aj kvalitnú praktickú časť. Je naozaj nevyhnutné, aby bakalárska práca obsahovala praktickú časť? Ako postupovať v prípade, ak sa chcete zaradeniu praktickej časti do bakalárky vyhnúť? Čo všetko môže byť považované za praktickú časť?

Praktická časť a bakalárska práca

Praktická časť má v bakalárskej práci jednu veľkú dôležitú úlohu. Môže vám pomôcť natiahnuť rozsah v prípade, že už nemáte o čom písať a potrebujete svoju prácu predĺžiť. Praktická časť môže tvoriť až polovicu celej práce, v takomto prípade napríklad 15 normostrán. Navyše, praktická časť sa píše oveľa ľahšie – jednoducho vlastnými slovami.

Musí bakalárka obsahovať praktickú časť?

V bakalárskej práci sa len málokedy vyžaduje prítomnosť praktickej časti. Keď sa rozhodujete, či praktickú časť do bakalárky zaradiť alebo nie, riaďte sa v prvom rade smernicami katedry, fakulty a vysokej školy. V prípade, že si nieste istí, poraďte sa priamo s vedúcim vašej práce, či sa do nej v tomto konkrétnom prípade hodí aj praktická časť.

Kedy je praktická časť vhodná?

Vo väčšine prípadov to závisí od výberu konkrétnej témy. Ak vypracovávate čistý kompilát myšlienok a gro celej práce tvorí práve teória, praktickou časťou sa nemusíte zaoberať. Ak však chcete v praxi overiť nejakú konkrétnu myšlienku (napríklad spracovaním dotazníka, ankety alebo iným zberom a vyhodnocovaním dát) ani sa nenazdáte, a praktickú časť budete mať hotovú.

Praktická časť v diplomovej práci

Na rozdiel od bakalárskej práce, v diplomovej práci je praktická časť nevyhnutná a ak by ste ju nemali spracovanú, dosť pravdepodobne by ste získali nedostatočné hodnotenie. Diplomová práca mi mala mať atribúty serióznej vedeckej práce, nestačí len zozbierať a opísať cudzie myšlienky tak, ako sa to často robí v bakalárke.

Praktická časť rýchlo a jednoducho

Veľa študentov sa práve praktickej časti práce obáva, no nie je dôvod na strach. V momente, keď už máte teoretickú časť práce spracovanú, jednoducho si vymyslíte spôsob jej overenia a spracujte vlastný výskum. Môžete pracovať s vlastnoručne získanými dátami (napríklad pomocou rozhovorov či meraní), ale aj s verejne dostupnými dátami (napríklad zo sčítania obyvateľstva). 

Potrebujete poradiť?

Nechajte prípravu podkladov pre svoju bakalárku na profesionálov. Pomôžeme Vám.

Chcem vedieť viac

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac