Veľmi veľa vecí sa popísalo o teoretickej časti bakalárskej práce. Čoraz viac študentov sa snaží do svojej bakalárky zapracovať aj kvalitnú praktickú časť. Je naozaj nevyhnutné, aby bakalárska práca obsahovala praktickú časť? Ako postupovať v prípade, ak sa chcete zaradeniu praktickej časti do bakalárky vyhnúť? Čo všetko môže byť považované za praktickú časť?
Praktická časť a bakalárska práca
Praktická časť má v bakalárskej práci jednu veľkú dôležitú úlohu. Môže vám pomôcť natiahnuť rozsah v prípade, že už nemáte o čom písať a potrebujete svoju prácu predĺžiť. Praktická časť môže tvoriť až polovicu celej práce, v takomto prípade napríklad 15 normostrán. Navyše, praktická časť sa píše oveľa ľahšie – jednoducho vlastnými slovami.
Musí bakalárka obsahovať praktickú časť?
V bakalárskej práci sa len málokedy vyžaduje prítomnosť praktickej časti. Keď sa rozhodujete, či praktickú časť do bakalárky zaradiť alebo nie, riaďte sa v prvom rade smernicami katedry, fakulty a vysokej školy. V prípade, že si nieste istí, poraďte sa priamo s vedúcim vašej práce, či sa do nej v tomto konkrétnom prípade hodí aj praktická časť.
Kedy je praktická časť vhodná?
Vo väčšine prípadov to závisí od výberu konkrétnej témy. Ak vypracovávate čistý kompilát myšlienok a gro celej práce tvorí práve teória, praktickou časťou sa nemusíte zaoberať. Ak však chcete v praxi overiť nejakú konkrétnu myšlienku (napríklad spracovaním dotazníka, ankety alebo iným zberom a vyhodnocovaním dát) ani sa nenazdáte, a praktickú časť budete mať hotovú.
Praktická časť v diplomovej práci
Na rozdiel od bakalárskej práce, v diplomovej práci je praktická časť nevyhnutná a ak by ste ju nemali spracovanú, dosť pravdepodobne by ste získali nedostatočné hodnotenie. Diplomová práca mi mala mať atribúty serióznej vedeckej práce, nestačí len zozbierať a opísať cudzie myšlienky tak, ako sa to často robí v bakalárke.
Praktická časť rýchlo a jednoducho
Veľa študentov sa práve praktickej časti práce obáva, no nie je dôvod na strach. V momente, keď už máte teoretickú časť práce spracovanú, jednoducho si vymyslíte spôsob jej overenia a spracujte vlastný výskum. Môžete pracovať s vlastnoručne získanými dátami (napríklad pomocou rozhovorov či meraní), ale aj s verejne dostupnými dátami (napríklad zo sčítania obyvateľstva).
Potrebujete poradiť?
Nechajte prípravu podkladov pre svoju bakalárku na profesionálov. Pomôžeme Vám.
Chcem vedieť viac