Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Omyly študenta, ktorých sa vyvarujte

Omyly študenta, ktorých sa vyvarujte

Aj vy ste sa zrazu pristihli pri myšlienke, že takto ste si teda ten svoj študentský život nepredstavovali?

Zrazu totiž riešite reálne problémy, ďaleko od domu a rodičovských istôt, len s vymedzeným rozpočtom, ktorý sa akosi rýchlo míňa a do toho ešte tá škola, ktorá vás vôbec, ale vôbec nebaví?

Ak si chcete svoju vysokoškolskú situáciu čo najviac uľahčiť, vyvarujte sa niektorých chýb, vďaka čomu lepšie preplávate životom na univerzite, no nielen tam.

V prípade, že sú pre vás problémom aj rôzne seminárne práce, s nimi vám vieme pomôcť i poradiť, nech je ten študentský život zasa o čosi jednoduchší.

Ktoré omyly študenta sú tie najčastejšie?

A ako sa pripraviť na vysokú školu a nemať ružové okuliare?

Peniaze moje každodenné

Celý doterajší život ste si žili relatívne bez problémov a jediný váš kontakt s peniazmi bol ten, že ste si ich vypýtali od rodičov?

V tom prípade je pre vás nástup na vysokú a internát prebudením z krásneho sna do drsnej reality.

Rodičia sú nielenže ďaleko, ale ako novopečenému vysokoškolákovi sa rozhodli vás konečne naučiť hospodáriť s peniazmi, čo znamená menej financií z ich účtu na všetko.

Možno vás spočiatku opantá pocit slobody, to, že zrazu je na vás, na čo miniete a čo si nekúpite, ale pozor, peniaze sa vedia rozkotúľať šialene rýchlo.

Preto s nimi narábajte opatrne a majte aj nejakú rezervu, keby niečo...

Toto je však beh na dlhé trate, a nie každý ho zvláda. Naučiť sa narábať s peniazmi je totiž hotová veda, ale iba ten, kto vie šetriť a rozumne míňať, ich môže mať raz prebytok.

Študujem len tak, lebo...

Ma do toho dotlačila rodina.

Sa mi ešte nechcelo ísť do roboty.

Mňa strašne baví chodiť do školy, je jedno do akej. Hlavne, že si predĺžim mladosť a ako bonus ešte získam titul.

Uvažujete nejako podobne?

V poriadku, vec názoru, v tom prípade však nebuďte prekvapení, keď vaša zlá voľba ovplyvní celý váš nasledujúci život, život po vysokej myslíme.

Študovať len preto, aby sme študovali – hocičo, nie je rozumné ani predvídavé. Lebo nie je škola ako škola, ani vedomosti na nej získané, taktiež sa líši neskoršie uplatnenie v závislosti od vyštudovaných smerov.

A s diplomom dnes už tiež veľa vody nenamútite.

Študovať má zmysel len vtedy, ak študujete to, čo vás baví, zároveň však uvažujete perspektívne a dívate sa do budúcna.

Možno ste idealisti zmierení s myšlienkou, že ako učiteľ veľa nezarobíte. To nič, vy jednoducho chcete učiť a vzdelávať ďalšie generácie.

Ak však predsa len pomýšľate na čo možno najlepšie uplatnenie, aj čo sa platu týka, porozhliadnite sa okolo seba a ak aj študujete za pedagóga, nič vám nebráni stážovať vo firme s úplne iným zameraním či absolvovať nejaký zaujímavý kurz, ktorý vás možno posunie kamsi ďalej. A vy zrazu zistíte, že sú aj iné povolania, ktoré by vás mohli napĺňať.

Kým ste študent, máte dvere otvorené, v podstate kamkoľvek. Je len na vás, kam sa odvážite nazrieť a pred čím radšej utečiete. Úplne najlepšie je pre vás nezabuchnúť si ani jedny, veď nikdy neviete...  

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac