Bakalárska práca je prvou vážnejšou prácou, s ktorou študenti prichádzajú do styku. Musí mať adekvátnu formu, obsah, rozsah, je treba myslieť na mnoho dôležitých „detailov“, ktoré z vašej bakalárky urobia jedinečný odborný text.
Viete, ako na obrázky a citácie, aby to bolo formálne správne a aby vás nikto neobvinil z plagiátorstva?
Citácie
Pri písaní bakalárky sa citáciám nevyhneme. Máte však predstavu, ako správne citovať?
Citácia predstavuje presné znenie textu z bibliografického zdroja od istého autora. Jej dĺžka by nemala byť dlhšia ako 10 riadkov. Píše sa v úvodzovkách, kurzívou, aby bolo čitateľovi jasné, že ide o presne prevzatý text od autora, ktorého priezvisko píšeme do zátvorky spolu s rokom vydania danej publikácia, od ktorej citujete. Spolu s priezviskom a rokom sa do zátvorky uvádza aj presné číslo strany, z ktorej bol text citovaný.
Príklad citácie:
„Činnosť transplantovaného srdca nie je identická s normálnymi fyziologickými pomermi. Je to dôsledok denervácie srdca s dopadom na základné regulačné mechanizmy, fyzickú kapacitu a farmakoterapeutickú intervenciu“ (Fabián a kol. 2007, s. 179).
Druhou formou citácie je parafrázovanie. Ide o nedoslovné citovanie z bibliografického zdroja. Text je upravený autorom bakalárskej práce, no zmysel myšlienky daného textu ostáva rovnaký. Parafrázovaný text sa neuvádza do zátvorky a nepíše sa kurzívou. Jeho rozsah môže byť napísaný aj na celú stranu. Zdroj sa uvádza priezviskom a rokom, bez presného čísla strany.
Typy parafrázovania:
1.Fontana (2003) uvádza, že hra je neodmysliteľnou súčasťou sveta dieťaťa, preto si učenie prostredníctvom hry nemusí uvedomovať. Je pre neho tak váženou a dôležitou činnosťou ako pre dospelého jeho práca.
2.Hra je neodmysliteľnou súčasťou sveta dieťaťa, preto si učenie prostredníctvom hry nemusí uvedomovať. Je pre neho tak váženou a dôležitou činnosťou ako pre dospelého jeho práca (Fontana, 2003).
Zdroj citácie je možné uviesť aj pod čiarou, na konci strany. V tom prípade k citácii napíšeme číselný odkaz, ktorý bude totožný so zdrojom zapísaným pod čiarou.
Príklad:
Samotný proces citovania musí spĺňať aspekt etiky citovania a techniky citovania. V bakalárskej práci by sa mal použiť iba jeden druh citovania. Použitú bibliografiu uvádzame v závere bakalárskej práce v zozname použitej literatúry.
Obrázky
Sú súčasťou praktickej časti bakalárskej práce. Praktická časť nasleduje až po teoretickej, pričom by mala tvoriť zhruba polovicu záverečnej práce. Podobne ako časť teoretická, aj tá praktická je rozčlenená na kapitoly, respektíve aj na podkapitoly.
Obsahuje výsledky dosiahnutého výskumu a okrem samotného textu sú v nej aj citácie, grafy, tabuľky i obrázky. Všetko toto, jednak použitú literatúru aj zoznam obrázkov, grafov a tabuliek je potrebné ešte na záver zhrnúť v prehľadnom zozname.
Nezabudnite, že v texte je dôležité všetky obrázky označiť nejakým krátkym a výstižným popisom, taktiež nezabudnite uviesť zdroj, prípadne autora jednotlivých fotografií.
Príklad:
Či už sa jedná o obrázky alebo citácie, bakalárka by bez nich nebola kompletnou. Ale pozor, aby ste sa vyhli akýmkoľvek podozreniam z kopírovania či prepisovania vašej záverečnej práce. Citujte správne a aj obrázky vkladajte so všetkým, čo je k tomu treba. V prípade nejasností sa určite obráťte na profesionálov, ktorí vám so všetkým radi pomôžu.
Bola by to predsa škoda, aby ste kvôli zanedbaniu nejakej dôležitej „maličkosti“ ohrozili všetku tú drinu, akou tvorba bakalárskej práce bez pochýb je. Myslite na to, keď budete citovať, respektíve vyberať vhodné obrázky. V bakalárke je podstatný každý detail, tak si na nej dajte záležať.