Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

O abstrakte v bakalárke

Všetko podstatné o abstrakte v bakalárskej práci.

O abstrakte v bakalárke

Chystáte sa na písanie bakalárskej práce? Vyberáte tému, zháňate prvé materiály a preverujete dostupnosť odbornej literatúry, no najmä si ujasňujete, čo všetko by taká bakalárka mala obsahovať. Okrem iného aj abstrakt, o ktorom si dnes niečo povieme a vysvetlíme, čo to vlastne je.

Definícia a cieľ abstraktu

Čo to ten abstrakt je? Definícia znie: Abstrakt je krátka, výstižná charakteristika obsahu práce. Abstrakt v bakalárke či inej záverečnej práci teda slúži na stručné a výstižné oboznámenie čitateľa o obsahu danej práce. Zväčša je napísaný v dvoch jazykoch, v slovenčine a jednej cudzej reči. Cudzojazyčná verzia síce nebýva povinná, ale väčšina študentov ju uvádza. Obe jazykové verzie abstraktu sa nachádzajú pod sebou ako odseky, zvyčajne na jednej strane.

V abstrakte sa taktiež uvádzajú kľúčové slová, ktorými zhrnieme tému, ktorej sa naša bakalárska práca venuje. V prípade, že si necháte vypracovať podklady k vašej záverečnej práci, radi Vám pomôžeme aj s abstraktom.

Ako na abstrakt?

Abstrakt, ktorý je, ako už bolo vyššie spomenuté, stručným vyjadrením o zameraní a cieli záverečnej práce, sa zvyčajne nachádza na úvodných stranách danej práce. Mal by nasledovať za čestným prehlásením. Pokiaľ ide o rozsah abstraktu, venujte mu jednu normostranu, abstrakt bakalárskej práce má zhruba 70 slov.

Dôležité je, aby bolo každému, kto si danú prácu pozrie, z abstraktu hneď jasné, akej téme sa záverečná práca venuje a tiež, čo je cieľom práce.

A teraz k forme. Abstrakt bakalárky by mal obsahovať nasledovné informácie, ktoré uvádzajte v poradí pod sebou ako jeden odsek:

·         meno a priezvisko študenta

·         názov bakalárskej práce

·         typ záverečnej práce

·         názov vysokej školy

·         katedra, kde pôsobí školiteľ Vašej práce

·         meno, priezvisko a tituly Vášho školiteľa

·         miesto a rok vypracovania bakalárskej práce

·         počet strán bakalárskej práce

·         niekoľko hlavných kľúčových slov

·         stručný popis záverečnej práce

V prípade, že si necháte vypracovať podklady k Vašej záverečnej práci, radi Vám pomôžeme aj s abstraktom.

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac