Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

O abstrakte v bakalárke

Všetko podstatné o abstrakte v bakalárskej práci.

O abstrakte v bakalárke

Chystáte sa na písanie bakalárskej práce? Vyberáte tému, zháňate prvé materiály a preverujete dostupnosť odbornej literatúry, no najmä si ujasňujete, čo všetko by taká bakalárka mala obsahovať. Okrem iného aj abstrakt, o ktorom si dnes niečo povieme a vysvetlíme, čo to vlastne je.

Definícia a cieľ abstraktu

Čo to ten abstrakt je? Definícia znie: Abstrakt je krátka, výstižná charakteristika obsahu práce. Abstrakt v bakalárke či inej záverečnej práci teda slúži na stručné a výstižné oboznámenie čitateľa o obsahu danej práce. Zväčša je napísaný v dvoch jazykoch, v slovenčine a jednej cudzej reči. Cudzojazyčná verzia síce nebýva povinná, ale väčšina študentov ju uvádza. Obe jazykové verzie abstraktu sa nachádzajú pod sebou ako odseky, zvyčajne na jednej strane.

V abstrakte sa taktiež uvádzajú kľúčové slová, ktorými zhrnieme tému, ktorej sa naša bakalárska práca venuje. V prípade, že si necháte vypracovať podklady k vašej záverečnej práci, radi Vám pomôžeme aj s abstraktom.

Ako na abstrakt?

Abstrakt, ktorý je, ako už bolo vyššie spomenuté, stručným vyjadrením o zameraní a cieli záverečnej práce, sa zvyčajne nachádza na úvodných stranách danej práce. Mal by nasledovať za čestným prehlásením. Pokiaľ ide o rozsah abstraktu, venujte mu jednu normostranu, abstrakt bakalárskej práce má zhruba 70 slov.

Dôležité je, aby bolo každému, kto si danú prácu pozrie, z abstraktu hneď jasné, akej téme sa záverečná práca venuje a tiež, čo je cieľom práce.

A teraz k forme. Abstrakt bakalárky by mal obsahovať nasledovné informácie, ktoré uvádzajte v poradí pod sebou ako jeden odsek:

·         meno a priezvisko študenta

·         názov bakalárskej práce

·         typ záverečnej práce

·         názov vysokej školy

·         katedra, kde pôsobí školiteľ Vašej práce

·         meno, priezvisko a tituly Vášho školiteľa

·         miesto a rok vypracovania bakalárskej práce

·         počet strán bakalárskej práce

·         niekoľko hlavných kľúčových slov

·         stručný popis záverečnej práce

V prípade, že si necháte vypracovať podklady k Vašej záverečnej práci, radi Vám pomôžeme aj s abstraktom.

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac