Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Koľko času vám zaberie písanie záverečnej práce?

Koľko času vám zaberie písanie záverečnej práce?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času vám zaberie napísanie záverečnej práce? Možno budete prekvapení, nech vám už vyjde akákoľvek odpoveď. Tento časový údaj je totiž veľmi variabilný a odvíja sa od toho, ako k písaniu práce pristupujete.

Diplomovka vám vraj zaberie 2 týždne

Zlé jazyky hovoria, že šikovný Študent zmákne diplomovku od začiatku až po odovzdanie za dva týždne. Ak patríte medzi týchto študentov, rozhodne sa s tým nechváľte nikomu, a už vôbec nie vášmu školiteľovi. AJ napriek takejto šikovnosti pri práci 8 hodín denne počas desiatich pracovných dní vám práca zaberie okolo 80 hodín.

Poctivým študentom to trvá viac

Tí poctivejší majú tú nevýhodu, že si diplomovku rozvrhnú medzi viac dní. Povedia si napríklad, že na nej budú pracovať každý deň hodinu. Alebo každú stredu 6 hodín. Takto dokážu počas jedného roka stráviť na diplomovej práci aj viac ako 300 hodín, čo už je celkom veľká kopa.

Koľko je to teda hodín?

Ako môžete vidieť, ten časový rozsah je skutočne variabilný. Poznáme aj šikovných študentov, ktorí prácu zmákli za menej ako 40 hodín čistej práce. Iní, ktorí sa jej venujú celé 2 roky, na nej aj s terénnym výskumom a zbieraním dát dokážu stráviť aj viac ako 800 hodín.

Koľko by ste inak zarobili?

Premeňte si tých 800 hodín na mzdu, ktorú by ste inak zarobili v práci. Pri plate 5 eur na hodinu už je to 4 000 eur, čo môže pre mnohých ľudí znamenať aj celoročný plat. Pri písaní záverečnej práce sa traduje, že na jednu stranu treba hodinu. To môže byť nejaký priemere a ak sa odrazíme od neho, diplomová práca vám “ukradne” 100 hodín a teda 500 eur.

Treba diplomovke venovať toľko času? 

Úprimne povedané, nie. Každý by mal na práci stráviť toľko času, aby bola dobrá a aby mala dostatočnú výpovednú hodnotu. Keď je niekto šikovnejší, nech ju napíše aj za noc. Iní sa s ňou môžu trápiť roky a dobrá nikdy nebude.

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac