Prihlásiť

Koľko času vám zaberie písanie záverečnej práce?

Koľko času vám zaberie písanie záverečnej práce?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času vám zaberie napísanie záverečnej práce? Možno budete prekvapení, nech vám už vyjde akákoľvek odpoveď. Tento časový údaj je totiž veľmi variabilný a odvíja sa od toho, ako k písaniu práce pristupujete.

Diplomovka vám vraj zaberie 2 týždne

Zlé jazyky hovoria, že šikovný Študent zmákne diplomovku od začiatku až po odovzdanie za dva týždne. Ak patríte medzi týchto študentov, rozhodne sa s tým nechváľte nikomu, a už vôbec nie vášmu školiteľovi. AJ napriek takejto šikovnosti pri práci 8 hodín denne počas desiatich pracovných dní vám práca zaberie okolo 80 hodín.

Poctivým študentom to trvá viac

Tí poctivejší majú tú nevýhodu, že si diplomovku rozvrhnú medzi viac dní. Povedia si napríklad, že na nej budú pracovať každý deň hodinu. Alebo každú stredu 6 hodín. Takto dokážu počas jedného roka stráviť na diplomovej práci aj viac ako 300 hodín, čo už je celkom veľká kopa.

Koľko je to teda hodín?

Ako môžete vidieť, ten časový rozsah je skutočne variabilný. Poznáme aj šikovných študentov, ktorí prácu zmákli za menej ako 40 hodín čistej práce. Iní, ktorí sa jej venujú celé 2 roky, na nej aj s terénnym výskumom a zbieraním dát dokážu stráviť aj viac ako 800 hodín.

Koľko by ste inak zarobili?

Premeňte si tých 800 hodín na mzdu, ktorú by ste inak zarobili v práci. Pri plate 5 eur na hodinu už je to 4 000 eur, čo môže pre mnohých ľudí znamenať aj celoročný plat. Pri písaní záverečnej práce sa traduje, že na jednu stranu treba hodinu. To môže byť nejaký priemere a ak sa odrazíme od neho, diplomová práca vám “ukradne” 100 hodín a teda 500 eur.

Treba diplomovke venovať toľko času? 

Úprimne povedané, nie. Každý by mal na práci stráviť toľko času, aby bola dobrá a aby mala dostatočnú výpovednú hodnotu. Keď je niekto šikovnejší, nech ju napíše aj za noc. Iní sa s ňou môžu trápiť roky a dobrá nikdy nebude.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac