Prihlásiť

Kde a ako si dať zviazať diplomovku?

Viac o viazaní diplomových prác.

Kde a ako si dať zviazať diplomovku?

Diplomovky dopísané, skontrolované, ostáva ich už len vytlačiť a zviazať. Podľa čoho sa orientovať, kde a aký typ väzby zvoliť? A môžeme si to urobiť aj svojpomocne?

Na tieto aj ďalšie otázky týkajúce sa viazania diplomoviek sa vám pokúsime odpovedať...

Viazanie diplomových prác

Možnosť dať si vytlačiť a zviazať diplomovú prácu ponúkajú snáď všetky univerzitné mestá na Slovensku. Logicky, čím väčšie mesto, tým viac tlačiarní je k dispozícii, čo sa premietne aj do cien za viazanie diplomovky.

Ceny sú však zvyčajne stanovené predovšetkým podľa počtu strán danej práce, kusov, ktoré si dáme vytlačiť a zviazať, ako aj doby dodania. Pravdaže, existujú možnosti ako ušetriť, napríklad, ak si prácu vytlačí študent sám a do tlačiarne ju donesie už iba zviazať. A kto nestíha a dopisuje kapitoly na poslednú chvíľu, má možnosť zaslať do tlačiarne v predstihu aspoň návrh obálky práce v pdf formáte, vďaka čomu už bude vytlačená a zvyšok práce sa len neskôr dotlačí.

Typy väzieb diplomoviek

V tlačiarňach aj medzi našimi študentmi je stále najviac preferovaná tzv. knižná väzba. Je totiž dostatočne pevná, aby vydržala akúkoľvek manipuláciu. Pre svoje pozitívne vlastnosti a dlhú životnosť je táto väzba štatisticky najčastejšie používanou väzbou pre všetky typy záverečných prác vôbec. Na niektorých vysokých školách a univerzitách je knižná väzba dokonca povinná.

Výnimkou sú iba menšie práce, ktoré študenti píšu počas semestra, no vzhľadom na rozsiahly počet strán, aj pri nich sa vyžaduje pevnejší typ väzby (použitie spinky či zošívačky zvyčajne nepostačuje). Pri takýchto prácach sa prevažne používa buď väzba mäkká – tepelná väzba, alebo hrebeňová a drôtená väzba.

Z hľadiska funkčnosti sú všetky uvedené väzby podobné, rozdiel je najmä vo finálnom prevedení. V konečnom dôsledku je teda na každom jednom študentovi, aký typ väzby zvolí pri viazaní svojej diplomovky. Podstatné je, aby zviazaná práca pôsobila reprezentatívne a spĺňala všetky požadované parametre.

V prípade ďalších otázok, nielen ohľadne viazania diplomových prác, sa na nás bez obáv obráťte. Radi pomôžeme.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac