Prihlásiť

Dôležité body, ktorých sa pri tvorbe bakalárky držte: Pozor na rozsah!

Rozsah, téma aj metodika sú alfou a omegou každej bakalárskej práce.

Dôležité body, ktorých sa pri tvorbe bakalárky držte: Pozor na rozsah!

Častou otázkou, bežiacou v hlavách mnohým študentov, ktorých čaká náročná tvorba bakalárky, je: Kde a ako začať? 

Nie je to také zložité, ako sa to neraz javí, najmä s prehľadným zoznam toho najdôležitejšieho, čo je treba urobiť a zvážiť hneď v úvode písania bakalárskej práce... Tak do toho!

Výber témy bakalárky

Téma záverečnej práce je to, čo je treba vybrať ako prvé. Jej voľbe by však mal predchádzať prieskum, nech máte prehľad o jej výskyte v záverečných prácach aj dostupnosti zdrojov, z ktorých by ste mohli čerpať. Aj tá najlepšia téma totiž napokon pohorí, ak ju nemáte teoreticky podloženú.

Nastavenie cieľa a metodiky písania práce

Po zvolení dobrej témy nasleduje stanovenie cieľa hlavného, no zväčša aj čiastkových cieľov, ktoré by mali viesť práve k potvrdeniu hlavného cieľa. Rovnako dôležitá je aj správna metodika tvorby bakalárskej práce, vďaka ktorej sa k vytúženým cieľom dopracujete omnoho jednoduchšie.

Dobrá osnova bakalárskej práce

Osnova bakalárskej práce, taktiež mimoriadne podstatná „predprípravná“ fáza na tvorbu bakalárky. Odporúčame si ju prehľadne zostaviť ešte skôr, ako sa pustíte do zháňania materiálov a literatúry. Práve dobrá osnova vám totiž najlepšie napovie, aké informácie potrebujete.

Rozsah bakalárky

A v neposlednom rade si ešte pred samotným písaním práce dobre zrátajte, koľko strán to má vlastne bakalárska práca mať. Hoci si to určujú jednotlivé školy viac-menej individuálne, spravidla pozostáva bakalárka z 30 a viac strán. Do počtu strán bakalárskej práce počítame strany od úvodu po záver, pričom sem naopak nerátame úvodné strany, zoznam použitej literatúry a prílohy.

A čo dodať na záver? Neostáva nič iné, „len“ sa pustiť do písania teoretickej časti, prípadne do výskumu, ak vaša bakalárka obsahuje aj časť praktickú. Pekne-krásne krok za krokom, podľa vopred vypracovanej osnovy, správnou metódou a s dôrazom na dosiahnutie stanoveného cieľa. V prípade akýchkoľvek nejasností sme tu pre vás.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac