Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Do ktorých regiónov s vysokou nezamestnanosťou sa vracia najviac študentov?

Nezamestnanosť na Slovensku podľa regiónov

Do ktorých regiónov s vysokou nezamestnanosťou sa vracia najviac študentov?

Stáva sa to pomerne často. Po piatich rokoch plných trápenia sa mladý človek konečne dopracuje k vytúženému titulu. Po bujarých oslavách nasledujú prvé povinnosti, napríklad evidencia na úrade práce. Prvé sklamanie prichádza, keď zistíte, že v Bratislave na vás nikto s otvorenou náručou nečaká. 

 

Hľadanie práce v Bratislave

Po absolvovaní niektorých odborov študenti zisťujú, že pre ich uplatnenie je nedostatok voľných pozícií. Aj v prípade, že ich je dostatok, pri veľkom množstve absolventov je menšia šanca, že si vyberú pre obsadenie pozície práve vás – čerstvého absolventa bez praxe. V prípade, že sa dostanete do toho malého percenta šťastlivcov, po mesiaci prichádza druhé sklamanie. 

Slabé odmeňovanie

Vysokoškolskí študenti žijú vo veľkom omyle. Ich kamaráti, ktorí už 5 rokov niekde pracujú, ich stále zahlcujú príbehmi o tom, ako sú na linke už pod predákom a ako zarábajú 900 eur. Automaticky si myslia, že oni dostanú minimálne 1500. Pozor. Kamaráti možno majú 900, ale v hrubom, čiže reálne v čistom nemajú ani 700. To majú po piatich rokoch povyšovania, so sobotami, s víkendom aj s nočnými príplatkami. Vám ako absolventom ponúknu v Bratislave štandardne okolo 1000 eur v hrubom (v závislosti od firmy a pozície) takže na účet vám bude chodiť nejakých 800 eur. od vytúžených 1500 to má ďaleko.

Vysoké náklady na život

V Bratislave len ťažko nájdete maličký jednoizbový byt alebo garsónku, za ktorý zaplatíte menej ako 400 eur. Keď si k tomu pripočítate 100 eur náklady na cestovanie, 200 stravu a 100 na lieky a neočakávané výdavky, zistíte, že ste na hranici rozpočtu a jediným riešením je nájsť si zdielané bývanie. Dospelý človek chce však po piatich rokoch intrákov a spoločných bytov aj trochu súkromia, tak ostáva len jediná možnosť. Návrat domov.

Ktoré regióny to teda sú?

Prichádzame k odpovedi na otázku, ktorú sme poloźili v úvode. Najviac sa študenti vracajú do regiónov, ktoré sú v okruhu 100 km od Bratislavy s dobrou moźnosťou dochádzania. Ostanú pracovať v BA, no nemusia tam platiť obrovský nájom. Druhou skupinou sú ľudia z regiónu Oravy, kde si hľadajú prácu alebo podmikajú v úplne inom odvetví. Posledným regiónom je juhovýchodné Slovensko, kde si študenti vyberajú rôznu administratívnu prácu s možnosťou pracovať z domu

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac