Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Do ktorých regiónov s vysokou nezamestnanosťou sa vracia najviac študentov?

Do ktorých regiónov s vysokou nezamestnanosťou sa vracia najviac študentov?

Stáva sa to pomerne často. Po piatich rokoch plných trápenia sa mladý človek konečne dopracuje k vytúženému titulu. Po bujarých oslavách nasledujú prvé povinnosti, napríklad evidencia na úrade práce. Prvé sklamanie prichádza, keď zistíte, že v Bratislave na vás nikto s otvorenou náručou nečaká. 

 

Hľadanie práce v Bratislave

Po absolvovaní niektorých odborov študenti zisťujú, že pre ich uplatnenie je nedostatok voľných pozícií. Aj v prípade, že ich je dostatok, pri veľkom množstve absolventov je menšia šanca, že si vyberú pre obsadenie pozície práve vás – čerstvého absolventa bez praxe. V prípade, že sa dostanete do toho malého percenta šťastlivcov, po mesiaci prichádza druhé sklamanie. 

Slabé odmeňovanie

Vysokoškolskí študenti žijú vo veľkom omyle. Ich kamaráti, ktorí už 5 rokov niekde pracujú, ich stále zahlcujú príbehmi o tom, ako sú na linke už pod predákom a ako zarábajú 900 eur. Automaticky si myslia, že oni dostanú minimálne 1500. Pozor. Kamaráti možno majú 900, ale v hrubom, čiže reálne v čistom nemajú ani 700. To majú po piatich rokoch povyšovania, so sobotami, s víkendom aj s nočnými príplatkami. Vám ako absolventom ponúknu v Bratislave štandardne okolo 1000 eur v hrubom (v závislosti od firmy a pozície) takže na účet vám bude chodiť nejakých 800 eur. od vytúžených 1500 to má ďaleko.

Vysoké náklady na život

V Bratislave len ťažko nájdete maličký jednoizbový byt alebo garsónku, za ktorý zaplatíte menej ako 400 eur. Keď si k tomu pripočítate 100 eur náklady na cestovanie, 200 stravu a 100 na lieky a neočakávané výdavky, zistíte, že ste na hranici rozpočtu a jediným riešením je nájsť si zdielané bývanie. Dospelý človek chce však po piatich rokoch intrákov a spoločných bytov aj trochu súkromia, tak ostáva len jediná možnosť. Návrat domov.

Ktoré regióny to teda sú?

Prichádzame k odpovedi na otázku, ktorú sme poloźili v úvode. Najviac sa študenti vracajú do regiónov, ktoré sú v okruhu 100 km od Bratislavy s dobrou moźnosťou dochádzania. Ostanú pracovať v BA, no nemusia tam platiť obrovský nájom. Druhou skupinou sú ľudia z regiónu Oravy, kde si hľadajú prácu alebo podmikajú v úplne inom odvetví. Posledným regiónom je juhovýchodné Slovensko, kde si študenti vyberajú rôznu administratívnu prácu s možnosťou pracovať z domu

Podobné články na blogu

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce
17.07.2019

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce

Máte už napísanú vašu bakalársku prácu, no neviete si dať rady s dokončením jej záveru? Prečítajte si náš článok s…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
25.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

V dnešnej dobe rozmáhajúcej sa komunálnej politiky sú komunálne témy záverečných vysokoškolských prác naozaj…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
14.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na  naše užitočné tipy a poraďte si…

Čítať viac