Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Diplomovka a teória v nej: Buďte obozretní!

Na čo si dať pri tvorbe teórie v diplomovke pozor?

Diplomovka a teória v nej: Buďte obozretní!

Teória v diplomovej práci musí byť. Čo na tom, že je to celkom otrava a nikto ani veľmi nevie, ako na ňu. Ako teda na ňu, správne a bez čo najmenších stresov? Vysvetlíme, pomôžeme...

Zložky teoretickej časti diplomovky

Podotýkame, že ide o povinné časti diplomovej práce, preto ich rozhodne neopomeňte, ani jednu z nich a dôsledne si naštudujte, čo všetko by mali obsahovať aj ako ich správne, obsahovo i formálne, napísať. Sú nimi úvod, jadro, záver, resumézoznam bibliografie.

Ako na úvod, jadro a záver v diplomovej práci   

Úvod: Primárnou úlohou úvodu v bakalárke aj diplomovke je v krátkosti, no výstižne pomenovať tému danej práce, jej ciele,  ako aj popísať dôvody, prečo práve táto téma. Rovnako tak je dobré spomenúť empirickú časť Vašej diplomovky, jej obsah, predmet aj ciele výskumu.

Jadro diplomovej práce: Je ústrednou, nosnou časťou každej diplomovej práce, a preto je veľmi dôležité napísať ho v súlade s príslušnými normami, ale rovnako tak originálne a s vlastným prínosom.

Pri písaní jadra je podstatné členenie na kapitoly, podkapitoly a oddiely. Nezabudnite na to, že každá nová kapitola sa začína na novej strane!

Záver: Ide v ňom predovšetkým o zhrnutie získaných poznakov aj výsledkov, ako aj o celkové zhodnotenie, či ste boli pri tvorbe práce úspešní a podarilo sa Vám naplniť stanovený hlavný cieľ.

Bez resumé a zoznamu bibliografie diplomovku nedáte 

Možno by ste aj dali, ale zrejme by Vám to neprešlo pri jej obhajobe.

Takže, zapamätajte si, že aj resumé je súčasťou teórie diplomovej práce a ide o zhrnutie, resp. stručné zhodnotenie primárnej idey  aj dosiahnutie/nedosiahnutie cieľa Vašej diplomovej práce.

Zoznam bibliografie použitej pri tvorbe diplomovej práce zasa obsahuje všetky použité bibliografické zdroje, ktoré ste parafrázovali alebo doslovne citovali. Uvádzať sa má vždy v
v abecednom poradí
, pričom začínajte menom autora, nasleduje rok vzniku publikácie, názov publikácie, mesto vydania publikácie, vydavateľstvo, rok vydania, počet strán a ISBN.

Áno, teória v diplomovke nebude ani po prečítaní nášho článku pre nikoho zábavnejšia či jednoduchšia, ale aspoň sa Vám budú zdať jej zložky o čosi zrozumiteľnejšie a predovšetkým, je to skrátka nutnosť, tak to tak aj berte.

Všetci si tým prešli a väčšina to aj zvládla, tak prečo nie Vy? Navyše, sme tu ešte my a náš tím odborníkov na záverečné práce, takže keby niečo, píšte, radi odpovieme a poradíme.

 

Trápi Vás diplomovka?

Nechajte prípravu podkladov pre svoju diplomovú prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.

Podklady pre diplomovú prácu

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac