Prihlásiť

Diplomová práca a prekážky, ktoré vám stoja v ceste

Ako na prekážky pri tvorbe diplomovky? Toto sú tie najväčšie a spôsoby, ako ich hravo zvládnuť...

Diplomová práca a prekážky, ktoré vám stoja v ceste

Aké nástrahy na vás číhajú pri písaní diplomovej práce? V podstate žiadne, ak diplomovku nebudete vy sami vnímať ako jedného veľkého strašiaka. Ona ním totiž nie je, iba sa to tak niekedy môže zdať.

Na ktoré prekážky teda môžete pri jej písaní naraziť? A ako ich čo najrýchlejšie „odpratať“ z cesty? S našou pomocou to pôjde ľahko, buďte bez obáv...

Voľba správnej témy v diplomovej práci

Na vôbec prvú nástrahu pri tvorbe diplomovej práce narazíte hneď v úvode. Voľba témy, to dá zabrať, veď ide o všetko, o celú ďalšiu prácu, vypracovanie teoretickej časti aj zvládnutie časti empirickej, takže vôbec nie je jedno, akú tému si vyberiete. Ideálnym riešením je, ak si zvolíte sféru, ktorej rozumiete, ktorá vás zaujíma a ku ktorej je dostatok, najlepšie veľké množstvo dostupných informácií a zdrojov.

To sa potom tá diplomovka píše, ani neviete ako.

Ach, tá teória v diplomovke

Kto nevie, akú formu a štruktúru má mať diplomová práca, dokonca má zmätok v tom, aký rozsah by mala mať, netuší, ako sa cituje a parafrázuje a pracuje so zdrojmi, ten má oprávnene stres zo všetkého, čo s diplomovou prácou súvisí. A písanie teoretickej časti práce mu spôsobuje iba ak nočné mory.

Naštudujte si preto vopred, ako má diplomovka vyzerať. Po formálnej i obsahovej stránke, k dispozícii je množstvo voľne dostupných vzorov prác, ako aj iné formy pomoci, ktoré vám prácu na nej o dosť uľahčia.

Praktická časť diplomovej práce – najväčší strašiak?

Kto má stres z teórie v diplomovke, ten istotne ľalie pri predstave jej doloženia či vyvrátenia časťou praktickou. Lenže výskum je neoddeliteľnou súčasťou záverečnej práce, dokonca by mal byť rozsiahlejší ako teoretická časť, a tak stres ani panika nikomu nepomôžu.  

Pomôcť môže akurát dobrý výber témy, ktorej sa rozumieme a ku ktorej máme dostatok relevantných zdrojov, ako už bolo spomenuté vyššie.

A už „len“ diplomovku obhájiť...

Posledným, no o nič menším stresujúcim faktorom môžu byť neodvratné obhajoby napísanej diplomovej práce. Nestačí totiž len dobre napísať diplomovku, mať za sebou poctivý prieskum, teoretickú časť zvládnutú na jednotku, podstatné je si toto všetko obhájiť pred komisiou. Kto však na svoje diplomovej práci poctivo drel a vie, o čom je, nemá sa čoho obávať. Postačí zodpovedať otázky týkajúce sa jej obsahu, práci na nej, vedieť to všetko dôveryhodne odprezentovať a „predať“ tak seba aj kus práce, ktorú ste na diplomovej práci odviedli. A to predsa s prehľadom zvládnete, nie?

Ak by ste však mali s čímkoľvek problémy, sme tu pre vás, radi vám pomôžeme.

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac