Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Daňové priznanie? Na toto máte ako študenti nárok

Daňové priznanie? Na toto máte ako študenti nárok

Daňové priznanie je povinnosť samostatne zárobkovo činných osôb a sro-čkarov. Mal by si ho však podať aj každý študent, ktorý zarobil nejaké peniaze a odviedol z nich dane. Kedy a prečo máte na ne nárok a na čo nesmiete zabudnúť?

 

Nechajte si vrátiť daň

Keď ako študent ťažko zarobíte vytúžených 400 eur, 80 z nich vám vezme štát. Presne ten štát, ktorý vám bude celý život brať viac ako polovicu príjmu prostredníctvom daní a odvodov a nakoniec vám prizná smiešny dôchodok. Vyberte si čo je vaše kým ešte máte čas a užite si 100 % vášho príjmu.

Pilierový systém

Už počas štúdia si poriadne rozmyslite, kde chcete pracovať a ako si budete sporiť na dôchodok. Jedným z riešení je začať si sporiť v druhom a ideálne aj v treťom pilieri. Pri tvorbe daňového priznania spoločne s vašou účtovníčkou sa informujte aj o možnosti vstúpenia do ďalších pilierov.

Požiadajte si o odklad

Ak máte za sebou prvý rok podnikania a dosiahli ste príjmy, ktoré vás už prinútili platiť si sociálne poistenie? Požiadajte si o odklad daňového priznania o 3 mesiace, a teda do konca júla. Povinnosť platiť vám tak nevznikne od prvého júla, ale až od prvého októbra, vďaka čomu ušetríte stovky eur.

Nenechajte peniaze štátu

Pri podaní daňového priznania si dobre pospomínajte na všetky brigády, ktoré ste kedy mali a zahrňte ich do priznania všetky. Každý jeden zamestnávateľ vám stŕhal daň zo mzdy a tým pádom posielal štátu peniaze, na ktoré máte nárok. Ako študent si môžete túto výhodu užívať aj celých 5 rokov. 

Živnosť popri brigáde?

Niektorí študenti začínajú podnikať už počas navštevovania vysokej školy. Je preto dôležité, aby v daňovom priznaní zahrnuli aj tieto príjmy. S predpokladom, že popri škole a vzniku podnikania ešte veľa nezarobíte, daň vám stále vrátia a odvody platiť nebudete.

 

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac