Daňové priznanie je povinnosť samostatne zárobkovo činných osôb a sro-čkarov. Mal by si ho však podať aj každý študent, ktorý zarobil nejaké peniaze a odviedol z nich dane. Kedy a prečo máte na ne nárok a na čo nesmiete zabudnúť?
Nechajte si vrátiť daň
Keď ako študent ťažko zarobíte vytúžených 400 eur, 80 z nich vám vezme štát. Presne ten štát, ktorý vám bude celý život brať viac ako polovicu príjmu prostredníctvom daní a odvodov a nakoniec vám prizná smiešny dôchodok. Vyberte si čo je vaše kým ešte máte čas a užite si 100 % vášho príjmu.
Pilierový systém
Už počas štúdia si poriadne rozmyslite, kde chcete pracovať a ako si budete sporiť na dôchodok. Jedným z riešení je začať si sporiť v druhom a ideálne aj v treťom pilieri. Pri tvorbe daňového priznania spoločne s vašou účtovníčkou sa informujte aj o možnosti vstúpenia do ďalších pilierov.
Požiadajte si o odklad
Ak máte za sebou prvý rok podnikania a dosiahli ste príjmy, ktoré vás už prinútili platiť si sociálne poistenie? Požiadajte si o odklad daňového priznania o 3 mesiace, a teda do konca júla. Povinnosť platiť vám tak nevznikne od prvého júla, ale až od prvého októbra, vďaka čomu ušetríte stovky eur.
Nenechajte peniaze štátu
Pri podaní daňového priznania si dobre pospomínajte na všetky brigády, ktoré ste kedy mali a zahrňte ich do priznania všetky. Každý jeden zamestnávateľ vám stŕhal daň zo mzdy a tým pádom posielal štátu peniaze, na ktoré máte nárok. Ako študent si môžete túto výhodu užívať aj celých 5 rokov.
Živnosť popri brigáde?
Niektorí študenti začínajú podnikať už počas navštevovania vysokej školy. Je preto dôležité, aby v daňovom priznaní zahrnuli aj tieto príjmy. S predpokladom, že popri škole a vzniku podnikania ešte veľa nezarobíte, daň vám stále vrátia a odvody platiť nebudete.