Diplomové práce majú spravidla predpísaný rozsah, ktorý môžete prekročiť, no nemali by ste ho podliezť. Aby mala práca dobrú výpovednú hodnotu, musí byť aj dostatočne dlhá. Pri písaní desiatok či stoviek tisíc znakov máte možnosť naučiť sa určité veci o písaní, ktoré ste možno na základnej a strednej škole zanedbali.
Gramatika
Zopakujte si gramatické a štylistické pravidlá slovenčiny. Vaša práca nemusí byť umelecké dielo, no minimálne hrúbky, čiarky, české slová a rôzne iné nezmysly z práce vyhoďte. Vďaka gramatickej úprave vaša práca získa trochu väčší rešpekt a komisia si všimne, že ste si na jej celkovom výzore dali záležať.
Naťahovanie slov a textu
Niekedy je dosť problém napísať 50 normostrán textu. Je to naozaj veľa a človek potrebuje improvizovať. Dostatok prívlastkov, slovných obratov a iných vychytávok pre natiahnutie textu sa vám bude hodiť. Odporúčame čítať veľa kníh, ktoré vám takúto schopnosť požičajú a znaky budú naskakovať jedna báseň.
Práca s PC
O používaní kancelárskych balíčkov sa už čo-to popísalo. Okrem tejto výhody sa však naučíte aj vyhľadávať informácie efektívnejšie. Najobľúbenejším zdrojom vedeckých informácií online je Google Scholar, no po dopísaní diplomovky spoznáte aj mnohé iné užitočné weby a vyhľadávače.
Vyjadrujte sa ako vedec
Žiadny slang, žiadne emócie, žiadne názory. To do práce nepatrí. Vaše vyjadrovanie musí pôsobiť odborne a vedecky, aby každý, kto chytí vašu prácu do ruky, povedal, že ju napísal skutočný vedec. Nenechajte sa uniesť kontroverznou témou a pristupujte ku všetkým informáciám nestranne.
Rozšírite si slovnú zásobu
Máte problém s vystupovaním na verejnosti alebo hľadaním tých správnych slov v krízových situáciách? Napíšte jednu diplomovku a prejde vás to. Práca s rozsiahlym textom a veľa čítania vám pomôže rozšíriť si svoje vyjadrovacie schopnosti.