Prihlásiť

Čo urobiť ako prvé, ak ste dostali tému na diplomovku?

Čo urobiť ako prvé, ak ste dostali tému na diplomovku?

A je to tu. Koniec vášho vysokoškolského štúdia sa nezadržateľne blíži a s ním aj povinnosti, ktorých ste sa obávali. Je jednou z nich aj písanie diplomovej práce? Ak áno, nervy rýchlo predýchajte a poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo robiť a na čo nezabudnúť ešte pred samotným začiatkom tvorby textu vašej diplomovky. Nádych, výdych, môžeme?

Postupujte krok za krokom

Existujú kroky, ktoré neradíme vynechať ani svojvoľne preskakovať, pretože predchádzajú samotnému textu záverečnej práce. Ktoré to sú?

Kontaktujte svojho školiteľa

Toto rozhodne spravte čím skôr, práve školiteľ je totiž veľmi podstatnou súčasťou vašej diplomovky. On je tou osobou, ktorá vám má poradiť, naviesť vás na správny smer, možno aj pomôcť so zháňaním povinnej literatúry aj s prácou na výskume. Či už ide o zdanlivo triviálne otázky ohľadne formátovania textu alebo zložitejšie problémy s praktickou časťou diplomovej práce, opäť a znova radíme: „Hovorte so svojím školiteľom.“  Ak ste si ho vybrali dobre, nie je sa čoho obávať.

Podpis zadania

Zadanie záverečnej práce je dokument, bez ktorého sa ďalej nepohnete. Ním totiž príslušná univerzita stanoví študentovi študijné povinnosti v súvislosti s vypracovaním záverečnej práce. Zadanie by malo obsahovať:

- typ záverečnej práce

- názov záverečnej práce

- meno, priezvisko a tituly študenta

- meno, priezvisko a tituly školiteľa

- meno, priezvisko a tituly konzultanta (v prípade externého školiteľa)

- školiace pracovisko

- meno, priezvisko a tituly vedúceho školiaceho pracoviska

- anotáciu záverečnej práce

-  jazyk, v ktorom sa práca vypracuje

- dátum schválenia zadania

Zadanie vypracúva školiteľ prostredníctvom Akademického informačného systému (AIS). Vedúci školiaceho pracoviska následne prostredníctvom AIS schváli študentovi zadanie i školiteľa, prípadne konzultanta záverečnej práce, vytlačí zadanie, svojím podpisom potvrdí správnosť údajov a zadanie doručí študentovi. Zadanie musí byť schválené a študentovi doručené najneskôr na začiatku akademického roka, v ktorom sa uskutoční obhajoba jeho diplomovej práce.

Na praktickú časť oslovte niekoho  „zvonku“

Veľký pozor aj na vypracovanie praktickej časti vašej diplomovky, je totiž dôkazom, že tematike práce rozumiete (alebo ani nie). Môže mať formu ankety alebo sa podujmete na menší výskum, v každom prípade to nepodceňujte a zvážte všetky možnosti, ako na to. Možno oceníte aj pomoc tretej strany, ktorá pre vás danú anketu či prieskum vypracuje. Aj my vám s tým vieme pomôcť, ak by ste si nevedeli dať rady.

Najmä sa však hneď na začiatku písania diplomovky nezostresujte a choďte na to - na ňu s rozumom. Toľkí pred vami to už predsa zvládli, tak prečo by ste práve vy nemali?

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac