Prihlásiť

Čo trvá najdlhšie pri písaní bakalárskej práce?

Začínate pomaly, no isto myslieť na bakalárku, ktorú máte pred sebou? To je fajn, rozhodne by ste sa nemali myšlienkam ani predprípravám na ňu vyhýbať, jednak sa jej ani diplomovke žiaden študent, ktorý chce spromovať, nevyhne a tiež je veľkou pomocou mať určitú, čo...

Čo trvá najdlhšie pri písaní bakalárskej práce?

Začínate pomaly, no isto myslieť na bakalárku, ktorú máte pred sebou?

To je fajn, rozhodne by ste sa nemali myšlienkam ani predprípravám na ňu vyhýbať, jednak sa jej ani diplomovke žiaden študent, ktorý chce spromovať, nevyhne a tiež je veľkou pomocou mať určitú, čo možno najjasnejšiu predstavu, o čom by mala vlastne byť.

Už to viete?

V tom prípade môžete začať pracovať…

Skutočne trvá jej napísanie tak dlho?

To ovplyvňuje mnoho čiastkových vecí a okolností.

Vyberáte si tému svoje záverečnej práce podľa seba alebo beriete „zvyšky“, čo ostali?

Máte vôbec ideu, o čom písať?

Výber vhodnej témy môže byť totiž tým, čo vám prekvapivo zaberie najviac, ale i najmenej času.

Všetko závisí len od vás.

Ak zhruba tušíte, ktorým smerom sa chcete uberať, je dobré už počas štúdia písať seminárne práce s obdobnou témou, čo vám môže výrazne uľahčiť následnú prácu pri písaní bakalárky.

Vyznať sa v téme, zaujímať sa o ňu, to je totiž prvý, rozhodujúci krok k jej úspešnému dopísaniu aj čo najlepšiemu ohodnoteniu.

Začínajte pekne pozvoľna

Najmä, ak máte z písania záverečnej práce značné obavy, čo je celkom prirodzené. Nezačínajte preto nikdy s tým, čo vám naháňa najväčší strach, to by vás len viac odradilo a odsunulo začiatok práce na neurčito.

Keď je tým, čo vás najviac straší, samotné písanie, pretože si neveríte v štylizácii textu alebo pri odborných citáciách, na úvod si najskôr vypracujte plán, podľa ktorého budete následne postupovať.

V tom vám vie dobre poradiť školiteľ, preto s ním určite spolupracujte a ukážte mu svoju ochotu pracovať, na sebe i na bakalárke. Tiež sa ho nebojte pýtať, požiadať o rady. Ak ste si ho vybrali dobre, isto sa s vami o svoje skúsenosti rád podelí.

Je to predsa aj v jeho záujme, ako vášho garanta, nech je vaše „spoločné“ dielo čo najvydarenejšie.

V prvom rade však ide o vás, o vaše štúdium aj plány, čo po ňom, preto skúste i prácu na bakalárke či diplomovke brať ako niečo, na čo sa tešíte, pretože ste tým zasa o kúsok bližšie k cieľu, t.j. absolvovaniu univerzity a vysnívanej budúcnosti.

Je dávno známe, že všetko, čo robíme s chuťou, nám ide akosi ľahšie a jednoduchšie, aj tie zdanlivo najzložitejšie veci, akými sa spočiatku môže javiť aj záverečná práca.

 

Našťastie, zdanie často klame, preto sa ním rozhodne nenechajte odradiť.

Držíme palce!

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac