Prihlásiť

Čo robiť, ak na vás neostane žiadna téma záverečnej práce?

Čo robiť, ak na vás neostane žiadna téma záverečnej práce?

Zaspali ste dobu a zabudli ste si vybrať tému vašej záverečnej práce? Nevadí, stále máte niekoľko možností, vďaka ktorým môžete prácu obhájiť v dátume, v ktorom budú obhajovať práce aj vaši dôslednejší spolužiaci. AKo teda postupovať v prípade, že už sa minuli aj tie horšie práce?

 

Poponáhľajte sa

V prvom rade máme odporúčanie pre tých, na ktorých ešte nejaké práce ostali. Vyberte si rýchlo nejakú, akúkoľvek, tému viete následne odkonzultovať a upraviť aj s pomocou vášho školiteľa. Môžete napríklad zmeniť skúmanú skupinu ľudí alebo oblasť, ktorej sa má vaša práca venovať a získate tak celkom slušnú prácu.

Zažiadajte o výnimku

Každý školiteľ má určený maximálny počet záverečných prác, ktoré môže viesť. Avšak, niekedy je možné dohodnúť sa aj na výnimke. Prečo teda nevyskúšate ísť za školiteľom vašich spolužiakov, či by nemohol viesť vašu prácu? Za opýtanie nič nedáte, a možno sa nad vami zľutuje.

Obráťte sa na vedúceho katedry

Každá dobrá katedra by mala dokázať zabezpečiť to, aby všetci jej Študenti mohli dokončiť štúdium a obhájiť svoju záverečnú prácu. Obráťte sa na vedúceho vašej katedry a požiadajte ho o pomoc pri výbere školiteľa. Ak by aj mali všetci plné stavy, on by mal dokázať zariadiť, aby vás niekto vzal. Prípadne požiadajte pomoc dekana fakulty.

Oslovte inú katedru

Ak máte na škole viac katedier, ktoré majú podobný odbor respektíve len iné zameranie, skúste šťastie tam, možno je práve na inej katedre menej študentov a dostatok vyučujúcich, ktorí môžu vašu záverečnú prácu viesť. Nakoniec obídete dobre aj s témou s trochu iným zameraním a možno sa vám tak otvoria nové možnosti.

Vašu tému môže viesť aj niekto iný

Pokiaľ ste neuspeli s hľadaním školiteľa na vašej fakulte, skúste napríklad SAV-ku (Slovenskú akadémiu vied). Aj doktorandi z tejto inštitúcie môžu viesť vašu záverečnú prácu. Je len dôležité, aby školiteľ študoval/učil rovnaké zameranie, ako aj vy.

Podobné články na blogu

Neviete, ako začať písať diplomovú prácu?
12.04.2019

Neviete, ako začať písať diplomovú prácu?

Diplomová práca si podobne ako iné zadania vyžaduje obrovskú dávku času a energie. Ako aj pri iných úlohách je najzložitejšia ú…

Čítať viac
Aké mimoškolské aktivity vám môžu pomôcť?
28.03.2019

Aké mimoškolské aktivity vám môžu pomôcť?

Trávenie voľného času mimo školy nemusí byť nutne v klube alebo v pivárni, či na izbe u spolužiakov. Pokojne môžete čas na vysokej škole využiť aj…

Čítať viac
Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac