Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Čo pohltí napísanie diplomovej práce?

Množstvo stráveného času písaním diplomovej práce je priamo úmerné času, o ktorý ukrátite Vašu rodinu o spoločne strávené chvíle. Pri spracovaní diplomovej práce sa nevyhnete psychickej záťaži, v podobe stresu a pre skutočne kvalitné napísanie diplomovej práce...

Čo pohltí napísanie diplomovej práce?

Množstvo stráveného času písaním diplomovej práce je priamo úmerné času, o ktorý ukrátite Vašu rodinu o spoločne strávené chvíle. Pri spracovaní diplomovej práce sa nevyhnete psychickej záťaži, v podobe stresu a pre skutočne kvalitné napísanie diplomovej práce obetujete mnohokrát aj dovolenku, ktorú by ste ináč využili na oddych. Aj to pohltí spracovanie diplomovej práce.

 

Bakalárska, diplomová, rigorózna či dizertačná práca je dielo, ktorým autor prezentuje sám seba, svoje teoretické aj praktické znalosti získane počas štúdia, ako aj schopnosti pracovať s informáciami, spracovať texty a vytvoriť niečo nové, jedinečné a prínosné.

Konzultanti a oponenti záverečných prác možno podobné témy čítali desiatky, ak nie stovky, preto je nevyhnutné ich upútať, ukázať im v čom sa nami napísané dielo líši, v čom je hodnotnejšie oproti tým, ktoré videli doposiaľ.

Súčasným problémom na Slovensku je nedostatok diel od našich a českých autorov, preto sa mnohé zdroje opakujú a študent musí siahnuť po rôznych zahraničných zdrojoch, čo vyžaduje aj jazykové znalosti. Ako ale prebieha samotné písanie diplomovej práce? V tomto príspevku rozoberáme len napísanie teoretickej časti diplomovej práce, ako spracovať časť empirickú uvedieme v ďalšom príspevku.

Napísanie diplomovej práce – krok za krokom

1. Zvoliť tému diplomovej práce je prvým krokom na začiatku (ako to nerobiť nájdete v prvom bode článku: Ako nepísať diplomovú prácu). Mala by nám byť blízka, máme jej rozumieť a mať isté teoretické znalosti o danej problematike.

2. Vypracovanie anotácie diplomovej práce je hneď ďalším krokom postupu v písaní Vašej diplomovej práce.Teda zhrnutie toho, čomu sa bude práca venovať.

3. Osnova diplomovej práce prichádza na rad teraz, rovnako tak obsah práce. Má byť logický a vystihovať nosnú tému diplomovej práce. V bakalárskych prácach zväčša postačuje teoretický rozbor problematiky, diplomové, rigorózne a iné vedecké práce vyžadujú empirickú časť.

4. Konzultácie s vedúcim diplomovej práce prichádzajú pred tým, ako sa pustíte do jadra diplomovej práce. V momente, keď máme daný obsah, je nevyhnutné konzultovať ho s vedúcim záverečnej práce (ak je možné, tak najlepšie mailom, zaberie to menej času – tu nájdete článok o komunikácii so školiteľom). Ideálne je, ak obsah navrhne samotný vedúci záverečnej práce, no nikdy nepracujeme bez odobrenia osnovy, aby sme sa vyhli zbytočným komplikáciám, ktoré vyplývajú z nespokojnosti školiteľa.

5. Návšteva knižnice vám zaberie niekoľko hodín. Ak je osnova diplomovej práce schválená, čaká nás návšteva knižníc, vypracovanie rešerše, teda zoznamu literatúry, s ktorým budeme pracovať. Autori, ktorí sa venujú písaniu prác profesionálne už majú svoje kontakty, zdroje a prístupy do vedeckých knižníc. Skúsenosti, ako sa dostať k literatúre sú bohaté, k niektorým dielam sa ako študent ani nedostanete. Rovnako profi autori majú svoje zdroje, literatúru si sami pravidelne nakupujú, aktualizujú a väčšinou v danom odbore aj pracujú. Bakalárska práca vyžaduje použitie viac ako 25 zdrojov odbornej literatúry, diplomová 40, rigorózna až 70. Viete si tak predstaviť náročnosť získania takého objemu literatúry? Na internete sme našli aj celkom peknú prezentáciu Michala Bočáka z Prešovskej univerzity: Ako na zdroje v záverečnej práci?

6. Naštudovanie odbornej literatúry je pilierom pre napísanie teoretickej časti diplomovej práce. Ak ste sa dostali ku zdrojom, príde čas štúdia tejto odbornej literatúry. Nie je možné písať o niečom, čo neovládam. Autori v našej spoločnosti sú odborníci, aj napriek tomu, sú povinní vopred si detailne naštudovať každú tému, s ktorou budú pracovať. Samozrejmosťou je neustále sledovanie aktuálnych výskumov a najnovších vedeckých poznatkov, aby sa napríklad nestalo, že v diplomovej práci budú použité neaktuálne údaje, neplatné zákony a pod. Samotné štúdium podkladov zaberie niekoľko týždňov, laikovi to ukrojí z časového koláča aj niekoľko mesiacov. Až keď ovládame každý potrebný detail danej problematiky, začíname vyberať z kníh, výskumov a iných zdrojov, ktoré v práci použijeme. Nemôže sa stať, aby sme pracovali len s pár podkladmi – na každej strane vyberáme rozbory aspoň troch odlišných autorov, ktorých vyjadrenia porovnávame, hodnotíme, rozoberáme oponujúce charakteristiky a názory.

7. Najhodnotnejším prvkom každej diplomovej práce je však vlastný prínos, vlastné vyjadrenia, ktoré musia byť odborné a súvisiace s aktuálnou problematikou. Napísanie jednej strany práce trvá bežne aj hodinu. To hovoríme o profesionáloch, ktorí napísali niekoľko desiatok prác. Tu nerátame čas, ktorý sme venovali štúdiu podkladov. Nemusíme dodávať, že každá strana musí byť originálna, je kontrolovaná centrálnym registrom záverečných prác.

8. Zasielanie diplomovej práce školiteľovi je ideálne po častiach. Zasielať konzultantovi/školiteľovi práce po častiach, znamená to isté, ako povedať školiteľovi: “pozrite sa, na diplomovej práci makám kontinuálne”. Ten sa potom vie vyjadriť ku každej kapitole a prípadné zmeny sa robia priebežne. Tak aj sám školiteľ záverečnej práce  vidí snahu študenta a hodnotenie spolupráce je z jeho strany kladnejšie, ako u študentov, ktorí sa ozvú raz či dva razy.

Napísanie diplomovej práce nie je jednoduché

Študentovi, ktorý sa do písania diplomovej práce pustí čoskoro zistí, koľko času, stresu, ale aj prostriedkov napísanie originálneho diela vyžaduje. Napísanie diplomovej práce nie je len “výcuc” textu z odbornej literatúry, ale o pochopení problému o ktorom sa píše v diplomovej práci a návrhu nejakých zmien, či načrtnutie nových možností.

Ak ste sa rozhodli, že svoj čas viete využiť ináč a nepredpokladáte, že by vaša diplomová práca bola prínosom, tak Vám pomôžeme s podkladmi pre vašu diplomovú prácu. Vyplnením formulára odošlete nezáväznú objednávku.

 

Nebaví Vás písať diplomovú prácu?

Potrebujete pomôcť s podkladmi pre diplomovku? Pomôžeme Vám s prípravou kvalitných podkladov.

Podklady pre diplomové práce

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac