Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

10 tipov ako zo záverečnej práce vyťažiť maximum

Aj keď ste sa možno nad tým nikdy nezamýšľali, tak aj Vaša záverečná práca môže byť hodnotná pre vás, alebo pre vaše okolie. Dokonca máme za to, že na svojej diplomovke, či bakalárke môžete postaviť vašu budúcnosť. Stačí sa do toho správne oprieť. V nasledujúcich...

10 tipov ako zo záverečnej práce vyťažiť maximum

Aj keď ste sa možno nad tým nikdy nezamýšľali, tak aj Vaša záverečná práca môže byť hodnotná pre vás, alebo pre vaše okolie. Dokonca máme za to, že na svojej diplomovke, či bakalárke môžete postaviť vašu budúcnosť. Stačí sa do toho správne oprieť. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako zo svojej záverečnej práce vyťažiť maximum.

 

1. Výber témy záverečnej práce

Všetko začína výberom témy, diplomovej, alebo bakalárskej práce. Obzvlášť, pri výbere témy bakalárskej práce myslite dopredu. Ak si zvolíte dobrú tému bakalárskej práce a bude Vaša bakalárka úspešná, pričom uplatnite v nej svoje skúsenosti zo štúdia a padne Vám ako “uliata”, tak pri výbere témy diplomovej práce máte o jednu starosť menej. Môžete svoju tému rozvíjať, naviazať na bakalársku prácu – vedúci záverečnej práce v takomto prípade vychádzajú v ústrety (Samozrejme, ak viete komunikovať s vedúcim).

2. Ako zvoliť tému záverečnej práce

Pokiaľ si neviete rady s vymýšľaním vlastnej témy, je najlepšie sa poobzerať po vypísaných témach záverečnej práce na fakulte, alebo priamo na katedre, ktorá je Vášmu srdcu najbližšia. Už keď niečo také nájdete, informujte sa podrobne, čo si predstavuje pri spracovaní vedúci, ktorý tému vypísal. Najhoršie je, ak sa človek k niečomu “upíše krvou”, len aby to mal z krku (venovali sme sa tomu v článku: 5 spôsobov, ako nepísať diplomovú prácu, hneď v bode 1.).

3. Myslíte dopredu

Už pri výbere vhodnej témy pre bakalársku, alebo diplomovú prácu, ktorú ste si vybrali z ponuky vypísaných tém, sa zamyslite nad zhodnotením a celkovou užitočnosťou pre vás, alebo pre niekoho ďalšieho – pre tretiu stranu. Tu už začína možné prepojenie s praxou a podstatou tohto článku – ako vyťažiť zo záverečnej práce maximum.

4. Výber správneho vedúceho záverečnej práce

Pokiaľ vo vašej téme máte jasno, prichádza na rad schválenie školou a výber vedúceho. Na niektorých školách je možnosť, že si vedúceho môžete navrhnúť sami. Tu treba opäť premýšľať o tom, ako túto tému “uchopiť za pačesy” aj prakticky. Na to bezprostredne naväzuje výber vedúceho záverečnej práce. O tom, či je to “ten pravý”, by malo rozhodovať aj to, či nejako spolupracuje s mimoškolským sektorom, či nie je to typický vedec a zaťažený na teoretické znalosti. Tým máme na mysli, či by sa vedel uplatniť so svojimi poznatkami aj v praxi, alebo či je v praxi nepoužiteľný. Bez urážky VŠ pedagógov, ale neverili by ste, aké je ťažké takého vedúceho nájsť, ktorý by vedel teóriu aplikovať do praxe.

5. Napíšte záverečnú prácu použiteľnú v praxi

Na každej škole je situácia iná a každá vysoká škola inak pracuje a púšťa tretí sektor do štruktúr a aktivít školy. Často videnou spoluprácou je “len” vyvesenie ponuky projektu firmy, do ktorého sa študenti môžu zapojiť, v rámci kvalifikačnej práce študentov. Za to im firmy ponúkajú napríklad prístup k unikátnym podkladom, ktoré by inde nezohnali, prípadne prístup do spoločnosti. Tu je vaša šanca, ako v prípade úspešnej záverečnej práce “šitej na mieru” danej firmy, pripraviť si pôdu na ďalšiu spoluprácu po ukončení štúdia – napríklad v podobe pracovného pomeru.

6. Majte otvorené oči a vyčistené uši

Pravidelne si všímajte nástenku oznamov školy, fakulty, katedry. Často sa tam vyvesujú rôzne ponuky, ktoré by ste nemali premárniť. Ak je možnosť, na internetových stránkach fakulty sa prihláste k odberu newsletter-u. Niekedy, ak je vhodná príležitosť, opýtajte sa na možnosti spolupráce s treťou stranou aj vyučujúcich. V podstate, majte otvorené oči a vyčistené uši – cucajte všetky typy informácií.

7. Ak škola je mimo

Keď cítite, že škola sa nehrnie do toho, aby jej zaležalo na vašom ďalšom kariérnom raste, ostáva to na vašich pleciach. Najlepším pomocníkom je Google, bezpochyby. Hľadajte, hľadajte a ešte raz hľadajte. Často firmy zverejňujú ponuky na vypracovanie záverečnej práce v ich firme na svojich stránkach. Vypisujú súťaže o najlepšiu diplomovku, bakalárku a podobne. Na oplátku ponúkajú finančné odmeny, alebo pracovné pozície pre najlepších.

8. Aj v dobe internetu sú iné možnosti

Nezabúdajte, že aj keď žijete v dobe internetu, aj tlačené média ešte majú svoju silu. Najmä v odborných výtlačkoch a edíciách denníkov, či týždenníkov a mesačníkov sa nájde množstvo ponúk podobného rázu. Odporúčame Hospodárske novinyTrendProfit a úzko špecializované tlačoviny, ktoré sú tématický zamerané práve na odbor, v ktorom študujete.

9. Predajte svoju bakalársku, resp. diplomovú prácu

Často sú takto vypísané rôzne súťaže o najlepšiu bakalársku, alebo diplomovú prácu, s ocenením. Či už ide o finančné ceny, alebo, ako sme vyššie spomínali, cenou môžete byť aj samotná pracovná pozícia v spoločnosti. Pokiaľ si veríte a myslíte si, že vaša práca bude jedinečná, tak prihláste svoju záverečnú prácu do viac súťaži naraz.

10. Aj dobročinnosť môže pomôcť spoločnosti

Osobitnou kapitolou spojenia a využitia vašej záverečnej práce môže byť aj spojenie s neziskovým sektorom, alebo priamo so samosprávou. Občianske združenia, alebo neziskovky často vyhľadávajú študentov, ktorí by vo svojej práci riešili aktuálne problémy, ktoré “tlačia v päte” dnešný svet, životné prostredie, sociálne problémy, mier a podobne. Aj samospráva na úrovni obce sa poteší, ak v záverečnej práci spracujete riešenie problému napríklad s dopravou, financovaním športu, či architektonické riešenie nejakej budovy, či mestského parku. Niektoré samosprávy sú za to dokonca ochotné zaplatiť.

Záver – ako vyťažiť zo záverečnej práce maximum

Nech sa rozhodnete akokoľvek, to aký osud postihne vašu diplomovú prácu je na vás. Či skončí v šuplíku, ako to často býva, alebo svojou záverečnou prácou niekomu, alebo aj sebe pomôžete. Pri dobrých nápadoch, spracovaní a interpretácii môže mať vaša diplomovka hodnotu zlata.

 

Potrebujete pomôcť so záverečnou prácou?

Nechajte prípravu podkladov pre svoju záverečnú prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.

Podklady pre záverečnú prácu

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac