Zoznam literatúry – ako ho spracovať
Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na naše užitočné tipy a poraďte si so zdrojmi rýchlo a jednoducho. Ako sa vyhnúť problémom s nesprávnymi citáciami?
Správna citácia
Viete, ako treba správne ocitovať text? Ako sa používajú úvodzovky, čo má ísť do zátvorky za citáciu, či ju označovať kurzívou a čo písať do poznámky pod čiarou? Všetky takéto veci si overte predtým, než začnete literatúru používať.
Zoznam literatúry
Musíte doňho umiestniť každý jeden zdroj, ktorý ste použili. Akúkoľvek myšlienku, krátku vetu, graf, vzorec, tabuľku alebo obrázok, ktorú ste priamo vy nevytvorili z vlastných údajov, musíte uviesť ako povinný zdroj.
Radenie zdrojov
Pri radení zdrojov máte dve možnosti. Buď ich môžete zoradiť jednoducho podľa abecedy (podľa priezviska autora), alebo použijete čísla v hranatých zátvorkách v texte a následne v zozname literatúry pokračujete v tomto kľúči.
Čo s neúplnými zdrojmi
Máte nejakú starú knihu, ktorá má len názov a autora? Žiadne ISBN, vydavateľstvo ani iné údaje? Jednoducho uveďte len to, čo máte, a čo viete reálne dohľadať. Nevymýšľajte si žiadne údaje ani detaily navyše.
Elektronická verzia
Elektronické zdroje ocitujte podľa vyhlášky vašej fakulty, no nezabudnite pridať celý link na daný zdroj a dátum, kedy ste ho kopírovali. V najlepšom prípade doplňte aj meno autora, ak je pri nejakom texte k dispozícii.