Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako sa efektívne pripraviť na štátnice?

Ako sa efektívne pripraviť na štátnice?

Čo nevidieť sú tu štátnice, a tak je najvyšší čas začať sa zaoberať myšlienkou, ako sa na ne čo najlepšie pripraviť. Ako ich zvládnuť úspešne a ak sa dá, aj bez stresu?

Jednoducho začnite

Kým diplomovku poniektorí zbúchajú aj za dva týždne, často aj s našou pomocou, ale veď na to sme tu, so štátnicami je to trochu komplikovanejšie. Všetko sa odvíja od odboru, ktorý študujete, ako aj od vašej schopnosti učiť sa a triediť informácie. Či ste už študent poctivý, ktorý nevynechal ani jednu prednášku alebo ste to až tak seriózne počas štúdia nebrali, je podstatné, aby ste si pamätali len to podstatné. Zahltiť svoj už i tak prepracovaný a vystresovaný mozog zbytočnými údajmi vám na pokoji nepridá.

Keď máte to šťastie, že problematike, t.j. učivu rozumiete, jedna nula pre vás. Máloktorý profesor od vás chce, aby ste sa učili poučky od slova do slova, dokonca ani matematické vzorce, stačí vedieť správne si veci odvodiť a vysvetliť podstatu problému. Musíte ukázať, že problematike rozumiete. Kto má toto zvládnuté, má skoro zoštátnicované. Skoro.

Dôležitá príprava

Príprava pred štátnou záverečnou skúškou je beh na dlhú trať, a preto nič nezanedbajte. Plánujte, zháňajte, urobte si harmonogram, skrátka si zožeňte všetko potrebné (skriptá, chýbajúce poznámky, atď...), aby ste sa vôbec mohli začať učiť. A potom si už len nájsť nejaké pokojné miestečko a naplno sa sústrediť... na učenie.

Kto sa učí, ten sa naučí... a zoštátnicuje

To sa povie, že začať. Ale to je na tom celom to najhoršie. Štátnice sú pritom len takou väčšou a trochu vážnejšou skúškou, a tých ste predsa už absolvovali kvantum. A všetky úspešne, inak by ste tu neboli. Veľkou výhodou štátnic je aj to, že na ne máte o dosť viac času a neučíte sa v podstate nič nové, iba „opakujete“ už naučené a kedysi odskúšané.

Ak sa vám podarí vybrať z každej témy to najdôležitejšie, kľúčové, pochopiť to a vedieť to správne „obkecať“, viac vám ani vedieť netreba.

A čo s tým stresom, čo ma stresuje?

Máte zrazu pocit, že nič neviete, že ste všetko zabudli a vlastne ani celkom nechápete, ako ste sa dostali až sem? Pokoj, stres je v danej situácii celkom normálny.

Aj pocit, že nič nestíhate a nie ste schopní sa už nič ďalšie naučiť.

Je to však len pocit, ktorý prekonáte jasným a logickým argumentom.

Áno, zvládnete to, naučíte sa, čo treba a možno dokonca aj veľa z toho už dávno viete, iba vám to akosi pod vplyvom stresu z blížiacich sa štátnych skúšok vypadlo. Ale nebojte, spomeniete si. V prípade, že ste predošlé skúšky robili sami a nie váš dvojník (či kamoš na telefóne), je to ten najlepší základ na úspešné zoštátnicovanie.

Už len stačí zhlboka sa nadýchnuť, pozhŕňať na kopu nazhromaždené materiály a smelo sa pustiť do ich štúdia.  

Veľa šťastia a pevné nervy.

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac