Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako prepojiť prípravu na obhajobu s učením na štátnice?

Tí šikovnejší študenti si už na začiatku vyberú tému práce z predmetu alebo oblasti, ktorá im pri štúdiu robí najväčšie problémy a vedia, že ich neminie ani na štátniciach.

Ako prepojiť prípravu na obhajobu s učením na štátnice?

Tí šikovnejší študenti si už na začiatku vyberú tému práce z predmetu alebo oblasti, ktorá im pri štúdiu robí najväčšie problémy a vedia, že ich neminie ani na štátniciach. Ako sa však pri príprave na obhajobu.  

Hľadajte súvislosti

Ako prvú veľkú pomoc si môžete vytvoriť rôzne súvislosti medzi vašou prácou a témou, ktorú spracovávate. Nemusí ísť len o nejaké výsledky výskumu, pokojne môžete využiť aj jednotlivé vedecké metódy alebo postupy, ktoré ste využili v práci a dajú sa aplikovať aj na skúšané učivo.

Naučte sa rozprávať presne

Respektíve odpovedať na kladené otázky priamo, nie obchádzkou cez ďalšie 3 témy. Ak chcete zapôsobiť hneď v prvých sekundách. Povedzte k vašej záverečnej  práci tie najdôležitejšie informácie a hovorte k veci. Podobne je to aj pri štátnici. Na upresnenie odpovede vám majú pomôcť jednotlivé tézy v zátvorkách.

Vyberajte dôležité informácie

Nikoho nezaujímajú nejaké základné znalosti a všeobecné poznatky. Do obhajoby aj do odpovede sa snažte spomenúť tie dôležité časti, nie omáčky okolo. Že neviete, ktoré informácie sú dôležité? V skriptách na to slúži bold, ktorým už samotní autori vyznačujú to, čo je dôležité. Ostatné je len kontext, ktorému by ste mali rozumieť.

Uvádzajte príklady

Nič nie je lepšie ako príklad z praxe. Počas obhajoby aj počas skúšania na štátnice by ste mali vytiahnuť nejaké príklad z vášho terénneho výskumu, prípadne aj z cudzích výskumov. Ak ste také počas výuky nemali, vyhľadajte si nejaké, určite tým ohúrite komisiu.  

Nebuďte ticho

Najhoršie, čo môžete počas obhajoby alebo štátnic spraviť, je, že ostanete ticho. Keď sa vás na niečo spýtajú, radšej rovno povedzte, že si nie ste istí. Nerozmýšľajte dlho. Rovnako, ako sami stratíte niť a komisia nenadviaže otázkami, povedzte, že si musíte pozrieť v poznámkach čo bolo ďalej. Od toho máte takmer hodinu na prípravu pred samotnou odpoveďou, snažte sa zapísať si čo najviac.

 

Podobné články na blogu

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
14.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na  naše užitočné tipy a poraďte si…

Čítať viac
Diplomovka zo sociálnej práce? Pozor na toto!
14.06.2019

Diplomovka zo sociálnej práce? Pozor na toto!

Veľké množstvo študentov sa na nás obracia a prosbou o pomoc pri písaní záverečnej práce zo sociálnej práce. Na aké…

Čítať viac
5 druhov vecí, ktoré na intrák nepatria
01.05.2019

5 druhov vecí, ktoré na intrák nepatria

Tento článok sme napísali na základe príbehov študentov, ktorí dostali pokutu alebo dokonca boli nútení odsťahovať sa z internátu kv…

Čítať viac