Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako prepojiť prípravu na obhajobu s učením na štátnice?

Tí šikovnejší študenti si už na začiatku vyberú tému práce z predmetu alebo oblasti, ktorá im pri štúdiu robí najväčšie problémy a vedia, že ich neminie ani na štátniciach.

Ako prepojiť prípravu na obhajobu s učením na štátnice?

Tí šikovnejší študenti si už na začiatku vyberú tému práce z predmetu alebo oblasti, ktorá im pri štúdiu robí najväčšie problémy a vedia, že ich neminie ani na štátniciach. Ako sa však pri príprave na obhajobu.  

Hľadajte súvislosti

Ako prvú veľkú pomoc si môžete vytvoriť rôzne súvislosti medzi vašou prácou a témou, ktorú spracovávate. Nemusí ísť len o nejaké výsledky výskumu, pokojne môžete využiť aj jednotlivé vedecké metódy alebo postupy, ktoré ste využili v práci a dajú sa aplikovať aj na skúšané učivo.

Naučte sa rozprávať presne

Respektíve odpovedať na kladené otázky priamo, nie obchádzkou cez ďalšie 3 témy. Ak chcete zapôsobiť hneď v prvých sekundách. Povedzte k vašej záverečnej  práci tie najdôležitejšie informácie a hovorte k veci. Podobne je to aj pri štátnici. Na upresnenie odpovede vám majú pomôcť jednotlivé tézy v zátvorkách.

Vyberajte dôležité informácie

Nikoho nezaujímajú nejaké základné znalosti a všeobecné poznatky. Do obhajoby aj do odpovede sa snažte spomenúť tie dôležité časti, nie omáčky okolo. Že neviete, ktoré informácie sú dôležité? V skriptách na to slúži bold, ktorým už samotní autori vyznačujú to, čo je dôležité. Ostatné je len kontext, ktorému by ste mali rozumieť.

Uvádzajte príklady

Nič nie je lepšie ako príklad z praxe. Počas obhajoby aj počas skúšania na štátnice by ste mali vytiahnuť nejaké príklad z vášho terénneho výskumu, prípadne aj z cudzích výskumov. Ak ste také počas výuky nemali, vyhľadajte si nejaké, určite tým ohúrite komisiu.  

Nebuďte ticho

Najhoršie, čo môžete počas obhajoby alebo štátnic spraviť, je, že ostanete ticho. Keď sa vás na niečo spýtajú, radšej rovno povedzte, že si nie ste istí. Nerozmýšľajte dlho. Rovnako, ako sami stratíte niť a komisia nenadviaže otázkami, povedzte, že si musíte pozrieť v poznámkach čo bolo ďalej. Od toho máte takmer hodinu na prípravu pred samotnou odpoveďou, snažte sa zapísať si čo najviac.

 

Podobné články na blogu

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?
27.12.2021

Poďakovanie v bakalárskej práci: Môžete ho vynechať?

Poďakovanie v bakalárskej práci je kapitola, ktorá nie je povinná, no študenti ju aj napriek tomu často spracujú veľmi zle. Buď poďakovanie úplne…

Čítať viac
Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?
17.12.2021

Bakalárska práca: Mala by vás desiť kontrola originality?

Kontrola originality bakalárskej práce je pojem, ktorý desí mnohých študentov. Je to naozaj taký strašiak, ktorého by ste sa mali pri p…

Čítať viac
Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce
13.12.2021

Optimálna cena za spracovanie podkladov bakalárskej práce

Cena za spracovanie podkladov z bakalárskej práci je veľmi variabilný údaj a závisí od rôznych premenných. V nasledujúcom článku v…

Čítať viac