Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako písať záverečné práce?

Rád a tipov, ako písať diplomové či bakalárske práce je na internete požehnane. Stačí si len vybrať, ktoré budú pre Vás tie rozhodujúce a riadiť sa nimi.

Ako písať záverečné práce?

Rád a tipov, ako písať diplomové či bakalárske práce je na internete požehnane. Stačí si len vybrať, ktoré budú pre Vás tie rozhodujúce a riadiť sa nimi.

Je to však skutočne také jednoduché? Ozaj postačuje postupovať podľa skúseností skúsenejších aj predpisov tej-ktorej katedry a napísať záverečnú prácu bude pre Vás malina?

Dávame Vám do pozornosti zopár nevyhnutností, na ktoré pri tvorbe (či presnejšie ešte pred samotným písaním) Vašej diplomovky alebo bakalárky myslite. Radšej skôr, ako neskôr. Nech nie je príliš neskoro. Ale keby náhodou predsa len bolo, ešte sme tu my. Skúsený tím našich profesionálov Vám ochotne poradí s čímkoľvek týkajúcim sa Vašej záverečnej práce.

Téma záverečnej práce

Začínajte vždy výberom témy. Témy, ktorá Vám je blízka, ktorej rozumiete, skrátka nech je Vaša záverečná práca zameraná na problematiku, ktorá Vás osobne zaujíma. O to jednoduchšie sa Vám bude na nej pracovať, aj ju obhajovať a v neposlednom rade je fajn, ak je to oblasť, ktorá súvisí s Vaším budúcim pracovným zameraním. Neraz totiž dobre spracovaná záverečná práca poslúži ako výborná referencia pre budúceho zamestnávateľa.

Pri výbere témy zohľadnite aj školiteľa, u ktorého budete Vašu záverečnú prácu konzultovať. Poznáte ho, nie je príliš zaneprázdnený, čo naňho hovoria starší študenti, čo s ním už mali tú česť? Toto všetko sú otázky, ktoré majte zodpovedané ešte predtým, ako s konečnou platnosťou odkývnete na konkrétnu tému u daného profesora.

Cieľ a metodika

Než začnete písať úvod či inú časť Vašej diplomovky alebo bakalárky, najprv si zadefinujte jasný cieľ, ktorý v nej chcete dosiahnuť. A taktiež vhodnú metodiku Vašej práce, to je doslova nevyhnutnosť.

Dobré zdroje a správne citácie

Po zvolení dobrej témy, nastavení cieľa aj metodiky Vašej záverečnej práce prichádza čas začať zháňať zdroje. Avšak pozor na to, aby ste nenarazili na ich nedostatok. Je fajn mať aký-taký prehľad o zdrojoch už pri voľbe témy. Aj tá najúžasnejšia téma totiž nemusí garantovať skvelú záverečnú prácu, ak nebudete mať odkiaľ čerpať teoretické poznatky. A taktiež buďte obozretní pri parafrázovaní a citáciách. Všetko v diplomovej aj bakalárskej práci musí mať v prvom rade správnu formu, a tak aj citovať a parafrázovať je treba presne podľa šablóny.

Osnova záverečnej  práce

A v neposlednom rade si celkom na úvod písania záverečnej práce vytvorte osnovu jej tvorby. Je skutočne veľmi dôležitá, nakoľko slúži ako plán, presný postup Vašej niekoľkomesačnej driny. Dajte si na osnove záležať, ušetrí Vám to kopec času aj nervov.

Verte nám a skúste sa viesť našimi radami overenými v praxi.

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac