Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako písať záverečné práce?

Rád a tipov, ako písať diplomové či bakalárske práce je na internete požehnane. Stačí si len vybrať, ktoré budú pre Vás tie rozhodujúce a riadiť sa nimi.

Ako písať záverečné práce?

Rád a tipov, ako písať diplomové či bakalárske práce je na internete požehnane. Stačí si len vybrať, ktoré budú pre Vás tie rozhodujúce a riadiť sa nimi.

Je to však skutočne také jednoduché? Ozaj postačuje postupovať podľa skúseností skúsenejších aj predpisov tej-ktorej katedry a napísať záverečnú prácu bude pre Vás malina?

Dávame Vám do pozornosti zopár nevyhnutností, na ktoré pri tvorbe (či presnejšie ešte pred samotným písaním) Vašej diplomovky alebo bakalárky myslite. Radšej skôr, ako neskôr. Nech nie je príliš neskoro. Ale keby náhodou predsa len bolo, ešte sme tu my. Skúsený tím našich profesionálov Vám ochotne poradí s čímkoľvek týkajúcim sa Vašej záverečnej práce.

Téma záverečnej práce

Začínajte vždy výberom témy. Témy, ktorá Vám je blízka, ktorej rozumiete, skrátka nech je Vaša záverečná práca zameraná na problematiku, ktorá Vás osobne zaujíma. O to jednoduchšie sa Vám bude na nej pracovať, aj ju obhajovať a v neposlednom rade je fajn, ak je to oblasť, ktorá súvisí s Vaším budúcim pracovným zameraním. Neraz totiž dobre spracovaná záverečná práca poslúži ako výborná referencia pre budúceho zamestnávateľa.

Pri výbere témy zohľadnite aj školiteľa, u ktorého budete Vašu záverečnú prácu konzultovať. Poznáte ho, nie je príliš zaneprázdnený, čo naňho hovoria starší študenti, čo s ním už mali tú česť? Toto všetko sú otázky, ktoré majte zodpovedané ešte predtým, ako s konečnou platnosťou odkývnete na konkrétnu tému u daného profesora.

Cieľ a metodika

Než začnete písať úvod či inú časť Vašej diplomovky alebo bakalárky, najprv si zadefinujte jasný cieľ, ktorý v nej chcete dosiahnuť. A taktiež vhodnú metodiku Vašej práce, to je doslova nevyhnutnosť.

Dobré zdroje a správne citácie

Po zvolení dobrej témy, nastavení cieľa aj metodiky Vašej záverečnej práce prichádza čas začať zháňať zdroje. Avšak pozor na to, aby ste nenarazili na ich nedostatok. Je fajn mať aký-taký prehľad o zdrojoch už pri voľbe témy. Aj tá najúžasnejšia téma totiž nemusí garantovať skvelú záverečnú prácu, ak nebudete mať odkiaľ čerpať teoretické poznatky. A taktiež buďte obozretní pri parafrázovaní a citáciách. Všetko v diplomovej aj bakalárskej práci musí mať v prvom rade správnu formu, a tak aj citovať a parafrázovať je treba presne podľa šablóny.

Osnova záverečnej  práce

A v neposlednom rade si celkom na úvod písania záverečnej práce vytvorte osnovu jej tvorby. Je skutočne veľmi dôležitá, nakoľko slúži ako plán, presný postup Vašej niekoľkomesačnej driny. Dajte si na osnove záležať, ušetrí Vám to kopec času aj nervov.

Verte nám a skúste sa viesť našimi radami overenými v praxi.

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac