Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Ako čo najlepšie obhájiť bakalárku?

Ako čo najlepšie obhájiť bakalárku?

Úvodný obsah

Dlhá cesta písania, hľadania zdrojov a správnych slov na vyjadrenie myšlienok, ktoré sa každým dňom či nocou hmýrili hlavou. Neskôr stres a strach z kontroly originality, posudku a hodnotenia. Pocit radosti z úspechu a pozitívnych ohlasov. Ale pozor! Ďalšia dôležitá etapa – obhajoba. Časť, kedy máš právo prejaviť svoj názor a predviesť svoju prácu v ešte lepšom svetle. Avšak, ako sa čo najlepšie pripraviť a prejaviť? Pre tých, ktorým sa zviera hrdlo aj pri bežnej komunikácii a majú strach z vystupovania na verejnosti, má tento článok pripravených pár skvelých a užitočných rád. Ako sa čo najlepšie pripraviť, aby ste svoju záverečnú prácu dobre obhájili?

 

Svedomitá príprava

V prvom rade je dôležité, keď sme už bakalárku napísali aj odovzdali, vedieť stručne a výstižne zhrnúť, o čom daná práca je. Ak, sme záverečnú prácu písali či čítali pred dlhšou dobou, je dôležité si ju pozorne preštudovať. Základom obhajoby je dokázať odpovedať na otázky komisie, ktoré dostanete v posudku práce, rovnako ako prezentácia vašej bakalárky. Možno sa vám nezdá, že je to zložité, ale tu nejde o drobné. Ide predsa o prvý krok k zisku titulu Bc. Rátať je treba so stresom aj nervozitou, takže nič nenechajte na náhodu. Kto si ale myslí, že obhajoba bakalárky, to je len akési voľné porozprávanie o čomsi, tiež sa veľmi pletie.  Obhajoba má stanovený čas, zhruba 5 až 6 minút plynulej, zmysluplnej reči, čo vychádza asi na jednu stranu veľkosti A4. V každom prípade najdôležitejšie je skutočne vedieť, o čom hovoríte. Nech v prísediacich nevzbudíte dojem, že ste prácu ani nepísali. Dobre pôsobí, ak čo najmenej čítate z predpripravených podkladov, ktoré vám vieme vypracovať aj my. Pri svedomitej príprave je dôležité sa pripraviť na situácie, kedy sa nemôžeme spoliehať na nič iné, len na našu myseľ. Ak máš problémy s prehnanou mimikou či gestikou, postav sa doma pred zrkadlo a zlepšuj svoje nedokonalosti. Postoj má byť vzpriamený a sebavedomý, kedy s pohľadom neupínaš len jeden bod v miestnosti, ale aj očami komunikuješ a snažíš sa lepšie predostrieť tému svojej záverečnej práce.

 

Obhajoba bakalárky krok za krokom:

- v úvode sa slušne pozdravte, oslovte predsedu komisie aj ostatných členov, predstavte sa a povedzte názov vašej témy - je dobré vysvetliť, prečo ste si vybrali danú tému

- prácu prezentujte v 1. osobe množného čísla v minulom čase

- následne prejdite k samotnému obsahu, respektíve štruktúre bakalárskej práce, stručne sa vyjadrite ku každej kapitole a vyzdvihnite aj cieľ práce

- spomeňte hlavné myšlienky, najdôležitejšie fakty, t.j. čo ste prácou sledovali, k akým záverom ste dospeli,  spomeňte aj prínosy vašej bakalárskej práce a odporúčania pre prax

- nasleduje ešte poďakovanie sa za pozornosť a slovo už má komisia

 

Úcta a slušnosť

Úcta a slušnosť, nie len k druhým, ale aj k sebe samému, ku svojej práci. Česť patrí tým, ktorí svojim zdravým sebavedomím predstavia bakalárku s pokorou. Prvý dojem, je veľmi dôležitou súčasťou celej obhajoby. Slušné oblečenie a decentne volené doplnky spríjemnia celý dojem. Zabudnite na roztrhané nohavice či platené tenisky. Slušne sa pozdravte, úctivo oslovte predsedu komisie a následne ostatných členov. Predstavte seba a svoju prácu v tom najlepšom svetle, svetle kedy na otázky budete odpovedať pohotovo a sebavedomo, ale s istou pokorou k danej téme či komisii.

 

Niekedy je menej viac

Vyberajte len tie najdôležitejšie časti a voľte len tie správne slová. Neobkecávajte, ale vrhnite sa priamo k pointe veci. Nezaťažujte nimi prezentáciu. Zabudnite na text v prezentácii, avšak malé množstvo je dovolené. Máte interpretovať dosiahnuté výsledky ústne a PowerPoint použiť len ako vizuálnu respektíve audio pomôcku. Dbajte, aby vaša prezentácia, však nebola príliš krátka.

Ako obhajovať bakalársku prácu

Nádych a výdych. Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred začiatkom celej obhajoby. Celý váš prejav má byť uvoľnený. Nestojte v kŕči, ale postavte sa prirodzene a pomalým tempom obhájte svoju bakalársku prácu. Pomaly ďalej zájdeš, ako hovorí slovenské porekadlo. Rozprávajte najmä jednoduchými vetami, pretože súvetia a zbytočne dlhé vety, môžu znieť nezrozumiteľne a v konečnom dôsledku uškodia. Pamätajte na prestávky medzi vetami a dbajte na zrozumiteľnosť, kedy vaše slabiky môže hltať stres. So stresom prichádza aj prehnaná mimika či gestika, na ktorú si musíte dávať veľký pozor. Pri samotnej príprave obhajoby dbajte na správne opísanie štruktúry celej práce. Dôležité je uviesť problematiku, ciele a následné výsledky alebo teoretické či praktické návrhy. Na záver je potrebné zhodnotiť, ako sme sa dostali k výsledkom a aké sú naše riešenia. Pri následných otázkach oponenta alebo komisie, treba odpovedať pohotovo a sebavedomo. Cieľom obhajoby je uviesť komisiu do problematiky samotnej idey a zaujať ich schopnosťou obhájiť si svoju spracovanú tému.

 

Druhá časť obhajoby – odpovede na otázky a diskusia

Po dokončení predstavenia vašej bakalárskej práce, nasledujú otázky zo strany komisie. Na otázky sa môžete vhodne a včas pripraviť. Odpovede by mali byť trefné a rýchle. Niektoré z otázok sa možno budú týkať problémov, ktoré ste už v práci riešili, preto treba upozorniť na to, v ktorej kapitole, resp. podkapitole to bolo a na otázku samozrejme odpovedať. Po otázkach môže nasledovať diskusia. Otázky vás môžu prekvapiť, ale treba byť rozvážny a nebáť sa.

 

Kameň úrazu – stres

Stres, ako nepriateľ všetkých nás. Bolesti brucha, potenie a iné nepríjemné príznaky nechceného stresu nás sprevádzajú životom, pri pre nás dôležitých skúškach. Ako tomu predísť a eliminovať nepríjemnosti spojené so stresom, ktoré nám bránia ukázať to najlepšie čo je v nás? Zoberte si do ruky pero, ktorým budete ukazovať body vašej prezentácie a následne bude vašou antistresovou pomôckou, ktorá vám bude brániť v prehnanej gestike. Hlboký nádych a výdych, kedy sa váš kŕč v podobe stresu pomaly bude dostávať von. Avšak, hlavných problémom je vaše myslenie. Musíte si uvedomiť, že stres nemá vo vašom tele ani kúsoček miesta. Skúste si užiť vašu veľkú životnú chvíľu a ukáže okoliu v najlepšom svetle čo dokážete.

 

Rada na záver

„Môžeš mať strach, ale nesmieš sa báť.“ Neboj sa a sebavedomo predveď to najlepšie čo v tebe je. Po krokoch, ktoré sme si predstavili tvoja obhajoba zažiari. Nezabúdajte na svedomitú prípravu a slušnosť, kľúče k úspechu a dosiahnutí titulu Bc.

Veľa šťastia prajeme!

 

Podklady pre bakalárske práce

Pomôžeme vám s podkladmi pre vašu bakalársku prácu. Tím autorov, skvelá cena a rýchlosť dodania.

Mám záujem

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac