Odovzdať prácu na slovenskej vysokej škole nie je až také problematické. Len na niektorých našich školách pozerajú na práce detailnejšie a môžu vám v nich vyčítať chyby. Na českých školách (najmä v Prahe) už nenechajú preliezť len tak akúkoľvek prácu. Ako by sa však na vašu prácu pozerali na Oxforde alebo Harwarde?
Posudzujú sa iné parametre
Ak na slovenskej škole odovzdáte prácu, ktorá spĺňa stanovený počet znakov, ako tak sa približuje téme, ktorá súvisí s vašim odborom, je formálne upravená a pekne zviazaná, máte v podstate diplom už doma. Ak teda nepokazíte štátnice. Na zahraničných školách však toto berú ako samozrejmosť a pozerajú sa na úplne iné parametre.
S kompilátom to ani neskúšajte
O bakalárskych prácach sa vraví, že to môžu byť v podstate len kompiláty. Teda zozbierate si čo najviac kníh k téme, ocitujete z nich vybrané myšlienky, obkecáte vlastnými slovami a vyvodíte z toho nejaký záver. Takúto prácu vám opäť akceptujú len u nás, na západe by ste s tým ťažko uspeli aj na strednej škole.
Váš výskum musí priniesť skutočné výsledky
Keď sa už aj dáte na vypracovanie práce, ktorá pozostáva zo skutočného výskumu, na Slovensku stačí, že tento výskum máte. Jeho výsledky, nech už sú akékoľvek, nikoho nezaujímajú. V zahraničí, ak sa vaša hypotéza nepotvrdí, respektíve ju vyvrátite, práca ako taká síce má hodnotu, no váš zámer nevyšiel a mali by ste skúsiť pracovať s novými hypotézami.
Bez odhodlanej práce to skutočne nejde
V zahraničí prácu nenapíšete za 2 týždne pri instantných polievkach a kávach. Množstvo študentov si vyberá tému s predstihom, aby na nej mohli postupne pracovať už od začiatku samotného štúdia, nielen posledné 2 alebo 3 roky.
Deň môže mať aj 30 hodín
A o tom sa skutočne presvedčíte. Čas je irelevantný a aj tí šťastnejší bez brigád majú problém zvládať štúdium na prestížnych školách. Odmenou je však titul a vedomosti, ktoré vám môže závidieť každý iný diplomant.