Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

6 metód efektívneho vzdelávania

Nie je učenie ako učenie. Ako pri všetkom, aj pri vzdelávaní platí, že ak chceme dosiahnuť čo možno najlepšie výsledky a nestráviť tým celé dni i noci, je treba to robiť efektívne. Ale to je ako, možno sa nechápavo opýtate? No… možno to ani nie je také zložité,...

6 metód efektívneho vzdelávania

Nie je učenie ako učenie. Ako pri všetkom, aj pri vzdelávaní  platí, že ak chceme dosiahnuť čo možno najlepšie výsledky a nestráviť tým celé dni i noci, je treba to robiť efektívne. Ale to je ako, možno sa nechápavo opýtate?

No… možno to ani nie je také zložité, naučiť sa hoci aj neobľúbenú algebru či dejiny histórie, ak dodržíte nasledujúcich 6 trikov efektívneho vzdelávania:

 

  1. Začínajte s obľúbenými predmetmi

Možno namietnete, že keď si na úvod urobíte úlohy, ktoré vás bavia a na záver necháte to najťažšie, už ani toľko sa k tomu nedostanete.

Opak je však pravdou. V prípade, že sa začnete drviť niečo, čomu vonkoncom nerozumiete a neznášate to, otrávi vás to natoľko, že ani zvyšné, inokedy ľahko zapamätateľné predmety si neprejdete.

Navyše, hoci nás škola núti učiť sa mnoho nezmyslov, dokonca aj na výške, ktorú sme si vybrali s tým, že už NIKDY nebudeme študovať nič, čo nás otravuje, prednostne by sme mali energiu venovať veciam a oblastiam, ktoré sa naučiť vieme, chceme, ktoré nám na niečo v živote budú.

To ostatné, zbytočne namemorované, aj tak čoskoro zabudneme a asi sa k tomu už ani v živote nevrátime… Pretože to k životu potrebovať nebudeme.

 

  1. Správne prostredie, čas, nastavenie

Podceniť miesto, kde sa učíme, aj kedy to robíme, sa nevypláca. Najdôležitejšie je si uvedomiť, kde sa nám učí najlepšie – možno je to záhrada, možno posteľ, ak vás písací stôl rozčuľuje, vykašlite sa naň!

Vzduch vám istotne urobí dobre, tak minimálne vetrajte, rovnako tak dostatočný prísun energie. Pozor však na ťažké jedlá či priveľa nezdravého kofeínu, to skôr utlmí, respektíve nenabudí k tým správnym činnostiam.

Pocit hladu pri učení dobre zaženie čerstvé ovocie a veľa pite, najlepšie čistú vodu alebo ovocné šťavy.

A čo sa času, kedy je najlepšie sa učiť, týka, to je tiež na vás. Niekomu to najviac páli v noci, iní zasa nedajú dopustiť na ranné privstanie si a doučenie sa všetkého potrebného.

Robte to predovšetkým tak, ako to vyhovuje vám a nechoďte sami proti sebe.

 

  1. Nerozptyľujte sa

Žiaden Facebook, Twitter ani počítačové hry. To jednoducho nejde, sústrediť sa naraz a stopercentne na dve veci. Navyše, je viac než pravdepodobné, že pomyselný boj sociálne siete verzus matika vyhrá tá prvá možnosť, ale za akú cenu?

Určite si priority, najprv jedno a Facebook za odmenu…

Ak to inak nejde a volanie siete je príliš silné, utečte niekam von, čo najďalej od pripojenia, bez mobilu, len s knihou a poznámkami.

 

  1. Dobré poznámky

Urobiť si počas hodiny, na ktorej aj reálne ste, dobré poznámky, je veľkou pomocou. Už počas výkladu pri ich písaní si časť z toho, čo profesor hovorí, ukladáte do pamäte a doma máte potom pocit, že to napísané (vaším vlastným písmom) je vám minimálne akési povedomé. A verte, že sa to naučíte nepomerne rýchlejšie.

 

  1. Učiť sa nahlas alebo potichu?

Aj tu je nevyhnutné poznať sám seba a zistiť, ako to vám najlepšie vyhovuje. Niekto sa učí tak, že si veci opakuje nahlas, čo je pre iného doslova nepredstaviteľné, veď by tým sám seba vyrušoval!

V každom prípade, ak vám to s učením akosi nejde, je čas zistiť prečo.

Kedy ste najčertvejší a plní energie?

Už viete?

Tak sa učte práve vtedy.

 

  1. Nie všetko je len o memorovaní

Pri mnohých veciach a predmetoch je zbytočné očakávať, že sa ich naučíte alebo im porozumiete iba tým, že si o nich niečo prečítate. Dôležité je si ich zažiť, skúsiť, precvičiť.

Ozajstné vedomosti získame totiž až tým, že ich budeme využívať v praxi.

Skúste prežiť školu a učenie bez čo najmenšej ujmy na zdraví, nech si ten život PO, prax a všetko ostatné, dokážete užiť naplno. A byť na ňu, na realitu aj trochu teoreticky pripravení…

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac