Chcete vypracovať diplomovú prácu, na ktorú nebudete hrdí, ktorej dokončovanie Vás bude otravovať a pri ktorej nebudete vedieť do poslednej chvíle, či ju obhájite? Chcete mať zlé tušenie už hneď v novembri – t. j. po mesiaci- dvoch riešenia diplomovej práce? Ponúkame...
Chcete vypracovať diplomovú prácu, na ktorú nebudete hrdí, ktorej dokončovanie Vás bude otravovať a pri ktorej nebudete vedieť do poslednej chvíle, či ju obhájite? Chcete mať zlé tušenie už hneď v novembri – t. j. po mesiaci- dvoch riešenia diplomovej práce? Ponúkame pár skúseností, ktoré k týmto stavom vedú. Nie je to niečo, čo by sme si vycucali z prstov. Sú to postupy vyskúšané a overené. Podotýkame, že diplomovkou rozumieme diplomovú aj bakalársku prácu, pretože za obidve sa dostáva diplom :-). V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame 5 spôsobov, ako nezačať s písaním diplomovej alebo bakalárskej práce. Príjemné čítanie…
1. Zapíšte si náhodné zadanie diplomovej práce
Existuje mnoho študentov, ktorí si diplomovku v septembri zapíšu a v novembri potom zisťujú, čo vlastne zadanie obnáša a aký vlastne je ich vedúci. Z nich si potrebujete vziať príklad. Najefektívnejším postupom je zastaviť sa za vedúcim diplomovej práce ešte pred zapísaním práce (alebo tesne po ňom, kedy je možné ešte urobiť zmenu) a informovať sa: čo chce, z čoho sa bude vychádzať, čo by sa malo robiť, ako budú prebiehať konzultácie, ako sa urobí časový harmonogram atď. Pokiaľ si chcete pripraviť stres a urobiť zo svojej diplomovky pravé dobrodružstvo, takejto schôdzke sa za každú cenu vyhnite.
2. Odložte písanie diplomovej práce na „potom“
Zajtrajšok je správny čas na začatie prác na diplomovke alebo bakalárke. Vždy nájdete dobrý dôvod, prečo na práci práve teraz nemakať: „Semester sa ešte nerozbehol“, „semester sa sotva rozbehol“, „tento týždeň prezentujem prácu“, „teraz máme zápočtové písomky“, „začínajú projekty“, „projekty sú v plnom prúde“, „teraz pred Vianocami to nemá cenu“, „sú Vianoce“, „teraz pred skúškami to nemá cenu“, „je skúškové obdobie“, „je po skúškach“, „semester sa ešte nerozbehol“, atď. Ak začnete s riešením včas (v októbri alebo novembri), riskujete, že zistíte, čo všetko práca obnáša a že pôvodná predstava bola dosť idylická a pokojné riešenie vyžaduje úplne iný prístup. Dajte si pozor, aby prvé riešenie bolo na svete v polovici marca, potom už nie je kedy dorábať diplomovku, takže sa to „nejak urobí“, „nejak napíše“ a „nejak obháji“.
3. Vymyslite to sami a lepšie!
Je ťažké nájsť problém alebo algoritmus, ktorý ešte nie je spracovaný v knihe alebo v odbornom článku. Podstata takého článku spočíva v tom, že nejaký výskumník rok – dva pracuje na nejakom aktuálnom probléme a potom o tom napíše 8-stranový text, kde musí byť všetko: z čoho vychádza, relevantná ďalšia literatúra, popis toho, čo vyskúmal, experimentálne overenie ako to funguje, proste všetko. Takýto článok môžete prečítať za 1-2 hodiny a v priebehu tohto krátkeho času svoje znalosti posunúť na podobnú úroveň, akú autor získaval mesiace alebo roky. Aby ste sa vyhli lúšteniu zložitých hieroglyfov a učeniu od nejakého zúfalca akademika, ukážte, že ste najchytrejší človek, ktorý vstúpil do sveta IT a vymyslite celé svoje riešenie sami. Študovanie článkov je pre nešťastníkov bez znalosti a fantázie, Vám stačí pol hodinky medzi googlom a wikipediou.
4. Naprogramujte to sami a lepšie!
Vyhnite sa použitiu knižníc a hotových zdrojových kódov. Máte k tomu objektívny dôvod: každý programátor na svete predsa vie, že najlepší kód píše on a čo napísali druhí, je vždy divné, nezrozumiteľné.
5. Sedem krát meraj… a na rezanie ti už neostane čas
Možno vás niečo donúti začať včas, naštudovať myšlienky, ktoré sa dotýkajú vašej diplomovej práce. Aj v takomto prípade máte ešte možnosti svoju záverečnú prácu sabotovať a dobre si zatopiť. Študujte ďalej a ďalej, vyberajte vhodnú knižnicu. Trávte „študovaním“ mnoho mesiacov a k skutočnému vyskúšaniu, či diplomová práca niekam vedie a či zvolený prístup môže mať výsledky, sa dostaňte až pred odovzdaním. Včasné riešenie a prvé výsledky by vám mohli odhaliť ďalšie súvislosti. Tie ale chcete zistiť až tesne pred termínom odovzdania, aby ste na ne už nestihlireagovať.
Tak čo našli ste sa aspoň v jednom z týchto piatich spôsoboch, ako nezačať s písaním diplomovej alebo bakalárskej práce? Skúste sa poučiť z týchto chýb, ktoré často vedú k tomu, že svoju bakalárku alebo diplomovku odovzdáte tesne pred termínom a nestihnete opraviť prípadné pripomienky vedúceho diplomovky alebo konzultanta.
Veľmi dobrou pomôckou pri písaní by pre Vás mohol byť e-book: Ako písať diplomovú prácu, alebo prípadne odborná literatúra od autora Dušana Katuščáka: Ako písať záverečné a kvalifikačné práce.
Nebaví Vás písať diplomovú prácu?
Potrebujete pomôcť s podkladmi pre diplomovku? Pomôžeme Vám s prípravou kvalitných podkladov.
Podklady pre diplomové práce