Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

4 hrozby abstraktu bakalárskej práce: Ako na ne?

Abstrakt sa dá zvládnuť, len je treba vedieť, ako na to...

4 hrozby abstraktu bakalárskej práce: Ako na ne?

Abstrakt – krátka a výstižná charakteristika obsahu dokumentu v rozsahu asi jednej normostrany, nič komplikované. Alebo? Veru, veru, zdanlivo jednoduchý, no pritom strach vyvolávajúci – to je abstrakt.

Aj vás straší abstrakt vo vašej bakalárke? Ktoré 4 najväčšie nástrahy na študenta pri jeho tvorbe číhajú a ako sa im vyhnúť? Poradíme, pomôžeme...

O abstrakte

Za hrôzou až panikou, ktorá postihne nejedného študenta píšuceho bakalársku prácu, je aj jej abstrakt. Slovíčko pomerne nejasné, pre mnohých až do začatia tvorby bakalárskej práce celkom neznáme,  za ktorým sa ukrýva stručný text. Jeho tvorbu má na starosti samotný autor práce, a tak je logické, že predtým, ako sa do abstraktu pustí, musí si o ňom, o jeho význame, rozsahu aj forme niečo naštudovať. Tak teda o čom je ten abstrakt bakalárskej práce? Čo na ňom tak ľaká a možno aj úplne neopodstatnene?

Abstrakt bakalárskej práce rýchlo a bezbolestne

Cieľom abstraktu každej bakalárky je čitateľa stručne, jasne a výstižne informovať o obsahu danej bakalárskej práce. Rozsah má približne jednu stranu, v bakalárke sa to ráta asi na 70 slov. Ak toto zvládnete, obava číslo jeden je zažehnaná.

Mnohých desí aj fakt, že práve abstrakt býva zverejňovaný v databázových systémoch, a teda sa povinne uvádza nielen v slovenskom jazyku, ale odporúča sa aj verzia v niektorom zo svetových jazykov, najčastejšie v angličtine. Nie je to však nič nezvládnuteľné, tých niekoľko odborných viet preložiť snáď zvládnete, ak nie celkom svojpomocne či za pomoci Google prekladača, privolajte si na pomoc niekoho jazykovo zdatnejšieho a skúsenejšieho. A je aj po probléme číslo 2.

Hrozba číslo 3 – čo všetko má abstrakt obsahovať? Tak teda, abstrakt obsahuje meno autora, názov bakalárskej práce, druh záverečnej práce, názov vysokej školy, fakultu aj katedru danej vysokej, meno školiteľa, stupeň odbornej kvalifikácie, rok odovzdania bakalárskej práce a počet strán práce.

Pozor aj na kľúčové slová, v abstrakte sa totiž musia uviesť všetky kľúčové slová, ktorými autor zhrnie tému, ktorej sa v bakalárskej práci venuje.

A je to, hrozby zažehnané, hurá na abstrakt aj ďalšie časti vašej bakalárky!

 

Straší Vás abstrakt bakalárskej práce?

Nechajte prípravu podkladov pre svoju bakalársku prácu na profesionálov. Pomôžeme Vám.

Chcem podklady pre bakalársku prácu

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac