Prihlásiť

4 hrozby abstraktu bakalárskej práce: Ako na ne?

Abstrakt sa dá zvládnuť, len je treba vedieť, ako na to...

4 hrozby abstraktu bakalárskej práce: Ako na ne?

Abstrakt – krátka a výstižná charakteristika obsahu dokumentu v rozsahu asi jednej normostrany, nič komplikované. Alebo? Veru, veru, zdanlivo jednoduchý, no pritom strach vyvolávajúci – to je abstrakt.

Aj vás straší abstrakt vo vašej bakalárke? Ktoré 4 najväčšie nástrahy na študenta pri jeho tvorbe číhajú a ako sa im vyhnúť? Poradíme, pomôžeme...

O abstrakte

Za hrôzou až panikou, ktorá postihne nejedného študenta píšuceho bakalársku prácu, je aj jej abstrakt. Slovíčko pomerne nejasné, pre mnohých až do začatia tvorby bakalárskej práce celkom neznáme,  za ktorým sa ukrýva stručný text. Jeho tvorbu má na starosti samotný autor práce, a tak je logické, že predtým, ako sa do abstraktu pustí, musí si o ňom, o jeho význame, rozsahu aj forme niečo naštudovať. Tak teda o čom je ten abstrakt bakalárskej práce? Čo na ňom tak ľaká a možno aj úplne neopodstatnene?

Abstrakt bakalárskej práce rýchlo a bezbolestne

Cieľom abstraktu každej bakalárky je čitateľa stručne, jasne a výstižne informovať o obsahu danej bakalárskej práce. Rozsah má približne jednu stranu, v bakalárke sa to ráta asi na 70 slov. Ak toto zvládnete, obava číslo jeden je zažehnaná.

Mnohých desí aj fakt, že práve abstrakt býva zverejňovaný v databázových systémoch, a teda sa povinne uvádza nielen v slovenskom jazyku, ale odporúča sa aj verzia v niektorom zo svetových jazykov, najčastejšie v angličtine. Nie je to však nič nezvládnuteľné, tých niekoľko odborných viet preložiť snáď zvládnete, ak nie celkom svojpomocne či za pomoci Google prekladača, privolajte si na pomoc niekoho jazykovo zdatnejšieho a skúsenejšieho. A je aj po probléme číslo 2.

Hrozba číslo 3 – čo všetko má abstrakt obsahovať? Tak teda, abstrakt obsahuje meno autora, názov bakalárskej práce, druh záverečnej práce, názov vysokej školy, fakultu aj katedru danej vysokej, meno školiteľa, stupeň odbornej kvalifikácie, rok odovzdania bakalárskej práce a počet strán práce.

Pozor aj na kľúčové slová, v abstrakte sa totiž musia uviesť všetky kľúčové slová, ktorými autor zhrnie tému, ktorej sa v bakalárskej práci venuje.

A je to, hrozby zažehnané, hurá na abstrakt aj ďalšie časti vašej bakalárky!

Podobné články na blogu

Už máte premyslené, čo po škole?
19.03.2019

Už máte premyslené, čo po škole?

Študenti si často neuvedomujú, že po piatich rokoch plných voľnosti, štúdia, parties a odpočinku príde krutá realita, ktorá sa s nimi bude…

Čítať viac
Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?
12.03.2019

Školské knižnice: Aké poklady v nich nájdete?

Veľké množstvo študentov mimoriadne podceňuje silu, ktorú v sebe skrývajú univerzitné knižnice. Je to však veľká škoda. Vďaka nim by…

Čítať viac
11.03.2019

Začnite letný semester s týmito zásadami

Skúškové je fuč a je na čase vhupnúť pevnými nohami do letného semestra. Z akých chýb sa treba poučiť a čo treba robiť, aby bol letný…

Čítať viac